Mekanlar, Seyahat Günlüğü

Yörükali Plajı, Oteli ve Glamping Tesisi

Dün Büyükada’daya gittim. Baharda bir başka severim çünkü. Kalabalık olmadan, sıcaklar bastırmadan çok keyifli oluyor. İstanbul’a en yakın kaçış noktalarından birisi olmakla beraber bir anda sizi tüm gerginliklerden, stresten ve yoğun iş hayatından kopartıp alabiliyor oluşu o kadar büyük bir lüks ki anlatamam. Sizlere de tavsiye ederim. Bir vapur kadar uzağınızda..

Ben Florya’da oturuyorum. Yaz aylarında Bakırköy’den Turyol ile direkt seferler yapılıyor. Mayıs ayında henüz başlamadı. Haziranda başlayacağını tahmin ediyorum. Büyük kolaylık sağlıyor. 

Baktım bu mevsimde Bakırköy’den gidemiyorum ben de marmaray ile Bostancı’ya geçtim. Bostancı’dan da sık sık kalkan Adalar vapurlarından birini yakaladım. Şansıma direkt Büyükada’ya giden şehir hatları seferini yakaladım. Bostancı’dan 25 dakikada Büyükada’ya vardım. Böylece evimden toplam iki saatte Büyükada’ya varmış oldum. 

Büyükada’ya gelme sebebim ise; Büyükada’da hem plajından faydalanabileceğiniz hem de isterseniz konaklama da yapabileceğiniz Yörükali Plajı’nda yeni açılan Glamping tesislerini deneyimlemekti.

Büyükada’nın en meşhur plajlarından olan Yörükali’ye en son dört sene önce de gelmiş hatta çok detaylı bir youtube videosu çekmiştim. Şimdi tabi pek çok yenilik olmuş ayrıca bünyesine yeni bir Glamping tesisi de eklemiş. Gece Büyükada Galmping’de konakladım. Aşırı keyif aldım. Onu da detaylıca anlatacağım. 

Ama önce Yörükali Tesislerini biraz anlatayım:

Yörükali Tesisleri Büyükada’da günü birlik plaj, konaklama, restoran ve serpme köy kahvaltısı ve glamping bölümünde mangal keyfi sunan bir kompleks. 

Özel bahçeli odaları, deniz ve doğa manzaralı odaları, doğa içinde bungalovları var. Deniz manzaralı teras restoranı ve kumsal plajı da bulunuyor. Salaş ve konforlu bir ortam sunuyor.

Büyükada iskelesinde iner inmez hemen on adım sağınızda ücretsiz tekne servisi ile deniz yoluyla yaklaşık 20 dakikada Yörük Ali plajına ulaşıyorsunuz. 

Bir yanındaki koyda bulunan Prenses Koyu plajına da aynı tekneyle ulaşmanız mümkün. Yörük Ali tesisleri özellikle çocuklu aileleri de memnun edecek bir yerken hemen yanında konumlanan Prenses koyu plajı da daha çok çiftlere yönelik bir konsepte sahip.

Her iki tarafta da deniz kenarında keyifli vakit geçireceğiniz localar bulunuyor.

Yörük Ali Tesisleri’nin 40 adet doğayla iç içe bungalov evleri, Büyükada’da başka hiçbir yerde bulamayacağınız kumsal plajı bulunuyor.

Manzarası çok güzel özellikle gün batımı harika. Sıcak bir hizmet anlayışları var. Tabiki bu durum beklentinize göre değişir. 5yıldızlı otel konforu ve hizmetinden bahsetmiyorum. Biraz amatör ruh, yazlık tadı ve rahatlık bekliyorsanız keyifli bir yer olduğunu göreceksiniz.. Oda fiyatlarına açık büfe kahvaltı ve plaj girişi dahil. Büyükada merkezden tekneyle ücretsiz ulaşım sağlanıyor. 

Odalar 1.200 – 1.500 TL arasında değişiyor. Plajı hem konakladığınız gün hem de ertesi gün akşama kadar kullanabiliyorsunuz.

Plaja Otel dışından da plaja girebiliyorsunuz. Giriş; H.içi ve cumartesi 120₺, pazar ve bayram günleri 150₺

Büyükada’da kumsalı olan tek plaj olma özelliğiyle ideal olan 800 kişilik sahil bölümünde  özel localar da var. Hafta içi 350₺ (2kişi), pazar ve bayram günleri 450₺ (2 kişi) ödüyorsunuz. 

Büyükada İskele’sinden ücretsiz tekne servisini de kullanabiliyorsunuz.

Dışardan geliyorsanız ‘’Serpme Kahvaltı’’ kişi başı 120₺

Buarada akşamları da kumsal kısmında özel eventlere ev sahipliği yapacak.

Gelelim Yörükali’nin en havalı kısmına: Büyükada Glamping

Büyükada Glamping Tesisi de ormanın içinde, çam ağaçları arasında, mavi ile yeşilin buluştuğu şahane bir konumda yer alıyor. Klasik otel konseptinden farklı bir deneyim. 

Daha yeni açıldı ve ilk gelenlerden olduk sanırım..

Lüks ve geniş dört tane dome çadır odası bulunuyor; her birinde mini buz dolabı, kettle, banyo, duş, tuvalet, ayrıca bir jakuzi, şömine, geniş birer bahçe, veranda ve mangal bulunuyor. Konaklama yapanlar @yorukalitesisleri nin plajından ücretsiz yararlanabiliyor.

‘’Glamping’’ olayı nedir derseniz: İngilizce ”glamour” (cazibe) ve ”camping” kelimelerinin birleşmesinden oluşan ve sadece güzel bir çadırdan fazlasını ifade eden bir kavram. Doğa ile bir olmayı seven, evde olmaktansa doğada uyuyup, oynayıp, yemek yiyip, yaşayabilen herkes için vazgeçilmez bir turizm doğa aktivitesi. Tabi bunun daha modern ve konforlu hali. Doğanın içinde konuşlanmış bir otel odasından farksız her ihtiyacın karşılandığı konforlu çadırlar, ağaç evlerde doğal ortam ile modern ve lüksün buluştuğu yer diyebiliriz.

Glamping kavramı, lüks ağaç ve çadır evlerde kalıp, gerçek doğa severlerin deneyimlerini daha rahat hale getirecek, biraz daha lüks çadır ve ekipman almalarını temsil etmekle beraber son yıllarda turizmin içerisinde farklı bir akım ve doğaya kaçış metodu olarak kendine ayrı bir yer buldu.

Büyükada’ya plan yaparsanız otel olarak burada konaklayıp Yörükali Plajı’nda da denize girebilirsiniz. 

Haftaiçi konaklama gecelik: 2.000₺

Haftasonu konaklama gecelik: 3.000₺ 

(2 kişi kahvaltı ve plaj kullanımı dahil)

Tüm detayları izleyebileceğiniz youtube videomun linkini aşağıya bırakıyorum. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir