Seyahat Günlüğü

”Helsinki” Finlandiya

İskandinav ülkesi Finlandiya’nın başkenti olan ve 1550 yılında İsveç Kralı Gustav Vasa tarafından kurulan Helsinki stil ve mimari açıdan Saint Petersburg’un tarihinin bir parçası olarak da kabul ediliyor. Eski Kenti, sahil şeridi ve takımadalarıyla da ünlü güzel ve huzurlu bir kent. Havaalanından şehir merkezine uzaklık 20km. Helsinki’ye indikten sonra havaalanından şehir merkezine giderken taksi dışında tren veya otobüs kullanabilirsiniz, ikisi de 30 dk içine Merkez Tren İstasyonuna varıyor. Tren 5€, otobüs ise 6,30 €. Çok büyük bir şehir olmadığı için pek çok yere yürüyerek de gidebilirsiniz.

Helsinki’de Görülecek ve Fotoğraflanacak Yerler:

1- Senato Meydanı 

1840’lardaki neo klasik mimari akımının örneklerine sahip olan Senato Meydanı Helsinki’nin birkaç turisti bir arada görebileceğiniz sayılı bölgelerinden biri olmakla beraber şehrin görsel açıdan en güzel noktalası. Meydanın merkezinde tüm ihtişamıyla yükselen ‘’Helsinki Katedrali’’ de en ikonik yapısı. Sade ve “Nordik” bir mimarisi var.

Meydanın bir diğer yanında Helsinki Üniversitesi’nin bir binası yer alıyor. Binanın içinde yer alan ücretsiz kütüphaneyi gezebilirsiniz. 

Senato Meydanı’ndan Market Square’e kadar olan “eski şehir bölgesi” ve civar sokakları “Tori Quarters” olarak anılıyor, bu sokaklarda da gezebilirsiniz.

2- Uspenski Katedrali

Helsinki’de gördüğümüz en güzel yapılardan biri olan ve Rusya etkilerini net bir şekilde hissedebileceğiniz ‘’Uspenski Katedrali’’, Senato Meydanı’ndan denize doğru ilerlediğinizde, (yani Cafe Engel’ sağınızda, Helsinki Katedrali solunuzda kalacak şekilde dümdüz yürürseniz) hemen dikkatinizi çekecektir.

 

3- Kauppatori (Market Square)

Esplanade Park’ın bitimine, liman tarafında her gün kurulan çok güzel bir pazar bulunuyor. Ancak bu sadece bir meyve/sebze pazarı değil aynı zamanda lokal yemekler deneyebileceğiniz, hediyelik eşyalar alabileceğiniz, hem turistlerin hem lokallerin bol bol ziyaret ettiği bir yer. Soğukta güzel bir somon çorbası içerken etrafı izlemek güzel oluyor.

Ayrıca: Kaviopuisto Parkı, Mannerheim Anıtı, Parlamento Binası, Finlandiya binası, ünlü besteci Sibelius’un anıtı ve muhteşem mimarisi ile ünlü Kaya Kilisesi.

Biz yine ertesi gün çok erken uçuşumuz olduğu için Helsinki Havaalanı’nda yer alan Scandic Helsinki Airport Hotel’i tercih ettik. Uçaktan iner inmez bavullarımızı odaya bırakıp şehre rahatça inmek ve turu bitirip tekrar havaalanına dönmek ertesi sabah çile çekmemek için mantıklı bir seçim oldu.

Helsinki Videosu burada…

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir