Mekanlar

SEYRİCİHAN CAFE: Gelin Cihanı Seyredelim..

 

Sultan Süleyman’ın Süleymaniye Cami’ne geldiğinde “Ben bir çıkayım da cihanı seyredeyim” dediği yerde, nefis manzarasıyla büyüleyen Seyr-i Cihan Kafe’de Ramazanın son iftarlarından birini yapıyoruz bu akşam.

FullSizeRender

Asırlık Süleymaniye Cami’nin yanı başında İstanbul’u kuşbakışı izlediğiniz bu terastan bakıldığında nereye dönerseniz dönün Galata Kulesi, Galata Köprüsü, Karaköy, Eminönü, Haliç, Boğaz, Topkapı, Tophane ve Mimar Sinan’ın şaheserlerinden Süleymaniye Camii muhteşem güzellikte görülüyor.

FullSizeRender[2]Mekanın büyük bölümü cam duvarlarla çevrilmiş, terası da oldukça büyük. Lezzet, sunum ve konfor açısından da ortamı tamamlayan bir yaklaşım hakim. Hem sabah kahvaltısında, öğlen molasında hem de akşam yemeklerinde keyifle vakit geçirebileceğiniz bir yer.

 

İftar haricinde mekanın genel menüsü pratik yemeklerden oluşuyor. Pizzalar, makarnalar, fajitalar, hamburgerler, etli veya tavuklu Wrapler (dürüm) var.

Pazartesi günleri fasıl eşliğinde iftar sunuluyor. Bazı günler sürpriz isimlerle canlı müzik yapılıyor. En son geçen hafta enbe orkestrası ve İpek & Mert burada iftar vakti program yaptılar.

FullSizeRender[1]

IMG_2514

IMG_2506

İftar Menüsünde; iftariyelik tabağı, salata, paçanga böreği, ana yemekte et ve tavuk seçenekleri, finalde de harika bir trileçe tatlısı sunuyorlar.

Tavuklu menü 45, Et menüsü 55 TL.

IMG_2443

IMG_2530

Bir kere gidip görmeniz gereken bir yer Seyri Cihan. Sonra özleyip tekrar gideceksiniz. Süleymaniye, Beyazıt muhitlerinin tarih kokan havasını içinize çekecek, muhteşem bir şehri ayaklarınızın altına seren manzarasını zevkle izleyeceksiniz. Insanın aklına hayaline gelmeyecek kötülükler dönerken bu dünyada ve belki arada tahmin bile edemeyeceği güzelliklerle de karşılaşabiliyorsa yazar olmak için, beste yapmak, resim çizmek kısacası yaratmak için hayal gücüne de çok ihtiyacı yok aslında. Su manzaraya bakıp, bu şehrin tarihi nostaljisini soluyup da içindeki sanatçıyı çıkartamayacak kimse olamaz zannımca… 

FullSizeRender[4]

Mekanın huzur veren atmosferinde ruhumdan dökülen İftar özel mesajına gelince: Canı yanan üzülmesin, kötülük eden kötülük bulur, bunun kaçış yolu yoktur.. Öbür tarafa hesap kalmıyor hepsi burada halloluyor. Allah doğru yoldan, iyilikten ayırmasın. Kansızdan, kancıktan, ahlak fukarası dolandırıcılardan ve uyanık insanlardan uzak etsin. Kalbi zengin, niyeti güzel, ahlakı temiz, dosdogru insanlarla muhattap etsin. İşiniz gücünüz rast gitsin. Amin.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir