Mekanlar

AKIN RESTORAN: GİZLİ GÜZELLİK

img_5417

Sabah, öğle ve akşam öğünlerinizde tercih edebileceğiniz Akın Restaurant Karaköy’ün Beyoğlu’na varan ucunda yeni metro köprüsünün hemen altında bulunan iki senedir hizmet veren şirin bir mekan. Eski müziklerin çaldığı tam bir köy kahvesini andıran bir yer olmakla beraber bahçesi ve ortamı da çok güzel, otantik ve insanı saran cinste! Kardeşi Akın Balık’daki salaş havayı yakalamış.

img_5422 img_5419

İstanbul  tüm memleketlerin buluştuğu koca bir metropol. Enerjisi hiç bitmeyen bu şehir hep canlı ve dinamik. Akın Restaurant’ı aslında herkesin aşina olduğu ama restoranlarda zor bulunan yemekleri Türkiye’nin 4 bir yanından gelen özel malzemelerle İstanbul’un hızına uygun şekilde sofranıza getiren bir mekan olarak tanımlamak mümkün.

img_8391

Alkolsüz bir mekan Akın Restoran. Fiyatlar uygun, ürünler yöresel ve organik, çalışanların çoğu öğrenci, hepsi de güler yüzlü ve sempatik. Mekan sabah 07:00’den gecce 02:00’a kadar açık. Burası öğlenleri özel günlük menüleriyle biraz da esnaf lokantası kıvamını alıyor. İç kısmı ısıtan soba hoş bir nostalji yaşatıyor. Amerikan servislerini boyamak icin boya kalemleri var masalarda. Hatta bu boyamamlar yarışmaya bile çevrilebiliyormuş. Anlayacağınız eğlence ve keyif dolu bir yer.

Processed with Snapseed.

Processed with Snapseed.

Menü oldukça sadece ve leziz. Kalabalığa ve karmaşaya yer yok.  Datça’dan, Kastamonu’ya, Sakarya’dan, Antep’e farklı yörelerin lezzetlerini tek bir menüde buluşturuyor. Kısaca tanımlamak gerekirse: Yöresel tatları metropol hızıyla sofranıza getiriyorlar.

Akın Restaurant’ın Ağa Kahvaltısı; Erzurum tulumu, kurutulmuş çerkez peyniri, yeşil ve siyah zeytin, dağ çileği reçeli, bal, Karadeniz Tereyağı, ızgarada çevrilmiş pastırma, yumurta, söğüş domates ve salatalık, fırın patates, bazlama ve köy ekmeğinden oluşan tam da ağalara yakışır cinsten bir kahvaltı. 25 TL.

img_5439

Görümce Dolması; Sadece Antep’te bulunan ve bu yüzden ta Antep’ten getirilen Kuru sıyırma kabak ve kurutulmuş patlıcandan yapılan nefis bir dolma! 14 TL.

Köyburger; Bol ve çeşitli baharatlarla hazırlanan lezzetli köftelerini ızgara edip özel patatesli püre, karamelize soğan, közlenmil domates, közlenmiş kırmızı biber ve soslarla hazırlayıp kekikli ekmeği ve yanında biberiyeli fırın patates ile servis ediyorlar. Köyburgerden sonra hamburgeri unutacaksınız.

Akın Restoran’ın en favori yemeği Anne Köftesi. Kaşarlısı da var kaşarsızı da, dananın farklı bölgelerinden çekilen kıyması ve özel baharatlarıyla yapılan bu lezzetli köfte kömürde piştiği için daha bir lezzetli oluyor. 18 TL.

Kezban Kavurma; Anadolu’nun en organik tavukları tereyağında domates ve biberle kavruluyor, bakır sahanda sofranıza sunuluyor. Harika bir lezzet!

Processed with Snapseed.

img_8412

Tokat’tan gelen asma yaprağı ile yapılan “Etli Sarma” ev yapımı erik ve vişne hoşaflarıyla muhteşem oluyor. 16 TL. Hoşaflar: 7 TL.

Baba Salatası ve Çoban Salata parmaklarınızı yedirtiyor. Köyden gelen ev tarhanasıyla pişen çorba içinizi ısıtıyor. Anadolu Makarnası dedikleri Düzce’den gelen erişte tereyağında pişiyor, ister kaşar ister keş ve cevizle yeniyor. Marine edilmiş ve yaprak şeklinde kesilmiş dana ciğeri ile yapılan Tereciğer ağızda pamuk gibi eriyor. Kastamonulu Kezban Izgara kömür ızgarada göğüs ve pirzola şeklinde yapılıyor. Boynuzlu Helva ise Ege bölgesinden keçi boynuzu pekmezi ile tatlandırılarak yapılan tereyağında kavrulan mis gibi bir un helvası…

img_5487

Finaldeki lezzetin adı ‘’Baldız Tatlısı’’ bazlama yufkasına dil peyniri ve tahin helva katılarak yapılıyor. Trakya’ya özgü çıtır çıtır muhteşem bir lezzet, muhakkak tadılmalı! 8 TL.

Adres: Emekyemez, Eflatun Çk. No:3, 34421 Beyoğlu/İstanbul

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir