Mekanlar

Karaköy’ün en tatlı mekanı: Ops Passage

İsmi Karaköy olsa da, koyu gri bir görüntüsü olsa da, burayı renklendiren çok tatlı mekanlar açıldı son yıllarda. Tarih ve sanatla iç içe bir bölgede yer alan Karaköy biraz bohem biraz elegan, biraz salaş biraz şık ama her zaman trend mekanların, beş yıldızlı otellerin ve gurme lezzetlerin meskeni olarak bilinmeye başladı artık.

resim-111900AO

İstanbul’un yerleşim tarihi kadar eski bir semttir Karaköy. Tüccarları Fransız gemicilerle buluşturmak üzere 1800’lü yıllarda inşa edilen Fransız Geçidi de semtin tarihi ambiyansında hip mekanları barındırıyor.. Bunlar arasında parlayan gıcır gıcır bir mekan Ops Passage.

resim-112002UV resim-112054VS

Karaköy’ün bohem ve rahat, lezzetli ve keyifli meskeni Ops Cafe’nin şık bir restoran kimliğiyle yaratılmış olan ikinci kardeşi Ops Passage Nisan 2015 doğumlu bir bebek. Karaköy’ün en önemli yapılarından biri olan Fransız Geçidi’nde yer alan OPS PASSAGE mekanının İşletmecisi ve Sahibi Yasin Kalender ve Y.İç Mimar Esin Sözer Kalender çifti tarafından sevgiyle yaratılmış. Bu sevgi restoranın aurasına da yansıtılmış. İlgi çekici tasarım ve dekorasyonu dünyanın çeşitli yerlerinde otel tasarımları yapan Arketipo Design İç Mimarlık ortaklarından Esin Sözer Kalender’e ait. Karaköy’ü salaşlıktan kurtaran öncü bir mekan sayılabilecek olan Ops Passage’ın ahşap tavanı, bakır detaylarla birleştirilen soğuk ve sıcak malzemenin etkili kullanımı ile gerçekleşen bu modern iç mimari tasarım Karaköy’de farklı bir soluk yaratmış durumda.

resim-113235QH

Dünya mutfağının çeşitli örneklerinden, Peru mutfağından ve kültürümüze ait bazı lezzetlerden oluşan menüsü, OPS PASSAGE’ın genç, dinamik ve başarılı mutfak ekibinin farklı dokunuşları ve taze yorumları ile cana can, kana kan oluyor adeta.

resim-113559CX resim-112810SG resim-113642AM

Özellikle ön plana çıkan lezzetler olan ‘’Izgara Deniz Levreği’’, 12 saat ağır pişirilmiş ‘’Dana Kaburga’’, kuşkonmazlı risottosu ve üzerindeki özel Kore sosuyla harika bir lezzet olan ‘’Kore Usulü Somon’’, üzerindeki çıtır kinoyla ve baharatlı acı sosuyla yıkılan bir lezzet olan ‘’Bonfile Tataki’’, yine çıtır kinoayla hoş bir bütünlük sağlayan lezzetli ’’Patlıcan Carpaccio’’, ‘’ Çıtır Kalamar’’, yedikçe yedirten, içindeki kök sebzelerle tek başına doyurucu, keçi peynirli, portakallı, ve ‘’Pancarlı Salata’’, ’’Somon Ceviche’’ (seviçe) tatlılarda ‘’Rocoto Biberli Çikolatalı Fondan’’ ve ‘’Beyaz Çikolatalı, Bademli Mousse” muhakkak denenmeli.

resim-113709YG

Ops Passage’ın mutfak danışmanı olan Perulu şef Roberto Segura Gonzales, ayda 2 gün ülkesinden buraya geliyor, ekibi eğitiyor, menüyü şekillendiriyor ve ülkesine geri dönüyor. Peru mutfağının yayılmasına çaba gösteren ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ‘’Peru Yemek Festivalleri’’nde aktif görev alan genç ve tutkulu şef Roberto Segura menüye başta Peru mutfağının ünlü ceviche’si olmak üzere, kinoa ve deniz ürünleri gibi lezzetlerden oluşan nefis seçenekler eklemiş.

Peru Mutfağından esintilerle Güney Amerika sıcaklığını Karaköy’e taşıyor. Ceviche Güney Amerika’dan dünyaya yayılan başta Londra olmak üzere çok kısa bir sürede tüm Avrupa’da trend haline gelen bir lezzet. Perulu balıkçıların denizden yeni çıkmış taptaze balıkları misket limonu ve taze otlarla marine edip ısıya gerek olmaksızın sudaki asitle pişirmeleriyle yaratılıyor. “seviçe” diye okunur. Sağlıklı, pratik ve lezzetli. Ayrıca kalori miktari ve lezzet doğru orantisinin antitezi olabilecek kadar da güzel. Her yazımda özellikle dikkat ettiğim bir husus olan ‘’Sporcuyla dost menü’’ kriterimi yüzde yüz sağlayan bir mekan burası. Sağlıklı beslenenler, sporcular hepiniz keyfinizi güvenle sürebilirsiniz.

resim-113011OD resim-113105VB

Mekan içindeki yarı açık mutfak dışında günlük tüm ekmek, tatlı ve makarna üretimleri ayrı bir pasta bölümünde yine Ops Passage ekibi tarafından üretiliyor…

resim-113140HB resim-112148XH

OPS PASSAGE, hafta içi 12:00 – 01:00, hafta sonu 10:00 – 02:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Keyifli ve nezih bir mekan, denemenizde fayda var.

Menüden Seçmeler:

Çıtır Kalamar: 22TL
Bonfile Tataki: 28 TL
Pancarlı Salata: 28 TL
Kore Usulü Somon: 32 TL
Ops Burger: 32 TL
Izgara Deniz Levreği: 50 TL
Ağır Ateşte Pişmiş Kuzu İncik: 56 TL
Karışık Mantarlı Risotto: 34 TL
Rocoto Biberli Çikolatalı Fondan: 22 TL
Beyaz Çikolatalı Bademli Mousse: 18 TL
Tiramisu: 16 TL
Fırınlanmış Karamel Soslu Kadayıf: 18 TL

resim-113509UI

Karşılama- *****
Servis- *****
Menü- *****
Dekor- *****
Ambiyans- *****
Fiyat- *****
Hijyen- *****
Sporcu dostluğu- *****
Bizi instagramdan takip edebilirsiniz: geccemekan
Şahsi instagam adresim: berrakberroo
Mekan videolarını izleyebileceğiniz Youtube Kanalım (Berrak Mekanlarda)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir