Mekanlar

Meos Balık Florya – İstanbul’un En İyi Balıkçılarından Biri

Semtimizin en iyi balıkçısı…

Özellikle Balık Köftesine Vuruldum… Neden mi?

Tüm detaylar yazımda…

Geçtiğimiz akşam Florya sahilindeki Meos Balık’taydım. Oturduğum semt Florya o yüzden çok iyi bildiğim bir bölge. Buna dayanarak söylüyorum ki bu civarda bir örneği daha yok. 

İstanbul’un en güzel manzaralı Avm’si; Aqua Florya ve İstanbul Akvaryumu ile iç içe bir konumda bulunan Meos Balık oldukça şık, havalı ve bir o kadar da keyifli bir balıkçıdır.

Açılalı beş sene oldu, o günden bugüne lezzeti, servisi ve hizmeti hep aynı kalitede. Tertemiz, ışıl ışıl ve mis gibi bir mekan. Temizlik hissi veriyor gerçekten insana.

Florya’da deniz kenarında konumlanan tek balıkçı olması da ayrı güzel. Büyük bir boşluğu doldurdu çünkü Menekşe ve Yeşilköy’de pek çok balıkçı varken Florya’da hiç yoktu. Özellikle böyle şık bir yer genel çevrede de pek bulunmuyordu. 

Balık müşterisi daha ziyade keyif müşterisidir, lüks müşteridir. Ne yiyeceğini, ne içeceğini çok iyi bilir. Balığa karın doyurmaya değil zevk almaya, muhabbete doymaya, eşle, dostla, akrabayla, sevdikleriyle hoşça vakit geçirmeye gider. Bu yüzden özellikle balıkçılarda önemsediğimiz kriterler kalite, servis, lezzet, lokasyon ve hesabın karşılığını veren bir hizmettir.

Bu anlamda güvenerek önerdiğimiz Meos Balık ziyaretçilerine her zaman özenli, taze ve organik bir lezzet deneyimi yaşatmak için çalışıyor. Mutfağındaki her deniz ürünü, yalnızca “en iyi” olduğu bölgelerden seçiliyor. Deniz dışındaki ürünleri ise organik tarım bahçelerinden sofralara sunuluyor. 

Burayı kısaca betimleyecek olursam: Dışarıda çok hoş bir deniz ve gün batımı manzarası, içeride her detayı özenle tasarlanan huzur dolu şık bir dekorasyon, masanızda özenli sunumlar ve taze lezzetli balıklar, mezeler… 

Ne yiyelim?

Tabiki öncelikle mevsimin taze balıkları yenmeli. Mostrası oldukça zengin ve çeşitli. Böcek konusunda da tatmin edici bir çeşitlilik var. Biz hamsi tava yedik. En sevdiğim balıktır. Şimdi de tam mevsimiyken hele kaçmazdı. Çok güzel yapmışlardı. 

Tabi zengin bir ara sıcak ve meze çeşitlemesi var. Her damağa uygun lezzeti bulabiliyorsunuz.  Kerevit ızgara, yengeç ızgara, ızgara Karides, kalamar, lakerda, somon pastırma, avokadolu karides, barbun pilaki, okyanus lokumu, sardalya sarma farklı ve hit lezzetler arasında…

Mutfak şefi Erhan Emre daha önceden Kaşıbeyaz Balık’tan tanıdığım bir isim. Şimdi Kaşıbeyaz Balık yok ama o da zamanında Florya’nın en iyi balıkçısıydı. Adem Şef mutfağın başındaydı. Erhan şefi de oradan tanıyorum. Meos mutfağından harikalar yaratıyor hakikaten. 

Mutfağa da girdik elbette. Biliyorsunuz her mekanın mutfağına da bir girerim. Erhan şef bize Balık köftesi, yaptı. Hatta detaylarını youtube videoma da koydum. İşin püf noktası ve en zahmetli yanı balık köftesini artan kalan balıklarla değil direkt levrekten hatta daha yağlı olan Karadeniz levreğinden yapıyor. Ayrıca makinede değil bildiğiniz bıçakla kıyıyor. Genelde balık köftesini artan balıkları fazla temizlemeden ayıklamadan makineyle çekerler. Burda ciddi bir özen var. Son olarak kıydığı balıklara biraz taze soğan, biraz maydonoz, bolca karabiber, tuz ve biraz zeytinyağı ekleyip ızgarada pişiriyor. İnanılmaz lezzetli bir köfteydi. Sırf bu balık köftesi için bile gidilir öyle söyleyeyim.  

Restoranın içinde çok şık bir bar ve kav da bulunuyor. 

Not: Çocuk oyun odası da var. 

Tüm detayları izlemek için aşağıdaki linkten youtube videomu izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/1STLB0yJoh4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir