Mekanlar, Seyahat Günlüğü

Bay Nihat Cunda, Ayvalık

Cunda’nın En Eski ve İkonik Balık Restoranı..

Geçen hafta Kuzey Ege gezisi yaptım. Kazdağları’nın bol oksijenli temiz havası ve tertemiz denizi ile yenilendim. Oralara gitmişken Ayvalık’ta yer alan Cunda Adası’na da geçme fırsatım oldu. E tabi Cunda’nın en sevilen ve yıllardır en popüler olan balık restoranına Bay Nihat’a gitmeden olmazdı. 

Lale Restaurant olarak da bilinen Bay Nihat, Cunda sahilindeki balık ve deniz ürünleri restoranlarının en sevileni ve en meşhur olanı.

Hem lezzetleriyle hem de özgün taş binasıyla Cunda’nın simge mekanlarından biri aynı zamanda. Yıllardır standardını bozmadı: Taze balıkları, lezzetli meze ve ara sıcakları, servisi ve güler yüzlü hizmeti ile bu ünü hakediyor.

Restoran 1978 yılında Ahmet Nihat Bekit tarafından kurulmuş. Şimdi ikinci kuşak oğulları Hakan ve Volkan Bekit işletiyor. 44 senelik bir yer. Özgünlüğünü daima koruduğu için de çok özel.

200 kişilik kışlık, 300 kişi yazlık kapasitesiyle de bayağı büyük bir mekan.


Mutfağına gelince; Girit ve Midilli’den mübadele ile gelen vatandaşların ülkemiz coğrafyasına taşıdıkları yemek kültürünü modernize ederek yörenin sunduğu ot ve deniz ürünlerinin birleşimleriyle derlemişler.

Balık çeşitleri hem bol hem de her zaman taze. Mezelerin çoğu Bay Nihat’a özgü. Kullanılan malzemeler genellikle Cunda Adası ve çevre köylerden bu yöreye ait ürünler. Her zaman malzemenin iyisini alıyor ve kendi zeytinliğinden ürettiği zeytinyağını kullanıyorlar.

Restoranın başarılı şefi Savaş İrlan 30 senedir ekibiyle burada harikalar yaratıyor.. Restoranın başarısında kendisinin katkısı çok büyük. Sadece mutfakla değil aynı zamanda restorana gelen tüm misafirlerle ayrı ayrı ilgileniyor. 

Meze dolabı çok zengin, yenilikçi ve kendine özgü mezeler ve ara sıcaklar var. Hepsini keşfedebilmek için en az yedi sekiz kere gitmek lazım Bay Nihat’a.

Neler yedik?

Levrek ceviche, Kabak Sıyırma, Orkinos Kavurma, Levrek Simit, Girit Ezmesi, Ballı Hardallı Pancar, Levrek Sarma (patatese sarılı), Sebzeli Kalamar, Mevsim Salatası, Esiman Böreği (sepet peyniri, ıspanak ve karidesli)


Ayvalık’ın dünyaca ünlü coğrafi işaretli zeytinyağlarını, kendi tarlalarının ürünlerini “Bay Nihat Zeytinyağları” markası ile tescilledi. Hem yemeklerde bu yağ kullanılıyor hem de restoranın bir köşesindeki zeytin dükkanında satışı yapılıyor.

2005’ten beri hizmet veren 14 odalı bir butik otelleri de var: Bay Nihat Lale Otel

Tüm yemekler ve fiyatlarla ilgili detayları da konuştuk. Yüksek fiyat algısı neden kaynaklanıyor, fiyatlar ne kadar ve neden o kadar gibi tüm soruların yanıtları youtube videomda. Link aşağıda.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir