Seyahat Günlüğü

Megeve | Fransa

Baron Rotschield’ın yarattığı kasaba Megeve, toplam 325 kilometrelik pist alanıyla ve şahane pistleriyle Fransa’nın sevilen bir kayak merkezidir.

Hikayesine biraz değinecek olursak: 1900’lerin başında aristokratların kışları geçirdiği kayak merkezi St. Moritz’di ama St Moritz yüksek binaları ve betonerme mimarisi ile gittikçe kalabalıklaşan ve çirkinleşen bir çehreye bürünüyordu. Az katlı dağ kasabası masumluğunu yitiriyordu. Dünyanın en ünlü asilzadeleriden birisi olan Baron Rothschield, St Moritz yerine yeni bir kış merkezi arayışındaydı, daha masalsı ve daha büyülü bir kasaba hayal ediyordu. Fransa’nın Haute Savoie bölgesinde yer alan Megève’i görünce aradığını bulduğunu fark eden Rothschield, 1916’dan itibaren bu köyün istediği gibi bir kayak kasabası olarak gelişmesi için büyük yatırım yaptı. 1960’larda altın çağını yaşayan Megeve, kendisini sık sık ziyaret eden sanatçı, aristokrat ve ünlüler ile Alplerin en gözde kasabası haline geldi. 1980’lerde bu ünvanı Courchevel 1850’ye kaptırdı. Hala bir Ortaçağ dağ kasabası görünümünü korumayı başaran Megève Alp’lerin en hoş, büyüleyici ve masalsı kasabası.

Toplam 325 kilometrelik pist alanı bulunan ve kayak merkezleri arasında en fazla sayıda Michelin yıldızlı restorana sahip olan ufak ve şirin bir kasabadır Megeve. Şık butikler, şirin kafeler, güzel restoranlar ve şale stili otellerle dolu olan bu tatlı kasabanın inanılmaz güzel, masalsı ve büyüleyici bir görüntüsü var. Eski köy bölümünde ise kendinizi Ortaçağ’a ışınlanmış gibi hissediyorsunuz. Megeve Fransa’da yer alsa da Cenevre havaalanına daha yakın mesafede bulunuyor. (Yaklaşık bir saat) ve Cenevre’den Megeve’e sürekli shuttle otobüsler kalkıyor. Ulaşım çok rahat.

Otel Önerileriyle başlayalım çünkü bence işin en önemli kısmı o. 

Bence Megeve’in en güzel oteli bizim konakladığımız otel olan Chalet Les Fermes de Marie idi.

İç içe geçmiş chalet’lerden oluşan ve her köşesi ayrı bir zevkle ve çok tarz döşenmiş olan keyifli ve güzel bir oteldi. Kasaba merkezine ve kayak pistine de yakın bir konumda bulunuyordu. Yürüyerek altı yedi dakikalık bir mesafeye sahip olmakla beraber sürekli free shuttle hizmeti de sunuyorlar. Yürümek istemezseniz ki özellikle kayaklarla yürümek zor olur, giderken ve gelirken shuttle hizmetinden yararlanabilirsiniz. 

Kasabanın tam merkezinde, liftlerin hemen yanı başında  yer alan L’Hotel Mont Blanc da merkezi ve şık bir otel. 

Four Seasons Hotel Megeve; merkezin biraz dışında kalıyor ama her zaman dünyanın en konforlu oteli olduğu için bütçeye göre tercih edilebilir. Ama ben Megeve’de merkeze yakın olmayı tercih ederim..

Merkeze yakın olan diğer otellerden seçtiklerim:

Le Lodge Park 

Les Loges Blanches

Chalet Saint Georges 

An Cour de Megeve (merkezi, uygun fiyat) 

M Hotel

Le Lodge Park 

 Chalet Saint Georges 

Daha makul fiyatlı ve yine şehrin merkezinde yer alan Hotel Au Vieux Moulin (merkez) de çok tatlı bir otel, tercih edilebilir..

Ideal 1850

Megeve Dağ restoranları: 

Kayak pistleri üzerinde öğlen yemek ve dinlenme molası verebileceğiniz yada eğer kaymıyorsanız da yaya çıkışı alarak gidebileceğiniz dağ restoranları da çok  keyifli. En beğendiklerimden bir kaçını listeleyeceğim. 

Bu arada günlük ski pass ücreti kişi başı 50 Euro gibi bir rakam. Tüm telesiyejlerden yararlanabiliyorsunuz. Sadece yaya çıkış ve inişi ise 23 Euro. 

Restoranlar arasında manzarası ve lezzetleriyle öne çıkan tatlı  mekanlar 

Ideal 1850

Super Megeve

Hibou di pist

Le Terrassa Cafe

Le Refuge

L’Alpette Megève

 Auberge de Bonjournal

Les Mandarines

Restaurant Le Babotch

Chez Marie

Restaurant Chalet Forestier de Rochebrune

Femme Saint Amour

Akşam Yemeği:

La Ferme de mon pere

Femme Saint amour: Kasaba merkezinde canlı müzik ve canlı dj performansı da olan keyifli ve eğlenceli bir mekan. Hem yemek hem kulüp olarak hizmet veriyor. Dekorasyonu da çok tarz ve şık. 

Le Hibou Blanc: Kasaba merkezinde çok güzel bir restoran. Bebek Lucca tarzında. Öğlen ve akşam yemeğinde tercih edebilirsiniz. 

Le Torrent: Kasaba merkezinde başarılı bir restoran. 

Le Refuge 

Le Vieux Megève

L’Alpage (in Le Fer a Cheval)

Megeve ve Newyork’tayken en çok aldığım sorulara buradan toplu yanıt vereyim:

Aşı, Pcr, Covid Önlemleri:

1- Çoğu ülkede olduğu gibi Amerika + Fransa’da da kapalı mekanlara girişlerde 2 doz aşı yaptırmış olma zorunluluğu var.

Tüm otellere ve restoranlara girişlerinizde aşı kartınızı kontrol ediyorlar.

2- Zaten Türkiye’den Fransa’ya gidebilmek için de hem 2 doz aşı yaptırmış olmanız hem de gitmeden önce pcr testi yaptırıp negatif çıkmanız gerekiyor.

3- Maske konusunda çok titizler, kapalı alanlarda asla maskesiz durmanıza müsade etmiyorlar.

Sokakta, açık havada maske takma zorunluluğu yok. Ama kapalı telesiyej sırasına girdiğinizde dahi maskenizi takmanızı istiyorlar.

Sadetle kapalı ve insan yoğunluğu olan alanlarda maske konusunda herkes çok hassas.

Fiyatlar:

4- Fransa’da fiyatlar İsviçre’ye göre bir tık daha uygun ama biliyorsunuz kurlar artık çok yüksek olduğu için 3 euroluk bir suyun bile 45₺’ye geldiğini düşünürseniz yada neyse hiç düşünmeyin😁 yoksa hiç bir yere gidemezsiniz..

İsviçre Kayak Merkezleri Mi Fransa Mı?

5- Bence ikisi de.. Hatta + Avusturya

İsviçre’de St Moritz ve Gstaad a gidiyorum.

St Moritz’de gidilebilecek çok fazla mekan olduğu için eğlenceli. Pistleri çok iyi. Yılın 300 günü güneşli. Sadece çok şeker bir kasaba merkezi yok diğerleri gibi..

Gstaad da güzel tatlı ama mesela Avusturya’daki Kitzbuhel çok daha tatlı bir kasaba. Kayak pisleri açısından da inanılmaz iyi.

Fransa’ya gelince, Fransa’nın havası başka.. Şarap, peynir ve nefis baget ekmekleri bile yeter bana..

Biliyorsunuz hep söylediğim gibi Newyork’ta da en iyi mekanlar her zaman Fransız bistro yada restoranlarıdır.

Megeve hem harika bir kasaba merkezine sahip, hem çok iyi pistleri var, hem de gidebileceğiniz çok fazla sayıda iyi mekan bulunuyor..

Bir Sonraki Kayak Destinasyonu Neresi Olabilir?

6- Courchavel 🇫🇷❤️

En Ağırlıklı sorulara cevap verdim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir