Mekanlar

Kydonia: İstanbul Boğaz’ında Bir Ege Esintisi

‘Bir deniz, iki yaka, tek sofra’ sloganıyla yola çıkan, Ege’li Tadı ve Kokusu ile farklı bir Girit Restoranı Kydonia. Boğaz’a nazır bir restoranda, manzarayı kaşınıza almış Ege’yi yaşıyorsunuz adeta. Alaçatı müdavimlerinin pek sevdiği Kydonia, İstanbul’da Kuruçeşme’de üç katlı bir binanın ikinci katında kardeşleri İncirli Şaraphane ve La Mancha ile altlı üstlü yaşıyor. İstanbul’a gelmiş olsa da, içeriye girer girmez ambiyans sizi dosdoğru Alçatı’ya geri götürüyor.

resim-110520DR

resim-110804CO

Huzurlu ve aynı zamanda çok keyifli bir ortamı var. Ege’nin nimetlerinin keyfini, en taze, en bilindik, en saf hali ile, kendinizi ‘ada’da hissedeceğiniz, mütevazi bir yer. Kydonia Grit’te eski bir medeniyet, Ayvalık’ın tarihi ismi ve aynı zamanda çok lezzetli bir Ege kabuklusunun ismi.

resim-110948ZK

resim-110619ZA

resim-111230ID

Hemen girişte mezelerin sıralandığı vitrin karşılıyor sizi. Üstünde kavanoz kavanoz enginar konserveleri dizili. Tam ev usulü. Yemekleri de zaten menüden değil de bu vitrine bakarak seçmeniz icap ediyor.

resim-111316AO

Birbirini tekrar etmeyen, zincir olmayan, rahat, özenli ama şaşalı olmayan, butik mekanlar yaratma hayaliyle yola çıkan Soul Group mekanlarından birisi olan Kydonia Girit’ten mübadele ile gelen Türkler’in getirdiği tarihi reçetelerle, yaklaşık bir buçuk senelik bir araştırmadan sonra 70 çeşit meze ve mevsimsel balık ürünlerinden oluşan bir mönüyle karşımıza çıkmış eşi zor bulunan zenginlikteki bir restoran. Mutlaka gidilmesi gereken, bir kere gidip yiyip içtikten sonra müdavimi olunacak bir mekan.

resim-111047WV

Kydonia’da şaka değil, abartı değil hakikaten 70 çeşit meze var. Mezelerinde kullanılan malzemeler Ege’nin farklı yörelerinden özel olarak seçiliyor. Yatırma peyniri, Mayıs ayında Cunda Ada’sında %100 koyun sütü ile imal ediliyor. Enginarlar da yine Mayıs ayında en körpe halindeyken Alaçatı bahçelerinden, Kydonia midyesi Ayvalık sahillerinin 50 metre dibinden, otlar Bergama yöresi dağlarından toplanıyor. Tüm soslar Ağustos ayında toplanmış olan Çanakkale domatesi ile kendi üretimleri… Enginar ve deniz ürünlerini islemek için kullandıkları zeytin odunu Edremit’ten getiriliyor. Damla sakızı Chios adasından, tatlı lor peyniri Alaçatı’dan, zeytinler Akhisar’dan, ahtapot Ayvalık’tan geliyor. Zeytinyağı Cunda Ada’sında, ekmekler ise hergün taze olarak Kydonia mutfağında üretiliyor.

resim-111858QB

Kydonia’nın en değişik özelliği ise bir kilo üzerindeki bütün balıkların pirzolasının yapılması. Nasıl mı? Balık kemik üzerinde löp et olarak pirzolayı andıran şeklinde özel ve çok hoş bir sunum ile servis ediliyor. Anlayacağınız kendilerine özgü güzel bir fileto şekli ve sunumu var. Levrek pirzola en tutulanlar arasında. Mutlaka denemelisiniz.

resim-111433ZJ

 

Restorandan içeri girer girmez karşınıza çıkan kavanozların içinde göreceğiniz enginarlar Izmir ıldır’dan geliyor. Bu enginarlar zeytin odununda közlenerek yapılıyor. Buraya ait çok özel bir lezzet. Olmazsa olmazlar arasında.

resim-111515YG

Yunanca’da köylü salatası anlamına gelen ve Greek Salad olarak bilinen ‘’Choriatiki Grek Salata’’ ve ‘’İnce Kıyım Roka Domates Salatası’’ favori salatalar arasında. Mutlaka denenmeli.

‘’Bademli Zaho’’: Ege Dağlar’ından ince yapraklı yabani bir ot olan Zaho, süzme yoğurt ve badem ile yapılıyor.

Soğuk atıştırmalıklardan; 3 çeşit peynir, ince badem, ince ceviz ve dağ kekiği ile yapılan ‘’Girit Ezme’’ buraya ait çok meşhur ve çok özel bir tat. 12 TL. 7 çeşit Ege otu, acı kımızı biber ve nar ekşisiyle yapılan ‘’Acı Tatlı Niko’’ ve  labne, tereyağı, süzme yoğurt bol acı biber ve sarımsakla yapılan yoğurtlu bir meze olan ‘’Gözü Yaşlı Eleni’’ de muhakkak denenmesi gereken lezzetler.

resim-111558KC

 

Sıcak atıştırmalıklardan önereceklerim:

Sarımsaklı Girit Kabağı; minik kabaklar ortası yarılıp sarımsaklanıp fırına veriliyor. Karışık Ege Otlu Mücver. Sıcak Yatırma Peyniri; 6 ay kadar zeytinyağı içinde bekletilen bu peynir, üzerine bir adet çubuk tarçın eklenerek fırında eritiliyor. Kokusa da lezzeti de harika ve muhtemelen İstanbul’da başka bir yerde yemeniz mümkün değil. Lorlu Izgara Börek ve Lorlu Patlıcan Böreği.

Mönüdeki ‘’Denizden serin esintiler ‘’ bölümünde en çok sevilen yemek olan ‘’Kydonia Naturel’’ restorana da ismini veren Ayvalık’ta çıkan bir tür kum midyesi. Olmazsa olmazlar arasında ilk sırada.

resim-111746DD

resim-111641CI

resim-111620JT

Denizden sıcak esintiler kısmından da ‘’Sakızlı Ahtapot Yahnisi’’  ve ‘’Kaşarlı Kydonia’’ masanızda bulunması gereken lezzetlerin başında yer alıyor. 22 TL. Ayrıca Şarap Soslu Kydonia ve Cevizli Kalamar Dolma da mutlaka denenmeli.

 

Tatlılara gelince; Sakızlı ve Lorlu Kydonia Böreği buranın en sevilen tatlısı.

Her mekanda özellikle dikkat ettiğim en önemli kriterlerden biri olan ‘’Sporcu Dostu’’ yemekler içeriğine de gerek zeytinyağlı çeşitleri, gerek ızgara balıkları ve gerekse de salatalarıyla çok güzel uyum sağlayan bir mekan olduğunu da belirtmek isterim.

12:00’dan gecce 02:00’a kadar açık olan mekanda çok hoş Yunan müzikleri çalıyor.

Gidip bu tatlı Ege’liyi keşfedin mutlaka, emin olun bayılacaksınız…

Karşılama- *****

Servis- *****

Menü- *****

Dekor- *****

Ambiyans- *****

Fiyat- *****

Hijyen- *****

Sporcu dostluğu- *****

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir