Seyahat Günlüğü

San Francisco’da ne yapılır?

Filmelerden aşina olduğunuz, şehirde yayan gezebilmek için sağlam kardiyovasküler kondisyon gerektiren yokuşlu caddeleri, o caddeleri arşınlayan eski usul tramvayları, en önemli yapımcılarının film stüdyoları, pet cemetery (hayvan mezarlığı), müzeye dönüştürülen Alcatraz Hapishanesi, güneş vurunca altın gibi parlamasından ismini alan meşhur Golden Gate Köprüsü, onun kadar nefis ve daha yeni olan Bay Bridge köprüsü ve rıhtımları (Fisherman’s Wharf en güzel olanı), hemen civarında deniz arslanların takılma mekanı olan dubalarıyla San Francisco’yu da kısaca özetlemiş oldum size.

resim-204320SL

resim-203929CX resim-204033AC

San Francisco’yu İstanbul’un semtleriyle karşılaştırarak betimlemek gerekirse; Fisherman’s Warf – Ortaköy, Union Squar- Taksim, Filmore Strees – Nişantaşı, Lombard Street – Bağdat Caddesi gibi düşünülebilir. Bu mekanlar illaki görülmelidir.

resim-204059EE resim-204222IU resim-204934NY

Union Square’den dünyaca ünlü Cable Car’a binip Fisherman’s Wharf’a kadar zevkli bir yolculuk yapılabilir. Biraz sıra bekliyorsunuz ama bu deneyimi yaşamaya inanın değiyor. San Francisco’nun o inişli çıkışlı yollarında bu tatlı tramwayla gezmek gerçekten harika olduğu kadar da eğlenceli.

YEME İÇME

Brezilya stili steakçilerden Espetus Churrascaria – 1686 Maeket street

Meşhur Fisherman’s Warf (Pier 39) rıhtımında her yıl Aralık, Ocak ve Şubat aylarında açık büfe Pavurya Festivali düzenleniyor.

Birinci Caddede Sam’s Grill klasik deniz ürünleri ile ünlü. Ekşi hamur mayasından ekmekleri deneyin. Kesinlikle çiftlik balığı ve katkılı ürün kullanmıyorlar. 374 Bush Caddesi.

Anchor & Hope, resim atölyesinden şık bir deniz ürünleri lokantasına dönüştürülmüş. Yemek ve ambiyans mükemmel. Sıcak deniz kestanesini mutlaka deneyin. 83 Mina Caddesi.

Ghirardelli Square 40 dan fazla dükkan ve restoranın bulunduğu bir meydan. Girardelli çikolatacısı ve dondurmacısı da şehrin klasiklerinden. Çikolataları gerçekten enfes. Mutlaka denemelisiniz.

Fillmore Caddesi üzerindeki Japon lokantası  Yashi’s tercih edilen bir mekan. Sushileri başarılı. İstiridye, ve California Roll en çok beğenilen yemekler.

resim-204357JL resim-204433DS

Sabahın 7’sinde bile kapısında sıra olan muhteşem bir kahvaltı mekanı önerim ise Hollywood Cafe! Pancake leri, French Toastları ve Audrey Hepburn adını verdikleri muhteşem kruvasanlı tabağı denemeden bu şehri terk etmeyin bence.

Şehrin eski bohem mahallesi  Stockton Caddesinde Mama’s kahvaltı için en önemli adreslerden. French Toast Pale ve Crab Omelette en çok tercih edilenler.1701 Stockton Caddesi. Mama’s da Hollywood Cafe tarzı yine çok popüler ve lezzetli bir mekandır, burayı da listenize mutlaka eklemelisiniz.

Pier 42 ile Taylor Caddesi kesişiminde Sabella & la Torre mükemmel deniz ürünleri ile öne çıkıyor. Dışarıdaki dağınıklık sizi yanıltmasın. Kalamar, pavurya ve kabuklu deniz ürünleri tabağı mükemmel. Bir tür deniz ürünleri çorbası olan, deniz tarağı ile yapılan ve içi alınmış ekmek somununda servis edilen ‘’CLAM CHOWDER’’ da mutlaka denenmeli. Zamanınız kısıtlı ise dışarıdaki büfeden mükemmel deniz ürünü sandviçler ve clam chowder alıp ayaküstü atıştırabilirsiniz. 2809 Taylor Caddesi.

Hemen karşındaki Boudin Bakery & Cafe’ de San Francisco’nun başka bir klasiği. 1849 yılından beri açık. İçinde müzesi, ekmek yapımını izleyebileceğiniz gösteri bölümü de var. Başka şubeleri de olmasına rağmen burası sadece fırın ve cafe olmasının yanı sıra kahvaltıdan akşam yemeğine kadar uğrayabileceğiniz bir adres. 160 Jefferson Caddesi.

resim-205121EH

San Francisco’da olmazsa olmazlardan biri elbetteki Tartine Bakery’dir.
Kapısında her daim kuyruklar olan, sehrin en iyi tatlı, kahve, ekmek, sandviç, tart, pasta, kek, kruvasan, quiche (kiş) çeşitleri, Eclair (ekler) ve bilimum pastane ürünlerini üreten, üretmekle kalmayıp bunları adeta sanat eserine dönüştüren en super yeridir Tartine Bakery. Tartine Fransızcada ekmek dilimi anlamına geliyor.(Tereyağlı/reçelli) Tartine Bakery’nin yaratıcısı Chad Robertson’in özel tarifi olan ekşi mayali ekmeği çok meşhurdur.resim-204520DV
In’an’Out Burger Kaliforniya’nın vazgeçilmez lezzetidir.

resim-204730PE resim-204809LN resim-204851VW

Cheesecake Factory hem tatlıları hem de yemekleriyle gayet başarılı bir mekandır.

Fillmore Street’teki Groove adlı mekanda akşamüstü birşeyler içmenizi ve etrafı izlemenizi öneririm.

Thai yemekleri için 2. Caddedeki Osha rağbet gören bir mekan. Pad Thai ,Tom Yum çorbası ve kızarmış pavuryalı pilav denenebilir.  149  2. Cadde.

Castro bölgesinin vazgeçilmezi Hot Cookie. Brownie ve kurabiyeler homofobik olmaları istendiğinden belirli bir form oluşturmayacak şekilde yapılıyorlar. Çalışanların iç çamaşırlarına dikkat! 407 Castro Caddesi.

Fillmore Strees’te Grove adlı mekan akşam takılmak için çok keyifli.
resim-205059WQ

ALIŞVERİŞ

Macy’s in de bulunduğu ‘Union Square’ tüm marka ürünlerin toplandığı mıntıka.
‘Fillmore Caddesi’ ve özellikle Geary Bulvarının kuzeyini kapsayan bölüm birkaç kez ülkenin en iyi alışveriş bölgesi seçilmiş.
Kuzeyde marinadan başlayıp güneyde Market Caddesine uzanan bu cadde önemli bir yeme-içme ve alışveriş aksı. Burada tek tip ürünün sayısız çeşidini bulabileceğiniz “Tek Ürün” dükkanları var. Koleksiyon mağazaları olan curiosity mağazalarında da çok farklı hediyelik ürün bulmak mümkün.

Marka ürünlerin ekonomik adresi Marshall’s ‘Market Caddesi’ no: 901’de.
Ayakkabı tutkunlarının favorisi DSW, Union Meydanı’nın hemen üzerinde Post Caddesi  400 numarada.

Haight Caddesi ve Ashburry eski bir hippi bölgesi. Burada antikacıkarı, ikinci el ürün satan dükkanları ve küçük tasarımcı dükkanlarını bulabilirsiniz. Amoeba Music aslında eski bir bowling sahası, bugün ise yeni ve kullanılmış CD alabileceğiniz en büyük koleksiyona sahip.

resim-205153XU

San Francisco’da canlı canlı gezmek, tüm bu anlattıklarımı ve daha fazlasını yaşamak isterseniz youtube’da ”Berrak Mekanlarda” kanalımdaki San Francisco videosunu izleyebilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir