Mekanlar

İkinci Bahar – Kanlıca’nın Baharı

İstanbul’un eski tip mahalle yaşantısını ve doğallığını kaybetmemiş nadir semtlerinden olan Kanlıca’da, bu şirin mahalleye çok yakışan butik bir restoran İkinci Bahar.
resim-112423NC
İskele trafik ışıklarının hemen karşısındaki Mihrabat Sokak’ta, baş kısımda, çiçeklerle bezeli bir bahçesi ve kapalı salonu bulunan mekan, naif ve yumuşak bi atmosfere sahip. Mekanın sahibi Erdoğan Öztaş, bu semtte çekirdekten yetişmis ve mesleğe 25 senesini vermiş biri. 14 senedir de bu işletmenin sahibi. Eşi Sinem Hanım da aşçılık eğitimi almış biri olarak işin mutfak kısmıyla bizzat ilgileniyor. Erdoğan Bey de masalara servisten tutun, mekanın tüm işleriyle bizzat kendisi ilgileniyor. Mekanın samimiyetinden de belli olduğu gibi, klasik bir aile işletmesi, gelen misafirler de genelde buranın müdavimleri.
resim-112516XV
Tamamen organik kızılcıklardan yapılan, ev yapımı ‘’Kızılcık Suyu’’ çok tercih edilen özel bir içecek. Şekersiz ama zerre kadar acı olmayan, hafif mayhoş bir tada sahip. İçtiğinizde içinizi ferahlatan ve adeta temizleyen bir his uyandırıyor.
resim-112538OX
İçli köfte kızarmış şekilde servis ediliyor, dış kısmı oldukça gevrek ve iç malzemesi de zengin. Adedi 6 TL. Gevurdağ salatasıyla beraber çok iyi bir ikili oluyorlar. Porsiyon 10 TL.
resim-112605DL
İç pilav ile sunulan spesiyal yemek ‘’Kuzu Tandır’’ Afyon yöresinden getirilen kuzularla odun ateşinde tam tamına dört saat pişirilerek hazırlanıyor. Muhakkak denenmesi gereken müthiş bir lezzet. Porsiyonu 28 TL.
resim-112648QH
Tüm yemekler, hatta tatlılar bile odun fırınında pişiriliyor. Odun ateşinde yapılan pidenin tadı bir başka güzel olur. Ayrıca burada pideler oldukça sağlıklı. Karabuğday hamurundan yapılıyor yani içerisinde siyah buğday unu, çavdar unu ve kepek unu olmak üzere üç çeşit unla harmanlanıyor. Beğendili Pide mönüye yeni girmiş olan çok değişik ve hoş bir lezzet. İçinde közde patlıcan, kaşar peyniri ve kavurma bulunuyor. Mutlaka denenmesi gerekiyor. Pideler içeriğine göre 15 TL-18 TL arasında değişiyor.
resim-112703OS
Kullanılan ürünlerin çoğunun organik olması ve misafirlerin satın alma imkanına sahip olması dikkat çekiyor.
100 kişi kapasiteli mekan 9:00 ile gecce 24:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Sabahları, ismine ”Alaçatı” dedikleri zengin bir serpme kahvaltı sunuluyor.
resim-112720WT
Mönüde yer alan diğer özel lezzetlerParmak pide, fındık lahmacun: 2 TL
Odun ateşinde organik ekmek: 5 TL
Salatalar: 7-18 TLAlaçatı serpme kahvaltı: 25 TL
Omletler: 10-12 TL

Spagettiler: 10-15 TL

Lahmacun: 4.5 TL

Hünkar beğendi, et şiş: 18 TL

Ev mantısı, etli yaprak sarma: 15 TL

İskender, domatesli, patlıcanlı kebap: 17 TL

Beyti kebap: 25 TL

Ali Nazik, organik tavuk şiş: 20 TL

Izgara köfte: 15 TL

Kuzu pirzola, Halep işi: 17 TL

Zırhta Adana-Urfa, kanat ızgara: 16 TL

Organik incir tatlısı, kadayıf: 8 TL

Çikolatalı sufle, künefe: 10

Yayık ayranı: 3,5 TL

Şişe su: 2 TL
Sıkma portakal: 7 TL

Alaçatı meyve suyu: 5 TL

Çay: 2,5 TL

Türk kahvesi, filtre kahve: 5 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir