Mekanlar

Kahvaltının Duayeni, Karaköy’ün Gurmesi: Namlı Gurme’de İftar

Karaköy’de katlı otoparkın altında, tarihi yarımadaya yüzünü dönmüş, Topkapı Sarayı’nı selamlayan ve misafirlerine 2007’den beri en iyi kahvaltıyı sunmayı misyon edinen, Mısır Çarşısı kıvamında konsept bir mekan; Namlı Gurme.

1929 yılında gıda sektörüne giriş yapan Namlı Pastırmacılık, daha sonra peynir, et çeşitleri, şarküteri ve diğer gıda ürünlerini de bünyesine ekleyerek kuşaktan kuşağa bugünkü geniş ürün yelpazesine kavuşmuş.

Mepa Ailesi’nin 3’üncü kuşağından Engin Mepa tarafından 2007’de Karaköy’de kurulan Namlı Gurme ile Türkiye’de ilk defa cafe, restoran ve şarküteri üçlüsü bir araya gelmiş.

İçeri girer girmez reyonlar arasında kayboluyor, çeşit çeşit turşular, renk renk zeytinler, yığınla mezeler, taze zeytinyağlılarla köşe kapmaca oynuyorsunuz. Yurtdışında hemen hemen her şehirde bulunan o güzelim yemek pazarları vardır ya, işte onun tek hesap altında toplanmış pratik ve belki de en zengin hali burası. Madrid’in Mercato San Miguel’i, Barcelona’nın La Boqueria’sı, şimdi İstanbul’da da açılan, İtalya’nın meşhur Eataly’si, Uzakdoğu’nun seafood marketleri gibi… işte bizim Namlı Gurme de bütün yabancıların bayıldığı, bizlerin de çok sevdiği Mısır Çarşısı’nın konsept bir restorana dönüşmüş hali sanki..

Namet’in de ilk kurucusu olan Engin Bey çok renkli bir kişilik, biraz sohbet edip tanımaya başladığınızda ‘’e bu tarz farklı ve sıradışı bir mekanı da ancak onun gibi biri yaratabilirdi’’ dedirtiyor insana. Engin Bey’in yeğeni Betül Kurt mekanın işletmesinden sorumlu genç ve pozitif bir insan. Güleryüzü ve yüksek enerjisini mekana ve özellikle de çalışanlarına geçirmiş. Etrafıma göz gezdirdiğimde; alışveriş yapanlar, masalarda ikindi kahvaltısı edenler, erken akşam yemeğine girişenler, çay kahve içip sohbet etmeye gelenlerle dolu bir atmosferde servis vızır vızır işliyor… Şarküteri ortamının sıcak havasıyla bütünleşen mekânın bahçesi de iyi bir ısıtma sistemiyle yaz kış açık. Restoranda çalışan ekibin geneli yıllardır aynıymış; ‘’assolistler aynıdır, uvertürler değişir’’ diye konuyu özetliyor Engin Bey.

Namlı Gurme birçok kişi tarafından ‘’en iyi kahvaltı mekanı’’ olarak tanınıyor. Fakat mekan sıcak yemek sektöründe de aynı iddiaya sahip. Sunduğu kaliteli kahvaltının yanı sıra çok çeşitli bir şarküteri hizmeti de olan Namlı Gurme; Ataköy Plus, Nişantaşı City’s Avm, Karaköy ve Göktürk şubeleriyle hizmet veriyor.

İthal ve yöresel peynirler, et ürünleri, özel bal-kaymak ikilisi, reçeller, çeşit çeşit zeytinler, ızgara çeşitleri, gurme kelimesine yakışır yüzlerce alışveriş ürünü, organik ürünler, soğuk yemek bölümünde günlük olarak sunulan yaklaşık yetmiş çeşit zeytinyağlı, zengin deniz ürünleri, on çeşit sıcak ev yemeğinin satışa sunulduğu mekan, geniş ürün yelpazesi ile mutfak ihtiyaçlarını karşılamak için de bire bir.

Namlı Gurme ‘ nin konsepti çeşitler arasından kendi zevkinize uygun kahvaltı tabağını hazırlamak. İşte Namlı Gurme’nin gittiğiniz diğer kahvaltı yerlerinden farkı da bu! Başka yerlerde kahvaltı tabağında istemediğiniz şeyler gelebiliyor. Burada sıcakları masaya sipariş ediyorsunuz, soğukları da kalkıp kendiniz seçiyorsunuz. Eldivenleriyle çalışan güleryüzlü servis elemanlarının yardımıyla istediğiniz, ağız tadınıza uygun lezzetleri seçerek kendinize özel tabak yapabiliyorsunuz. Çeşit çeşit peynirlerden, ev yapımı reçellerden, etlerden, zeytinlerden  seçerken, Namlı’nın en favori lezzeti olan bal/kaymaktan almayı da unutmamalısınız. Masaya güzel bir sahanda pastırmalı yumurta ve şişte hellim-sucuk söylemeyi de! Çünkü bunlar Namlı’nın en favori lezzetlerinin başında geliyormuş benden söylemesi…

Bir yer düşünün çok çeşitli zeytinler alabileceksiniz, hem de Gemlik’e, Ayvalık’a, Hatay’a veya Osmangazi’ye gitmenize gerek kalmadan… Çeşit çeşit peynir alabileceksiniz hem de Tükiye’nin tüm şehirlerini tek tek dolaşmaya gerek kalmadan… Engin Bey bütün Anadolu’yu gezerek her bir ürünü, yöresel olarak nerede hangisi meşhursa en kalitelisini bizzat test ederek oradan getiriyor ve yemekler de bu ürünlerden hazırlanıyor. Örneğin tulum peynirinin hasını bulmak için Erzincan’a, gravyer peynirinin iyisi için Kars’a, kuru patlıcan dolması için Gaziantep’e, balın en lezzetlisi için Siirt’e, keçi peynirinin makbulü için Antalya’ya, en güzel turşu için Ankara’ya, nar ekşisi için Hatay’a, pastırmanın iyisi için anavatanı olan Kayseri’ye gitmenize gerek kalmıyor…

Özellikle belirtmek isterim, peynirlerde tat hiçbir zaman değişmiyor, bunun sebebi; mandıraların her üretimini çok sıkı takip etmeleriymiş. Örneğin 3 adet imalatçıları varsa hangi ayda hangisinin ürünü iyiyse komple onun ürününü alırlarmış. Bilirsiniz marketten aldığımız peynirler bir dönem tam ağız tadımıza uygundur, beğendiğimiz o markayı seve seve yeriz ama birden alıştığımız tat değişiverir, hepinizin başına gelmiştir. Bunun mevsimsel, iklimsel sebepleri olabiliyormuş. Namlı sırf  yılın 12 ayı aynı lezzetle bulacağımız peynirleri bize sunduğu için bile tercih edeceğim bir yer. Ağız tadınıza uygun peynirleri belirleyip sürpriz beklemeden gönül rahatlığıyla 4 mevsim satın alabilirsiniz.

Gelelim İftara

İftar menünüzü de ızgara etler, kendi fırınlarından çıkan çeşit çeşit pideler, sıcak ev yemekleri, şarküteri ürünleri, iftariyelikler, çeşit çeşit tatlılar arasından dilediklerinizi seçerek zevkinize göre oluşturabiliyorsunuz. Her birinin fiyatları üzerlerinden yazıyor. Bu dükkanda menü bulunmuyor.

Burada iftar gerçekten ayrı keyif bir gün denemenizi öneriyorum.

Şimdi size mekanı kanlı canlı yaşatan videomun linkini bırakıyorum. Namlı Gurme’yi gelin hepberaber gezelim. İzleyelim:

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir