Seyahat Günlüğü

Huzurlu ve Tertemiz Bir İskandinav Başkenti ‘’OSLO’’

‘’Hey Heyy’’

Burada merhaba “Hey Hey” diye söyleniyor… Norveç insanı sıcak, güler yüzlü ve kibar. Ülke tertemiz, bol oksijenli, huzurlu ve güzel. Telaş yok, kavga gürültü yok. Gerçekten bu kadar güzel ve bu kadar keyifli bir gezi olabilirdi dedirtti bana…

Norveç’in başkenti ve en büyük şehri olan Oslo, Kopenhag, Stockholm ve Helsinki’den sonra İskandinavya’nın en büyük dördüncü şehri. 1049’da III. Harald tarafından kurulmuş olan şehir aynı zamanda dünyanın en pahalı şehirleri arasında. Oslo en kuzeyde yer almasına rağmen, nemli ve ılık okyanussal iklime sahip. Atlas okyanusundan batı rüzgarları ile gelen Gulf stream sıcak su akıntısı, kıyı kesimlerde kışın sıcaklığın düşmesini engelliyor. Oslo’da kış aylarında sıcaklık -5 derece civarında ve genelinde karlı bir hava hüküm sürüyor. Haziran, Temmuz, Ağustos ayları sıcaklık 20-21 derece arasında değişiyor. Şehir en fazla yağışı Temmuz-Ekim arasında alıyor.

Oslo mutfağında lezzetli ev yapımı köy ekmekleri, geyik eti, lezzetli deniz ürünleri ve balıkları ön planda. Biz bu huzurlu, düzenli ve güzel şehri çok sevdik. Tam bir gün içinde çoğu yerini gezdik. Tüm detayları hazırladığım Oslo vlog’umda izleyebilirsiniz. İşte burada:

 

Dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olan Oslo daha havaalanına iner inmez sizi bu namına yakışır şekilde karşılıyor. Oslo’da havaalanından şehir merkezine ulaşım taksi / uber ile 1.300 Nok (800₺) civarı tutuyor ama çok daha uygun bir ulaşım yolu olan trenler de kolay ve rahat bir şekilde sizi merkeze götürüyor. Terminal içindeki makinelerden tren biletinizi alıyor ve sadece bir kat aşağıya inerek trene ulaşabiliyorsunuz.

Normal Tren 23 dakikada şehir merkezine ulaşıyor 105 Nok (65₺), Express Tren her 10 dakikada bir kalkıyor ve 19 dakikada şehir merkezine ulaşıyor 193 Nok (120₺)

Bence çok aceleniz yoksa Express trene binip normal trenin iki katı fiyatını ödemenize gerek yok. Ne de olsa o da hızlı ve rahat bir ulaşım sağlıyor.

Oslo’da şehir merkezinde yer alan Comfort Hotel Boersparken’de konakladık. Konumu gerçekten çok iyiydi. Şehrin en önemli caddesi olan Karl Johans Gate’e, Tren Garı’na, Oslo Opera Binası ve Fjord turuna katıldığımız liman kısmına yürüyerek iki üç dakika mesafede bulunuyordu. Self check in yaparak oda kartımızı makineden kendimiz oluşturduk, odalar normal boyutlarda fiyatına göre gayet güzeldi. Oslo Opera Binasını ve limanı gören bir terası, çok güzel bir kahvaltısı ve ücretsiz wifi hizmeti vardı.

Oslo’da Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar:

1- Karl Johans Gate

Oslo’nun en popüler caddesi ‘’Karl Johans Gate’’ Central Train Station’dan (şehir merkezi tren istasyonu) çıktığınızda tam karşınızda olan üç km’lik bir cadde. Diğer ucu Royal Palace’a (Kraliyet Sarayı) çıkıyor.

Parlamento binası ve Ulusal Tiyatro gibi ikonik yapılar da bu cadde üzerinde yer alıyor. Gate Norveççe’de cadde anlamına geliyor. Alışveriş için mağazalar, kafe ve restoranlarla dolu, çok kalabalık bir cadde. Hem uluslararası markaların hem de Norveç markalarının mağazaları var.

2- The Royal Palace – Kraliyet Sarayı 

Kraliyet Sarayı, 1848 yılında tamamlanmış bir neoklasik yapı. Norveç Kralı burada oturuyor.

3- Damstredet

Klasik İskandinav tarzı evleriyle öne çıkan kartpostal gibi görüntüsüyle insanı içine çeken sevimli bir semt Damstredet. Buradaki ahşap evlerin çoğu 18. yy sonlarında yapılmış ve dönem dönem yenilenseler bile o eski doku korunduğu için çok güzel görünüyorlar.

4- Akershus Şatosu 

Bu muhteşem şato Oslo’nun merkezini deniz tarafından boylu boyunca sarmalayan Akershus Kalesi’nin içinde yer alıyor. Kalenin içi de manzarası da çok harika. Buradan surlar boyunca ilerlediğinizde Oslo marina bölgesine ulaşıyoruz.

5- Aker Brygge

Marina boyunca yürüyüp, Nobel Barış Merkezi’ni geçtikten sonra Oslo’nun en hareketli ve popüler bölümlerinden biri olan Aker Brygge’e geliyorsunuz. Restoranlar, mağazalar, birbirinden güzel evler ve modern bir mimariye sahip olan bu bölge de merkeze oldukça yakın.

Buradaki limandan feribotla en yakın adaya 8 dakika içinde geçip nefis bir fotoğraf çekebilirsiniz.

6- Grünerlokka

Grafitileriyle meşhur Berlin’i andıran rengarenk ve keyifli bir mahalle. Sokaklarının arasında ufak bir nehir ve şelaleler geçen semt, küçük dükkanları, merkeze nazaran daha ucuz ve yerel mekanları, grafitilerle dolu duvarları, pubları, gece kulüpleri ve kahve dükkanları ile tam bir Oslo klasiği.

7- Vigeland (Frogner Park)

Tek bir heykeltıraş tarafından yapılmış eserlerin sergilendiği dünyanın en büyük parkı olarak anılan Vigeland Sculpture Park tam bir açık hava heykel müzesi. 1869-1943 yılları arasında yaşamış olan Gustav Vigeland’dan adını alan parkta heykeltıraşın hayatı boyunca bronz, granit ve dökme demir kullanarak yarattığı 200 heykel bulunuyor. Heykeller çeşitli duyguları ve insanın dönemlerini anlatılıyor e neredeyse hepsi çıplak.

Bu kocaman yemyeşil yerel parka giriş ücretsiz.

8- Oslo Opera Binası

Norveç Ulusal Opera ve Bale Topluluğu’na ev sahipliği yapan Oslo Opera Binası, 350 adayın başvurduğu bir tasarım yarışması sonucunda inşa edilmiş ve 2008 yılında kullanıma açılmış. İskandinav ülkelerindeki en modern yapıları arasında gösterilen binanın tasarımında ziyaretçilere denizden yükseliyormuş hissi verilmek istenmiş. Ücretsiz olarak gezebiliyorsunuz.

Opera Binasının tam karşısında sahilde denizin üzerinde iki adet sauna kabini var. Burada saunaya giriyor sonra buzlu Oslo sularına girebiliyorsunuz. Çok ilginç ve sevimli geldi bana.

 

Opera Binasına Benzeyen Gemimiz İle Fiyord Turumuz Başladı…

9- Fiyord Turu

Fiyortlar, denizin buzul vadilerini basması sonucunda oluşan ve çoğunlukla iç kesimlere kadar sokulan; ince, uzun, derin ve kenarları çok dik körfezlere deniyor. Yani kısacası deniz buzul vadilerinin içine giriyor ve bu muhteşem görüntüleri sergileyen fiyortlar oluşuyor.

Yaklaşık iki saat süren Oslo Fiyord Turunda (Turun adı: “Norway in a nutshell”) Oslo Fiyordu’nun içinde dolambaçlı bir tekne gezintisi yapılıyor, o meşhur renkli yazlık evler, adacıklar ve deniz fenerlerini görüyorsunuz. Gezi sırasında verilen bilgiler şehri, bölgenin coğrafi koşullarını ve tarihi yerini algılamakta önem taşıyor. Kişi başı 390 Nok (240₺ civarı)

Gezi yaptığımız gemi aynı opera binasına benzetilmiş. Opera Binasının da hemen karşısından kalkıyor.. İç kısmı oldukça rahat ve sıcak. İsterseniz güvertede de durabilirsiniz. Ben şahsen öyle yaptım…

10- RESTAURANT FISKIERT

Oslo’nun meşhur restoranlarından biri. Özellikle balık çorbası çok güzel.

İki balık çorbası, bir fish and chips ve iki soda söyledik. Hesap kişi başı 328 NOK geldi. (204 TL)

Adres: Youngstorget 2b, Oslo 0181, Norveç

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir