Mekanlar

Lokma: Her Lokma’da Ayrı Lezzet…

 

Her sabah 6’dan gece 12’ye kadar sunduğu kahvaltısıyla namı yürüyen Lokma’nın geniş yemek mönüsüyle iddiali bir restoran olduğunu biliyor muydunuz?

resim-225247DP

resim-225026XC

Ben malesef bilmiyordum. Ne mutlu ki bugün Lokma’nın şefi Tarık Doğan’ın özel olarak hazırladığı birbirinden güzel yemeklerle öğrenmiş oldum ve zevkle size aktaracağım. Tarık Doğan; Şeflerin Düello’su yarışmasında birinci olan, eli çabuk ve maharetli bir isim. Ayrıca sıcak kanlılığını Lokma’nın mutfağına da yansıtmış. Hangi yemeği sorarsanız en ince detayına kadar anlatıyor. İşini çok sevdiği her halinden belli.

 

Rumeli Hisar’ında, 370 kişilik kapasitesiyle uzun saatler hizmet veren Lokma’nın öncelikle ortamına ve ambiyansına değinmek isterim. Boğaz’ın en manzaralı yerine yanaşan koca bir gemide gibi hissediyorsunuz bu mekanda kendinizi… Haftanın her günü, günün her saati yoğun olan bir yer. Kahvaltı edenler, öğlen yemeğinde dumanı tüte tüte masalarına gelen fajitalarını yiyenler, çay, kahve keyfi yapanlar, kimi ararsan burda. Herkesin yüzünde bir mutluluk hakim.

resim-225401EM

resim-230013BQ

resim-230200BT

Sıcak bir atmosfere sahip, insanları da birbirine yakınlaştıran bu restoranın öyle bir kahvaltı mönüsü var ki, oku oku bitmez, fakat çok anlaşılır ve çok düzenli. Diğer kahvaltı yerlerinden farklı olarak istediğiniz herşeyi kendiniz seçerek masanıza serptiriyorsunuz. Simitler, poğaçalar, ekmekler, kurabiyeler, börekler, tatlılar, pastalar yani anlayacağınız tüm pastane ürünleri Lokma’nın mutfağında taze yapılıp misafirlere ikram ediliyor. Hiçbirşey dışardan alınmıyor. Özellikle cumartesi ve pazar günleri yapılan ispanaklı ve peynirli kol böreğini yemelisiniz. Çok beğeniliyor. Ama bir tavsiye; kahvaltıya erken gelin fazla sıra beklemeyin! Biliyorsunuz erken kalkan yol alır… Burada kişi başına ortalama 30-35 TL’ye iyice doyarak kahvaltı edebilirsiniz. Tabi yeme kapasitenize göre bu fiyat yukarı çıkabilir.

 

resim-230515PX

Kaşarlı değil, Kars kaşarlı pide! Scuklu değil, Afyon sucuklu pide!

Güzel bir günün öğleninde serin ama güneşli bu mükemmel havada Karstan özel olarak getirilen peynir ile yapılan ‘’Kars Kaşarlı Pide’’ gerçekten çok güzel gidiyor. Taş fırınında yapılan bu pidenin tadı enfes. 15 TL. Pidelerin en önemli özelliği hepsinin malzemelerinin yörelerinden getirilmesi, ne de olsa burası kahvaltısıyla ünlü bir yer. Sırrı da bu olsa gerek. Dikkat çeken, sevilen diğer farklı pidelerden; Trabzon tel peynir ve tulumlu pide 18 TL, Afyon sucuklu, Kars kaşarlı pide 17 TL, istridye mantarlı ve yayla tulumlu pideyi sayabiliriz. 17 TL.

resim-230624LX

Çok güzel ve dikkat çeken sununuyla gelen ‘’Lokma Lokum’’ ismi gibi bir lokmada lokum gibi yutulacak cinsten. 28 gün dinlendirilmiş olan bonfile, 3 gün de sütte dinlendirildikten sonra yapılıyor, işin sırrı orda. Denenmesi gereken bir yemek. Yanında gelen patates kızartması da çok güzel. 34 TL.

resim-230321XQ

Arjantin Steak lokumun farklı kesilmiş hali aslında, biraz daha şaşlık gibi, eti kalın, yanında sote sebzeler, patates tava ve dömi glas sos ile servis ediliyor. Bilmeyenler için dömi glas sos yapımı 3 gün sürer, ilk gün sebzelerle fırınlanan kemikler ikinci günde tam bir gün boyunca kaynatılır, üçüncü gün soya sos, balzamik ve esmer şekerle renklendirilir. Farklı ve lezzetl, bir sos, Arjantin Siş’e çok yakışmış. Tavsiye edilir. 34 TL

resim-230831LA

Yanında taze mevsimlik sebzelerle sunulan hem göğüs hem de buddan oluşan yarım tavuk sporcular için çok uygun. Herzaman önem verdiğim bir kriter olarak bu mekanda da sporculara uygun yemekler olduğunu tespit ettim. Özellikle ‘’Kekikli Izgara Köy Pilici’’ çok ideal. Üstelik de lezzetli, ne de olsa köy pilici. 23 TL.

Mönüde denemenizi önerdiğim bazı başka lezzetler;

resim-230934VT

resim-230905SC

Lokma İskender 32 TL, Çökertme 29 TL

resim-231014GP

Patlıcan dilimli Bonfile 37 TL.

resim-231320LN

Pizza fırınından mesela Mr Lokma pizza 21 TL.

resim-231443WA

Hambuger sevenler için Lokma Burger 20 TL

resim-231612PC

Özetle; Lokma kahvaltısı kadar yemek servisinde de çok iddialı. Denenmeye değer!

Ramazan ayında 24 saat açık olan bu mekanda alkol de bulunmuyor. Sabah kahvaltılarında aşırı yoğunluktan dolayı hak yememek adına rezervasyon almıyor olsalar da akşam yemekleri için rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim.

Karşılama- ****

Servis- ****

Menü- *****

Dekor- ****

Ambiyans- *****

Fiyat- ****

Hijyen- *****

Sporcu dostluğu- *****

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir