Mekanlar

Eski Büyükdere İskelesi: İstanbul’un Baş Döndüren Büyülü Mekanlarından…

Ramazan Ayı’nın ikinci pazarında iftar için Sarıyer’deki Eski Büyükdere İskelesi’ne gittim. Romatik, huzurlu, ihtişamlı ve muhteşem Boğaz manzaralı bir mekan. Tarihi 1853’e dayanan ve Osmanlı döneminin ünlü mimarlarından Ali Talat bey in imzasını taşıyan bir iskele burası. Aynı zamanda heybetli bir binaya sahip. Tarihi dokusu bozulmadan modernize edilmiş. Mart 2015’te açılan daha çok düğün, nişan, kına gibi özel organizasyonlar yapılan mekan Ramazan ayına özel olarak terasında iftar yemekleri veriyor. Hafta sonları iftarınızı lezzetin kıyısında, Boğaz’ın kenarında canlı fasıl müziği eşliğinde yapıyorsunuz.

Boğazın en yeşil kalan nadir noktalarından biri olan Büyükdere’de yer alan @eskibuyukdereiskelesi . Sıradan bir iskeleden çok farklı bir ruha sahip. Size eski İstanbul’u yaşatır gibi…

HİKAYESİ: Tarihi 1853 yılına kadar uzanan, Nisan 2016’da restore edilerek tekrar açılan Osmanlı döneminin ünlü mimarlarından Ali Talat Bey’in imzasını taşıyan Eski Büyükdere İskelesi heybetli bir binaya sahip. Muhteşem bir Boğaz manzarasına hakim olan 350 kişilik kapalı salonu ve 300 kişilik terasıyla sadece iftar ve keyifli yemekler için değil rüya gibi kınalar, düğünler, eventler düşlenebilecek bir yer. 3 yıl süren ve tarihi doku dikkate alınarak ilerlenen restorasyon sonrasında Eski Büyükdere İskelesi; düğün, davet ve toplantılar için yepyeni buluşma noktası haline gelmiş durumda. Boğaz manzaralı 5 adet toplantı salonuyla ulusal ve uluslararası birçok önemli toplantıya da şahitlik ediyor.

 

İFTAR MENÜSÜ: Eski Büyükdere İskelesi’nin sırf manzarasını izleyerek bile doyabileceğiniz bu nefis iftar menüsü kişiye özel şık ve zengin bir iftariye tabağıyla başlıyor. İçinde; Medine hurması, kuru incir ve gün kurusu, yeşil ve siyah Ayvalık zeytinleri, tereyağı, reçel, kaşar peyniri, beyaz peynir, tulum peyniri, Kayseri pastırması, mercimek köftesi, yaprak sarma, kiraz domates ve salatalık var. Mis gibi naneli Ezogelin Çorbası veya tereyağla lezzetlenen Yayla Çorbası ve enfes bir Gül Böreği’nin ardından 3 ana yemek seçeneğinden birini seçiyorsunuz. Seçenekler: ‘’Izgara Piliç’’, Osmanlı usulü ‘’Hünkar Beğendi’’ veya kayısı püresi, Antep fıstığı, pilav ve sebze eşliğinde sunulan ‘’Beğendili Kuzu Tandır’’. Helvahane tarifiyle hazırlanmış Ilık İrmik Helvası ise son noktayı koyuyor. Ana yemek seçeneğine göre Kişi başı 65 / 70 / 75 TL olan bu iftara limitsiz meşrubat, çay ve hazır kahve ikramları da dahil.

Eski Büyükdere İskelesi’nin içinde misafirlerin kuaför, çiçekçi, pastane ve fotoğrafçı gibi taleplerini tek çatı altında toplayan bir pasaj ve ön kısımda ise Boğaz manzarasına hakim Ma-i Cafe Restaurant  ile hizmet veriyor. 1853 yılında hizmete açılıp 131 yıl boyunca dönemin masumiyetine şahit olduktan sonra tarihi dokusu korunarak özen ve tutkuyla restore edilen Ma-i Café & Restaurant da yemekler ve kahvaltılar için keyifli bir adres. Eskinin ruhu boğazın romantizmiyle birleşince yemekler daha keyifli oluyor.

Dünya mutfağından örnekler sunulan menüsünde özellikle pizzalar ön plana çıkıyor. Kabaklı ve pastırmalı pizzası çok beğeniliyor.

Serpme kahvaltısını da mutlaka denemelisiniz. (İki kişilik kişi başı 37,5 TL) Peynir çeşitleri, lor peynirli mini salata, humus, acuka, patates salatası, sigara böreği, ceviz reçeli, mevsim meyvelerinden oluşan mevsim salatası ve kuru meyve salatası ile oldukça zengin bir içeriğe sahip. İsteğe bağlı olarak yumurtalı ekmek, Avokadolu çırpılmış yumurta ve anne usulü karışık kızartma gibi kahvaltı sıcakları da var. Muzlu Pancake, Ma-i Mojito ve Oreo kahve de nefis.

Adres: Büyükdere, Çayırbaşı Cad. No:150, Sarıyer/İstanbul

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir