Seyahat Günlüğü

Norveç’in Renkli ve Sevimli Şehri ”Bergen”

Norveç’in ikinci büyük şehri olan Bergen meşhur Norveç fiyortlarına kapı niteliği taşıdığı için turizm açısından da çok popüler bir destinasyon.

Oslo’dan trenle 7 saat süren muhteşem manzaralarla dolu bir yolculuk sonrası Bergen’e ulaştık. Yol boyu izlediğimiz tüm manzaraları kısa kısa sizler için derledim. Üzerine bir de Bergen’in altını üstüne getirdiğimiz görüntüleri de ekledim ve youtube kanalıma güzel bir vlog yükledim.

Linkini bırakıyorum, buradan izleyebilirsiniz. Buralara gelmiş kadar olacağınıza eminim.. Uykusuzluk, neredeyse her gün başka bir şehre uçmanın yorgunluğu ve soğuktan biraz yüzlerimiz şişmiş, videoda göreceksiniz. Hızlı ve efektif bir gezi yaptık buna değdi.

İşte o muhteşem manzaralarla dolu yolculuğun videosu:

 

Biz Oslo’dan direkt Bergen’e giden treni seçtik siz eğer isterseniz yol üzerinde Myrdal istasyonunda inip, Flam treni ile fiyortları gezebilirsiniz. Tren biletini alırken Flamm’ı da eklemetmeyi unutmayın. Tren biletini alırken ekstra küçük bir ücret farkı vererek “NSB comfort” sınıfından alırsanız yol boyunca ücretsiz çay/kahve imkanı da var. Trende wifi internet ve elektrik prizleri de bulunuyor. Tren biletlerine buradan bakabilirsiniz. https://www.nsb.no/en/purchase

Biz iki kişi toplam 1.150 TL’ye aldık biletleri. Kişi başı 575 TL gibi bir rakama geliyor ama siz siteden bilet fiyatlarına bakın, tarihe ve saatlere göre fiyatlar değişebilir.

Eğer bizim yaptığımız gibi direkt Bergen’e gitmeye karar verirseniz zamanınıza göre ister Oslo’da ister Bergen’de kendinize ekstra bir “Norway in a nutshell” Fiyord Turu satın alabilirsiniz.

Oslo’da aldığımız Fiyord Turu kişi başı 389 Nok yani kişi başı 243 TL’ydi.

Bergen kelime anlamı olarak 7yedi tepe arasındaki şehir demek. Bir günde yürüyerek tüm şehri gezebiliyorsunuz ve bundan büyük keyif alıyorsunuz. Bergen’in en önemli özelliği ise yılın 250 – 300 günü yağmurlu olması. Diğer Norveç şehirleri gibi kışın oldukça soğuk tabiki. Kış olmasına ve sert hava şartlarına rağmen doğasını çok iyi koruyan Bergen’e yazın gitmek lazım çünkü her yer yemyeşil oluyor ve denize de giriliyor.

 

 

 

Bergen’de gezilecek yerler:

Fisketorget : Sabah 07.00’de kurulan balıkçı tezgahlarından istediğin balığı taze taze alabilir ve hemen kızarttırabilirsin. Balina eti, karides, kırmızı somon, kral yengeç ve tüm kabuklu deniz mahsüllerini burada bulabilirsiniz. Biz hemen bu kapalı pazarın içindeki ilk restorana oturduk. Kral Yengeç, Somon ve Midye yedik. Toplam hesap 688 Nok geldi. İki kişi toplam 420 TL vermiş olduk.

 

Torgalmenningen : Trafiğe kapalı bu meydanda alışveriş turu yapabilirsiniz.

Floyen Tepesi’ne çıkabilir ve Bergen’in enfes manzarasını tepeden izleyebilirsiniz.

Ulriken Tepesi’ne de teleferikle çıkılıyor. Biz çıkamadık çünkü rüzgardan dolayı teleferik çalışmıyordu. Gitmeden önce sormanızda fayda var.

Cafe Opera’da kahve içebilir, Bergen’in meşhur fırını Bakery Brun’da ”Skolebolle” adında Bergen’e özgü hindistan cevizi ve vanilyalı pandispanyaya benzer tatlıdan yiyebilir, Godt Brod’dan güzel ekmekler alabilirsiniz..

Bergen çok eskiden büyük bir yangın geçirmiş ve bir çok ev yanmış. Eski evlerden ve mimarisinden çok küçük bir kısım kalmış. Şehir merkezinde, yan yana renkli evler hemen dikkatinizi çekiyor. İçlerine ve ara sokaklarına girebiliyorsunuz. Rengarenk evlerle dolu yamaçlı dik sokaklarında kaybolmak gerçekten çok keyifli.

Bergen’nin etrafı dağlar ile çevrili.Dolayısıyla etrafında gezecek bir çok yer var. Çeşitli yürüyüş turları yapılıyor. Yapabileceğiniz her türlü aktivite hakkında geniş bilgiyi şehir merkezindeki turist info dan bulabilirsiniz.

Magic Hotel Solheimsviken’de konakladık. Solheimsviken otobüs durağına 100 metre mesafede bulunuyor. Merkezden 13 numaralı otobüsle K durağından buraya gelebilirsiniz. Yürüyerek gelmek isterseniz 20 dakika.

Otelin manzaralı bir terası vardı. Kahvaltısı da bu terasta veriliyordu. Akşam yemeği de aynı restoranda ekstra ücretle veriliyor. Ben otelin manzarasını da odalarını da çok sevdim. Fiyatına göre oldukça iyiydi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir