Mekanlar

Namlı Gurme: Kahvaltının Duayeni, Karaköy’ün Gurmesi…

Namlı Gurme: Kahvaltının Duayeni, Karaköy’ün Gurmesi…

Bugün tarihi yarım adanın eşsiz güzelliğinin içinde yer alan yılların mekanı Namlı Gurme’deydim. Ne zaman giderseniz gidin her zaman aynı kalite, aynı lezzet ve aynı sıcaklık karşılar sizi. Sürekli bir yenilik de katmaktan geri kalmaz. Mesela yıllardır en iyi kahvaltı mekanı olarak bilinse de, sadece kahvaltısıyla değil öğlen ve akşam yemekleriyle de çok zengin bir menüye sahip. Uzun bir çalışma, deneye deneye en iyisini bulma suretiyle öyle bir çibörek yapmışlar ki parmaklarınızı yersiniz. Normalde pek düşkün değilimdir çiböreğe ve çoğu yerde de beğenmem. Namlı Gurme (kökenlerinde Kırım olduğu için çok ince eleyip sık dokumuşlar belliki) inanılmaz iyi yapıyor. Giderseniz muhakkak deneyin derim. Menüye yeni katılan ürünler de Adana Kebap, şarküteri ürünlerinden yapılan pizzalar, pideler, ızgara köfte ve pirzola. Hepsini denedim. Özellikle ızgara köfteye bayıldım. 

Şimdi gelelim genel olarak nasıl bir mekan olduğuna…

Şarküteri ve Cafe & Restaurant konseptinin en güzel örneklerinden birini oluşturan Namlı Gurme: 2009-2015 yılları arasında her yıl “En İyi Kahvaltı Mekanı” ve “En İyi Alışveriş Mekanı seçilmiş. 2015’ten günümüze kadar da sayısız ödül kazanmış bir mekan.

Yurtdışında hemen hemen her şehirde bulunan o güzelim yemek pazarları vardır ya, işte onun tek hesap altında toplanmış pratik ve belki de en zengin hali burası. Madrid’in Mercato San Miguel’i, Barcelona’nın La Boqueria’sı, şimdi İstanbul’da da açılan, İtalya’nın meşhur Eataly’si, Uzakdoğu’nun seafood marketleri gibi… işte bizim Namlı Gurme de bütün yabancıların bayıldığı, bizlerin de çok sevdiği Mısır Çarşısı’nın konsept bir restorana dönüşmüş hali sanki..

Namlı Gurmelerde kahvaltı tabağınızı kendiniz hazırlayıp fiyatlandırmasını da kendiniz yapmış oluyorsunuz. Şarküteri bölümünden evinize alışveriş de yapabiliyorsunuz. 

Namlı Gurme’nin Karaköy, Nişantaşı Citie’s, Ataköy, Göktürk ve Bahreyn olmak üzere beş şubesi bulunuyor. 

Not: Namlı gurmenin online alışveriş sitesi de açıldı. namligurmeonline.com

Bugün geldiğim merkez şube olan Karaköy Namlı Gurme, Karaköy’de katlı otoparkın altında, tarihi yarımadaya yüzünü dönmüş, Topkapı Sarayı’nı selamlayan ve misafirlerine 2007’den beri en iyi kahvaltıyı sunmayı misyon edinen, Mısır Çarşısı kıvamında bir konsept.

İçeri girer girmez reyonlar arasında kayboluyor, çeşit çeşit turşular, renk renk zeytinler, yığınla mezeler, taze zeytinyağlılarla köşe kapmaca oynuyorsunuz.

Bir yer düşünün çok çeşitli zeytinler alabileceksiniz, hem de Gemlik’e, Ayvalık’a, Hatay’a veya Osmangazi’ye gitmenize gerek kalmadan… Çeşit çeşit peynir alabileceksiniz hem de Tükiye’nin tüm şehirlerini tek tek dolaşmaya gerek kalmadan… Namlı Gurme’nin sahibi Engin Mepa bütün Anadolu’yu gezerek her bir ürünü, yöresel olarak nerede hangisi meşhursa en kalitelisini bizzat test ederek oradan getiriyor ve yemekler de bu ürünlerden hazırlanıyor. Örneğin tulum peynirinin hasını bulmak için Erzincan’a, gravyer peynirinin iyisi için Kars’a, kuru patlıcan dolması için Gaziantep’e, balın en lezzetlisi için Siirt’e, keçi peynirinin makbulü için Antalya’ya, en güzel turşu için Ankara’ya, nar ekşisi için Hatay’a, pastırmanın iyisi için anavatanı olan Kayseri’ye gitmenize gerek kalmıyor… 

İthal ve yöresel peynirler, et ürünleri, özel bal-kaymak ikilisi, reçeller, çeşit çeşit zeytinler, ızgara çeşitleri, gurme kelimesine yakışır yüzlerce alışveriş ürünü, organik ürünler, soğuk yemek bölümünde günlük olarak sunulan yaklaşık yetmiş çeşit zeytinyağlı, zengin deniz ürünleri, on çeşit sıcak ev yemeğinin satışa sunulduğu mekan, geniş ürün yelpazesi ile mutfak ihtiyaçlarını karşılamak için de bire bir.

Namlı Gurme ‘ nin konsepti çeşitler arasından kendi zevkinize uygun kahvaltı tabağını hazırlamak. İşte Namlı Gurme’nin gittiğiniz diğer kahvaltı yerlerinden farkı da bu! Başka yerlerde kahvaltı tabağında istemediğiniz şeyler gelebiliyor. Burada sıcakları masaya sipariş ediyorsunuz, soğukları da kalkıp kendiniz seçiyorsunuz. Eldivenleriyle çalışan güleryüzlü servis elemanlarının yardımıyla istediğiniz, ağız tadınıza uygun lezzetleri seçerek kendinize özel tabak yapabiliyorsunuz. Çeşit çeşit peynirlerden, ev yapımı reçellerden, etlerden, zeytinlerden  seçerken, Namlı’nın en favori lezzeti olan bal/kaymaktan almayı da unutmamalısınız. Masaya güzel bir sahanda pastırmalı yumurta ve şişte hellim-sucuk söylemeyi de! Çünkü bunlar Namlı’nın en favori lezzetlerinin başında geliyormuş benden söylemesi…

Özellikle belirtmek isterim, peynirlerde tat hiçbir zaman değişmiyor, bunun sebebi; mandıraların her üretimini çok sıkı takip etmeleriymiş. Örneğin 3 adet imalatçıları varsa hangi ayda hangisinin ürünü iyiyse komple onun ürününü alırlarmış. Bilirsiniz marketten aldığımız peynirler bir dönem tam ağız tadımıza uygundur, beğendiğimiz o markayı seve seve yeriz ama birden alıştığımız tat değişiverir, hepinizin başına gelmiştir. Bunun mevsimsel, iklimsel sebepleri olabiliyormuş. Namlı sırf  yılın 12 ayı aynı lezzetle bulacağımız peynirleri bize sunduğu için bile tercih edeceğim bir yer. Ağız tadınıza uygun peynirleri belirleyip sürpriz beklemeden gönül rahatlığıyla 4 mevsim satın alabilirsiniz.

Ne yedik?

Namlı Gurme birçok kişi tarafından ‘’en iyi kahvaltı mekanı’’ olarak tanınıyor. Fakat mekan sıcak yemek sektöründe de aynı iddiaya sahip.

Namlı Gurme’nin yeni lezzetlerinden

Çibörek ve Adana Kebap

Meze Tabağı

Izgara Köfte

Pirzola

Pizzalar

Tüm detayları izleyebileceğiniz youtube videomun linkini aşağıya bırakıyorum.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir