Mekanlar

Sapa İstanbul – Ataşehir’de Şahane Bir Restoran

Pandemiden hemen önce açılmış olan ve tabiki pandemi süreçlerinden kapanmak zorunda kalan Sapa İstanbul toplamda dört senedir olan ama aslında bilfiil iki senedir hizmet veren çok özel bir restoran. Anadolu mutfağından lezzetleri modern teknikler ile yorumlarken, kaliteli canlı müzik etkinlikleri ile keyifli bir atmosfere bürünüyor. Ataşehir’de sapa denilebilecek bir sokakta konumlanan mekan, gizli bir vaha gibi harikalar yaratıyor.

İçerikleriyle dikkat çeken yemeklerle dopdolu bir menüsü, modern şık ve keyifli bir ortamı, sezonsal tabaklarına eşlik eden incelikli servisi ve insanı saran sıcak bir ambiyansı var. 

Mutfağın başında tecrübeli şef Ümit Dere bulunuyor. Ayrıca yaratıcı işler yapan şefler Cemre kotan ve Merve Karaağaç da mutfakta harikalar yaratıyor. Mevsimselliğe göre değişen menüsü, yerinden temin edilen ürünlerden oluşuyor.

Gelenekselden kopmadan, kaliteli malzemeyi ön planda tutarak ve işin ustalık kısmına önem vererek oluşturulan bununla beraber farklı ve özgün bir tarz yaratmasını da başaran mutfakları seviyorum ve sonuna kadar destekliyorum. Burası da tam olarak böyle bir yer olduğu için tüm detaylarıyla sizle paylaşıyorum ve muhakkak denemenizi öneriyorum.

İdeallerine ve hayallerine bağlılıkta ilham aldığı Don Kişot’u duvarlarına yansıtan Sapa’da iyi yemek, iyi müzik, kaliteli servis ön planda tutulmuş. Yüksek tavanlı bir bina, rahat oturma grupları, geniş iç ve dış alanlar, modern casual bir tasarım ve açık mutfak dekorasyonun öne çıkan unsurları. Bahçesi gündüz etkinliklere, akşam hareketlenen iç mekan kutlamalara, tüm mekan da gün içi toplantılara elverişli ortam sağlıyor.

Yemeklere gelince:

Alkollü veya şarap eşleşmeli olarak seçebileceğiniz Tadım Menüsü, açık ateş, ağır ateş ve odun ateşinden lezzetler sunan Alakart menüsü, şahane bir tatlı menüsü ve serpme kahvaltısı var. 

Ben size tadım menüsünü denemenizi öneriyorum ama alakart seçenekleri de o kadar güzel ayarlanmış kı mesela iki çeşit başlangıç tadımları var. 2 kişilik olarak ortaya servis ediliyor.

Ben restoranın yıldız ürünlerinin bir arada toplandığı Tadım menüsünü denedim.

Başlangıçlarda: Dil silör, Kastamonu Çükündür, Zeytinyağlı Kereviz, Antakya işi humus var. Hepsi bu yazdığım sıra ile tadılması gerekiyor. Siz tadım menüsünü deneyimlerken dilerseniz şef masanızda size tüm incelikleri anlatıyor.

Ara sıcaklarda: Pestilli Erzincan Tulum peynirli çıtır, midyeli içliköfte cidden damakta kalan fark yaratan lezzetler arasında bulunuyor.

Ana yemekte: Turna yemişli pırasa ve şalgam çıtırıyla servis edilen Vişneli Levrek, Kastamonu siyeziyle servis edilen Kuzu Tandır ve özel bir sosla servis edilen 36 saat pişen dana kaburga (favorim) var.

Tüm yemeklerde tatlı, acı, ekşi dengesi o kadar güzel kurulmuş ki damağınızda şahane bir ahenk yaratıyor.

Tatlılarda ise Acı kadayıf sunuldu. Arnavut bibebi, çikolata, kadayıf çıtırı, nar tanecikleri ve nar köpüğü ile birleşen mükemmel ve unutulmaz bir lezzetti.

Tadım menüsü seçmez iseniz: Başlangıç tadımlarından birinde: Antakya işi Humus, Çıtır Mantı, Vişneli Yaprak Sarma, Asma Yaprağında Kokoreç yer alırken diğer başlangıç seçeneğinde yine dört faklı giriş yer alıyor: Kastamonu Çükündür, Zeytinyağlı Kereviz, Dil Silor ve Mücver var.

Tabi zengin bir başlangıçlar yelpazesi var isterseniz kendiniz de menüden oluşturabilirsiniz. 

Ağır ateşten Balıkesir Kuzu İncik, Dana Yanak, Kuzu Tandır ve 36 saat Taş Fırından Dana Kaburga gibi leziz et seçenekleri var. Aynı zamanda açık ateşte pişen İsli Somon, Dana Bonfile, Vişneli Levrek gibi yemekler de mevcut. Beraberinde odun ateşinde pişen ince çıtır lezzetler de var.

Tatlılarda Acı Kadayıf, Çıtır Kabak, İsli Tiramisu ve Dağ Çilekli Cheesecake (Ereğli Dağ Çileği) gibi bazı özel dokunuşlar ve yorumlamalarla mekana has olan imza tatlılar mevcut.

Arnavut biberli bitter çikolata, nar köpüpü ve ceviz ile yapımış Acı Kadayıf ilginizi çekebilir. Mutlaka deneyin derim. Tiramisu sevenler için burada İsli viski, porçini mantarı ve Türk kahvesi ile yorumlanmış İsli Tiramisu’yu öneririm. Çok fark yaratan bir tatlı olmuş, cidden başarılı.

Tadım menüsü kişi başı 1.650TL, Şarap uyumu kişi başı 1.130 TL

Serpme Kahvaltı kişi başı 530 TL

Alkollü Kokteyller 400TL civarı

Başlangıç tadımları (2 Kişilik) 790TL civarı

Ağır ateşten etler 850TL civarı

Açık Ateşte pişenler 850TL civarı

Odun Ateşinden lezzetler 370-450 TL arasında

Tatlılar 350 TL civarında

Adres: Küçükbakkalköy, Rüya Sk. No:12 D:18A, Ataşehir/İst

Tel:(0216)6297272

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir