Mekanlar

Kaşıbeyaz Akvaryum – Köpek Balıklarına Karşı Kebap Keyfi

Florya’nın Lezzet Klasiği Kaşıbeyaz Lezzet Grubu’nun Florya sahilindeki yıldızı…

Florya Sahil’inde, geleneksel lezzetleri, modern sunumları ve şık dekorasyonuyla göz kamaştıran ışıltılı ve işveli bir mekan Akvaryum Kaşıbeyaz. 

resim-160223BK

Şık, ihtişamlı dekorasyonu, geleneksel mutfağı, modern sunumları, aurası yüksek  atmosferi, dünya standartlarında hizmet kalitesi, eğitimli pesoneli, son derece eğlenceli çocuk oyun odası ve tabiki herkesin zevkine hitab eden kuvvetli mönüsüyle Akvaryum Kaşıbeyaz geçtiğimiz nisan ayında açılmış olmasına rağmen  kısa sürede bulunduğu civarın en çok tutulan ‘’Fine Dining’’ restoranı halini almış durumda.

İster Marmara Denizinin mutheşem seyrini sunan, onların deyimiyle teras, benim benzetmemle geniş güvertede, isterseniz iç kısımdaki ana salonda dev akvaryum ve ilgi çekiçi balıkları izleyerek yemek yiyebileceğiniz farklı bir yer, kendinizi denizin derinliklerinde hissedebileceğiniz oldukça sıradışı bir mekan. İki adet terası bulunuyor, hem sigara içilebilen hem de sigara içilmeyen açık hava imkanı sunuyor gelen misafirlere…

IMG_4319

Bulunduğu civar tarafından çok sayıda müdavim müşterisinin olmasının tek sebebi lezzetiyle sınırlı değil. Çok az sayıda restoranın önceliğidir çocuk oyun parkları, Kaşıbeyaz tüm restoranlarında bu konuya hassasiyet gösteriyor. Çocuklarla bizzat ve birebir ilgilenen, yemeklerine kadar yediren, çok sayıda deneyimli bayan personeliyle çocuklu aileleri rahat ettimeye kararlı bi mekan olduğunu ispatlamış durumda. Çocukların da çok tuttuğu bu eğlenceli oyun odaları sayesinde, müşteriler çocuklarından -güvenle- bağımsızlaşarak dostlarıyla daha rahat ve kaliteli zaman geçirebilme imkanına sahip oluyor. İşte bu da bu mekanı civar sakinleri ve hatta çocuklarca favori mekan haline getirmiş durumda. Özel davetler için de sıkça kullanılıyor. 550 kişilik kapasiteye sahip olması, iki ayrı salondan oluşması, ayrıca bir kapalı terasının bulunması, farklı ve özel mönü seçeneklerinin uygulanabiliyor olması sayesinde mekan; mevlud, doğumgünü, iş yemekleri gibi türlü aktivitelere kolaylıkla ev sahipliği yapabiliyor ve bu makenda hasbel kader bir çok davete katılmış olamamın verdiği deneyime dayanarak söylemek isterim ki, davetlileri son derece rahat ettiriyorlar.

resim-160307DE

Etkilemek istediğiniz yabancı misafilerinizi de buraya getirmenizi öneririm zira restorana girer girmez kendinizi Dubai’de bir restorana girmiş gibi hissediyorsunuz.

resim-160701JC

Suat Kaşıbeyaz’ın deyimiyle, yemeklerinin en önemli özelliği; etlerinin kesinlikle sinirsiz olması, tüm sinirlerin özenle ve tek tek ayıklanıyor olması, kuyruk yağı ve baharat fazla kullanılmadığı için de etin kendi lezzetini muhafaza ediyor olması. yaklaşık 40 senedir etlerini temin eden kasap Kaşıbeyaz için çiflik kurmuş özel yetiştiriyor hayvanları.

40 yıllık bu başarı hikayesini aile bireylerinin çalışan personeline karşı takındığı ‘’babacan’’ tavra ve işleriyle en ince ayrıntıya kadar bizzat kendilerinin ilgileniyor olmasına bağlamamak mümkün değil. Restorana alınan etler, sebze ve meyveler özenle her sabah gün doğumunda kendileri tarafından seçiliyor, gece 24:00’da kapanışa kadar da işin başında duruyorlar. Çalışan kazanır. Başarıyı hakeden bir lezzet grubu. Antep Mutfağını en cazip şekliyle kanımıza işliyor.

Genelde et restoranı olarak bildiğimiz Kaşıbeyaz Akvaryum, çok zengin ve lezzetli bi kahvaltı servisi sunuyor. Kişi başı 55 TL olan serpme kahvaltı sabah saat 09:00’da başlıyor ve süre sınırı olmaksızın devam ediyor, sınırsız çay kahve ikramı, taze börek çeşitleri, zengin kahvaltılıklar, yumurta seçenekleri ve özel bir lezzet olan katmerle beraber adeta bir akşam yemeği tokluğu sağlıyor.

resim-160735IU

Şef Talip Yüce, 1975 senesinde açıldığı ilk günden bugüne Kaşıbeyaz’ın mutfağında çalışıyor. Mönüdeki tüm kebaplarda yüzde yüz kuzu eti kullanıldığını, etlerin zırh adı verilen özel bir satırla parçalandığını anlatıyor. Bu yuzden kebaplar kesince kıyma gibi dağılmıyor.

resim-160815PJ

Menüyü istediğimizde ingilizce, arapça ve türkçe olmak üzere üç farklı dilde menü sunuyorlar. Kendimizi şefin favori seçimlerine teslim ediyoruz ve  bizim için  elleriyle hazırlayıp sunduğu sayısız yemek arasından sizin için en favorilerimizi seçiyoruz.

resim-160844SX

Yuvalama Çorbası özel ve emek isteyen cok doyurucu bir çorba, sulu yemek gibi aslında. çok besleyici. et ile pirinci haşlayıp hamur haline getiriyorlar. bunu ufak toplar halinde yuvalıyorlar ve yuvalama çorbası oluşuyor böylece…yoğurtlu bir çorba içinde de kuzu eti var bi kaç parça. Fiyatı 12tl.

resim-160909ZL

Haşlama İçli Köfte gerçekten farklı bir tat, adet fiyatı 9,5 Tl, kızartması ise 8 Tl,

Narekşili Fındık Lahmacun, bildiğimiz klasik lahmacundan çok ayrı bi tada sahip, denenmesi gerektiğini düşünüyorum. Fiyatı 6 Tl.

resim-160933LY

Kaşıbeyaz Sarma; sebzeli bahar kebabın yufka kadar ince bir hamura sarılıp fırına verilmesiyle yapılan, tek başına doyurucu, muhteşem bir lezzet. Fiyatı 37,5 Tl.

resim-160954JU

Yaprak Ciğerin fiyatı 34 Tl, özelliği has kuzu ciğerinden yapılıyor olması, ciğeri hiç sevmeyen biri olarak bunu gerçekten beğendim! Hatta favorilerim arasında ikinci sırayı da buna veririm.

resim-161022EA

Sunulan tüm lezzetler içinde bir sıralama yapacak olursam favorilerim içinde bir numarayı ayva kebabına veririm. Fiyatı 37,5tl.

resim-161042DH

resim-161101GZ

Fıstıklı Kebap; Kaşıbeyaz’ın en klasik lezzeti, Gaziantep’ten gelen özel fıstıklarla yapılan, fıstıklarının et ile beraber zırh denen satırla parçalanıp harmanlandığı çok tutulan bir kebap. Fiyatı 34,5 Tl.

Antep Kebabı; acılı ve acısız olmak üzere iki şekilde servis ediliyor, acılısı bildiğimiz adana, acısızı ise bildiğimiz urfa kebabı. Fiyatı 27,5 Tl.

Soğan Kebabı 37,5 Tl.

Mezeler 11-13 Tl arasında, salataların hepsi 11Tl.

resim-161126FU

Künefesinin diğer künefelerden ayrılan kısmı, daha kalın olması. Sade künefenin fiyatı 11 tl, fıstıklısı 16,5 tl, fıstık artı kaymak olduğunda 21,5 tl ve benim bugüne kadar yediklerim arasında en beğendiğim künefe olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Porsiyonlarının gramajlarını diğer restoranlara kıyasla daha fazla tuttukları için fiyatları muadillerine göre biraz yüksekte kalabiliyor. Ödediğiniz hesabı hakeden bir restoran olması ise benim için en önemli kısmı.

Restorandan ayılmadan önce de muhakkak lavaboya uğramanızı, orayı da bir görmenizi tavsiye ederim.

Herkese afiyet olsun.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir