Mekanlar

Diyet Düşmanı Kebo – Antakya’nın En iyi Tavuk Dönercisi

img_1503Her yazımda ve paylaşımımda ‘’Antakya anlatmakla bitmez, yaşanması gerek. Gitmeyen, görmeyen, tatmayan kalmamalı…’’ derken sevdiğim bir tanesinin aramıza katıldığını öğrenmek beni heyecanlandırdı. Antakya’nın efsanevi tavuk dönercisi ve diyet düşmanı Kebo yakında İstanbul’a gelmeye hazırlanıyormuş. Berro seni ‘’Bayim Olur Musun?’’ fuarında yanımızda görmek isteriz dediler. Elbetteki gönül bağım olan Antakyalı dostumun yanında olacağımı söyledim.

 

img_1546vit1

‘’Ne İtalyan, ne Fransız, Ne Japon, Ne Meksika… En Güzel Mutfak Antakya’da’’ derim her defasında! Gastronomi turizmiyle patlayan Antakya’nın kendine has 600 çeşit yemeği var. Hatta Unesco’dan ‘’Gastronomi Şehri’’ ünvanı bile almış. Bu lezzetin mühendisi olan şehirde tavuk dürüm de çok seviliyor. Bu işi Antakya’da en iyi yapan yer de Kebo’dur deniyor.

Ankara ve Mersin’de de şubeleri var, inşallah çok yakında İstanbul’da da olacak.

img_1547img_1561

“Diyet Düşmanı” sloganına sahip olan, yiyebileceğiniz en lezzetli tavuk döneri yapan, dönerin içine eşsiz soslarını katan, tümünü bazlama kıvamında çıtır çıtır bir lavaşa saran bu Antakyalı dürümcüyle 2 sene önce Hatay gezimde tanışmıştım. Küçük ama her daim önünde kuyruklar olan bir dükkan olduğunu görünce burda iş var diyerek içeri girmiştim. İnsanı acılar içinde bıraksa da içerisi her daim tıklım tıklım olan, hem ağlatan hem yediren Kebo Antakya’nın en popüler tavuk dönercisiymiş meğer, sonradan öğrendim. Hatta o kadar ki Antakya’nın neredeyse yarısı Kebo’dan döner yermiş. Bütün Türkiye de Hatay döneri soslu doner rüzgarı esiyor ama Hatay’da bunun adı KEBO! Bu lezzet şehrinden bir fastfood markasının çıkması ve koca bir şehrin KEBO yu Künefe gibi Hatay’ın simgelerinden görmesi en enteresan tarafı.

Acıya en dayanıklı insana bile havlu attıracağına eminim. O yüzden hafif, orta ve bol acılı seçenekleri içinde acı kıvamını belirlerken dikkat etmek gerekir.

Kebo’nun tavuk dürümünü ağız tadınıza göre acısından, ekmek oranına sosundan mayonez miktarına göre ayarlayabiliyorsunuz. Acı konusunda dikkat edin yoksa yanarsınız benden söylemesi. Sağlıklı ve katkısız olsun diye bir çok şeyi kendi tesislerinde özenle üretiyorlar. Dürüme efsane lezzeti veren özel soslarını ve Kebo’yu Kebo yapan acı biberlerini kendi tesislerinde tamamen doğal yöntemlerle hazırlıyorlar.

Favori Lezzetler:

atom

Efsaneleşen Kebo Dürüm: Kırmızı renkteki özel Kebo sosu lavaşa yedirilip, patates kızartması, turşu, elde hazırlanmış doğal mayonez, soğanlı zerzevatlar, özel Kebo tavuğu ve en son olarak da Kebo acısı eklenerek yapılıyor.

green

Green: Diyet düşmanı Kebo’nun, diyet dostu Green adlı dürümü de hafif mi hafif, lezzetli mi lezzetli…

kebabi

Kebabi: Soğan zerzevatı, özel sos ile, Canı kebap çekenlere. Kebap ama Kebo, yani Kebabi. İçinde tavuk bulnuyor ama kebap lezzeti veriyor.

kebo

Atom: Kebo, Green ve Kebabi karışımı bir lezzet patlaması yaratıyor.

patron

Patron: Gözleme kıvamında lavaş ekmeğe özel kebo mayonezi ile kebo tavuğu konarak yapılıyor.

Çok farklı kültür ve dinden renkli bir yelpazeye sahip olan Antakya halkının ortak özelliği tertemiz, saf, iyi, hakkaniyetli, saygılı, sevgili, insan gibi insan olmaları. İç içe geçmiş bir mozaik gibiler, Türk, Arap, Ermeni, Kürt, Alevi… hepsi birbiriyle kardeş gibi. Dışardan geleni de hemen içlerine alıyorlar. Gerçekten insan onlar. Bu güzellikleri yaptıkları yemeklere de yansımış. Seviyorum Entekyelileri…

Kebo’yu mutlaka denemelisiniz.

Hatta bayisi bile olabilirsiniz…

www.kebo.com.tr

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir