Fit Gurme

MASUM TATLILAR: KEÇİBOYNUZU UNUNDAN PANKEK

IMG_5389Malzemeler:

2 yumurta

3 kaşık keçi boynuzu unu

2 kaşık keten tohumu

Tercihe göre biraz splenda / bal / pekmez / agave şurubu / bitter çikolata

Yumurtaları keçi boynuzu unu, çok az bal ve keten tohumuyla beraber çırpın, yağladığınız tavaya dökün. Altlı üstlü pişirin.

İki pankekin arasına bal, agave şurubu, ceviz, muz ve çilek gibi meyveler koyarak daha renkli bir hale getirebilirsiniz. Üzerine sağlam bir antrenman yapabilirsiniz.

Pırlantadan bildiğimiz karat ölçüsünün keçi boynuzu çekirdeklerinden geldiğini biliyor muydunuz?
Keçi boynuzunun Ingilizcesi “carob” olsa da genelde “St. Johns Bread” olarak bilinir. Almanca’sı da “johannisbrot” dur. 2 lisanda da “Yakup Peygamberin Ekmeği” anlamindadir. Yakup peygamberin çölde ekmek yerine tükettiği bir meyvedir. Keçi boynuzunun içerdiği çekirdeklerin her biri ebatlarına bakılmaksızın kesin kes aynı ağırlıktadır yani 0,2 gramdır. Antikçağda altın ve kıymetli taşları hassas olarak tartabilmek için keçiboynuzunun çekirdekleri kullanılmıştır. Günümüzde de 0,2 gramın karşılığı 1 KARAT olarak kullanılmaktadır. Kıymetli taş veya metal satanların kullandıkları Karat buradan gelir. Karat kelimesi keçiboynuzunun latince adı “Ceratonia” dan türetilmiş. Keçiboynuzu unu gluten içermediginden “çölyak” hastaları tarafından rahatlıkla kullanilir, kafein içermez ve tat açısından kakaoya olan benzer, kek, bisküvi, çikolata, sarelle, kakaolu içecek gibi birçok ürün grubunda geniş kullanım alanına sahiptir. Nefes darlığı ve öksürüğe karşı da mucizevidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir