Mekanlar

KIYI BALIK RESTAURANT TARABYA: LEZZETİN KIYISINDA…

Bahar geldi, şehrimize de bir başka güzellik geldi. İnsanın kapalı yerlerden sıyrılası, kendisini dışarılara atası geliyor. Bugün İstanbul Boğazı, Tarabya sahilindeki en eski (kuruluş 1966), en köklü ve en iyi balıkçıların yeganesi olan Kıyı Balık’a geldim. Müthiş bir manzara eşliğinde keyifli bir yemek yedim.

Lezzetin kıyısında, Boğaz’ın kenarında keyifli bir gün geçirmek isteyenler bu mekana dikkat edin. Balık deyince akla ilk gelen semtlerdendir Tarabya. Sıra sıra dizili balık lokantalarının, teknelerin ve balıkçıların bulunduğu sahili, evde balık pişirmenin zahmetinden (ayrıca kokusundan) kurtulmak isteyenler ya da denize karşı keyifli bir gün geçirmeyi planlayanlar tarafından sık sık ziyaret edilir. İşte bu sahilde hizmet veren Kıyı Restoran da balık tutkunlarının vazgeçemediği adreslerden en iyisidir. Şık olduğu kadar da temiz ve rahat bir ambiyansı vardır Kıyı Balık’ın… Manzarasıyla huzur verir, ortamının sıcaklığıyla da sizi sarar adeta.

 

Pek çok ünlü ismin de müdavimi olduğu bir mekandır. Taptaze ve zengin balık seçenekleri, bayıldığım turşuları, ciğer sevmeyene bile ciğeri sevdiren yaprak çiğeri, nefis ara sıcakları, az, öz ve lezzetli mezeleriyle on numaradır.

 

Zengin menüsünün dışında, onu diğer balık lokantalarından ayıran bir başka özelliği ise kapısından içeri girdiğiniz andan itibaren dikkatinizi çeken ve mekâna bir sergi salonu havası veren resimler ve fotoğraflardır. Faruk Akbaş’tan Ara Güler’e, Bedri Baykam’dan Kamil Fırat’a, hayranı olduğunuz birçok sanatçının çalışmalarını burada görebilirsiniz.

Soğuk mezelerde leziz lakerdanın, beyaz peynir, kavun, patlıcan ezme, barbunya pilaki, ahtapot söğüş ve illaki turşularının tadına bakmalısınız. Ara sıcaklarda kalamar tava, karides güveç ve ciğer favorilerim arasında.

Ana yemekte; mevsimin balığı olan Sarı Kanat tercih ettim. Tek kelimeyle müthişti. Dülger Balığı, Barbun ve Kalkan’ı da seçeneklerinize ekleyebilirsiniz. Burada hangi balığı yerseniz yiyin memnun kalacağınız garantilidir.

Tatlılarda Kaymaklı Ayva Tatlısı, Kabak Tatlısı, Şekerpare ve Sufle gerçekten çok başarılı lezzetler.

Rezervasyon yaptırmanızı öneririm.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir