Mekanlar

Fener Lokantası: Yeşilyurt’un Huzur Balıkçısı, Boğaz’ın Lezzet Bekçisi…

 

Fener Lokantası, Yeşilyurt’ta Feneryolu Caddesi’nde Polat Renaisance Otel’inin bitişiğinde yer alıyor. Boğaz girişinin ilk feneri olan 160 yıllık Yeşilköy Feneri’nin (Ayastefanos Feneri) altındaki konumuyla, oturduğunuz her yerden denizi görebildiğiniz, bahar ve yaz aylarında birbirinden güzel meyve ağaçlarıyla bezeli bahçesinde hizmet veren, tarih kokan yapısıyla misafirlerine balık, meze keyfi sunan güzel bir balık lokantası. Manzarası hakikaten muhteşem, sakinliği, şehrin gürültüsünden uzaklığı çok hoş. Doğal ortamı, tarihi yapısı, konumu, deniz manzarası,  odun ateşiyle pişen ekmekleri, balıkları ve mezeleriyle farklı ve özel bir balık restoranı burası. Üstelik her gün sunulan zengin serpme kahvaltısıyla sabah 09:00’dan  gecce 12:00’a uzanan keyifli bir mekan. Yemeklerde kullanılan sebzeler bile kendi üretimleri… Anlayacağınız çok özel ve butik bir balıkçı Fener Lokantası.

Balığın tazesi, sohbetin koyusu, mavinin derini her köşesi tarih kokan bir atmosferde  Ayastefanos Fener’inin ışığıyla birleştirilmiş. İçeriye girer girmez içinizi açan yemyeşil, mis kokan bir ortama adım atıyorsunuz.

Fener’in özelliğine biraz değinecek olursam: Eski adı ile Ayastefanos Fener’i 1856′da Sultan Abdülmecit’in isteği üzerine bir Fransız mühendise inşa ettirilmiştir.
23 metre yüksekliğinde taş kule olarak inşa edilen Fener; o günden bu güne 10 saniyede 2 kez 15 mil uzaklığa kadar göz kırpmaktadır. Sisli havalarda ise 30 saniyede bir düdük çalarak; denizcileri hem sığ sahillerden korumakta hem de boğaz girişine geldiklerini işaret etmektedir.

Lobiden 100 kişilik oturma kapasiteli ana salona ulaştığınızda ise panoramik bir manzara karşılıyor sizi. Bu salon güçlü bir klima sistemiyle donatılmış. Salonun ses akustiği İtalyan malenyum plakalarla, zemin hijyeni de özel döşemeyle sağlanıyor.

Ana salonun dışında bir sarnıç üzerine kurulu, klimalı, 10 kişilik VIP salonu da lokantanın tarihi dokusunu yansıtacak şekilde düzenlenmiş. Fener lokantasının diğer bir bölümü ise, konuklarına olabildiğince ferah bir ortam sağlayan özel filmlerle kaplanmış camlara sahip olan 40 kişi kapasiteli camlı köşk bölümü. Burada nefis manzara eşliğinde her türlü hava koşulunda doğayla iç içe olabilmek mümkün. En güzel yeri ise tabiki bahçesi. Özellikle şu sıralar mutlaka bir gidin, emin olun bayılacaksınız. Bahçesi üzüm, elma, nar, şeftali, ıhlamur ağaçlarıyla gölgeleniyor. Huzur sonsuz…

İstanbul’da balık yenecek yüzlerce mekan bulabilirsiniz, ama mezeleri bahçesinde yetiştirilen organik sebzelerle hazırlanmış, zeytinyağı Cunda’dan, domatesi Gelibolu’ndaki kendi tarlalarından, yeşillikleri ve yumurtaları Lüleburgaz’da yine kendilerine ait olan çiftlikten gelen, taş fırınında pişmiş taptaze ekmeklerin sıcacık sofranıza sunulduğu yerlerin sayısı fazla sayılmaz. Bu da Fener Lokantası’nı ayrıcalıklı kılan özelliklerden biri. Odun ateşinin lezzeti mutfağın yüzde ellisine hakim.

Fener Lokantası’nın tüm lezzetleri başarılı. Öncelik vermenizi önerdiğim spesiyalleri; fener balığından yapılan Fener Kavurma, Fener Güveci, Kağıtta Levrek, Kiremitte Levrek, Buharda Balık ve Tuzda Balık. Balık ve meze seçenekleri oldukça geniş. Mevsimine göre bulunabilen balık çeşitlerinin yanı sıra Çiroz, lakerda, ahtapot salatası, otlu peynir, karides çorbası, buharda levrek, tuzda lagos ve tatlılardan dondurmalı irmik helvası, halka tatlısı ve çikolatalı sufle mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında bulunuyor. Akdeniz yöresindeki deniz yosunları arasında yetişen bir deniz otundan yapılan Kaya Koruğu ise farklı lezzet meraklıları için uygun bir seçim olacaktır.

Taş fırında pişirilmiş taptaze sıcacık ekmeği masanıza şık bir şekilde servis ediyorlar. Sipariş etmek istediğiniz balıkları canlı akvaryumdan da seçebiliyorsunuz. Ne seçerseniz seçin ortaya kendilerine özel fener salatasını ve kalamarı mutlaka söyleyin.

 

Fener Lokantası’nda mezelere ve ara sıcaklara ağırlık verirken dikkat edin çünkü balığa da yiyecek yer bırakmanız şart. Özellikle taş fırında odun ateşinde pişirilen Kiremitte Deniz Levreği mutlaka tadılmalı. Fotoğrafta gördüğünüz levrek 2 kişilik. Fiyatı 110 TL.

Ramazan’da sunulacak olan iftariyelikler ve tencere yemekleriyle keyifli iftar sofraları kurulacak Fener’de. Ala cart seçeneği de mevcut. İsteyenler balık yiyerek de iftar yapabilir.

Fener Lokantası’nda hergün serpme kahvaltı sunuluyor. Sucukları kendi üretimleri. Çeşit çeşit ekşi mayalı ekmekleri, simitleri de odun fırınından… Yumurtalar, yeşillikler Lüleburgaz’daki çiftliklerinden, domates de Gelibolu’daki çiftliklerinden… Ortam doğal, yiyecekler doğar, manzara süper ve bu zengin kahvaltı kişi başı 60 TL. Kahvaltı mekanı arayanlar için iyi bir seçenek olacaktır.

Havaalanı ve fuar merkezine yakın iş yemekleri için uygun bir yer fener balık. Herşey son derece lezzetli ve çok kaliteli bir mekan. İlk girişte daha fenerin görüntüsü sizi cezbedecektir. Gece ışıkları yanınca arkasındaki deniz manzarasını bile gölgede bırakıyor.

Fiyatlar: Bilirsiniz balıkçılarda menü fiyatlarını tek tek yazmak yerine kişi başı ortalama fiyatlar vermek daha sağlıklıdır. Kişi başı 130 – 150 TL arası bir rakamla bu mekandan memnun ayrılacağınızı düşünüyorum. Kalitesine, lokasyonuna, servisine, kullanılan malzemelerine ve lezzetine göre fiyatların uçmadığını düşünüyorum.

Mekanın fiks menü seçenekleri de bulunuyor. Limitli ve limitsiz yerli içki seçeneğine göre değişen zengin bir fiks menü seçeneği mevcut. Mekanı arayıp soruşturmanızda fayda var.

Lokantanın 50 araçlık açık otoparkı ve vale hizmeti de bulunuyor.

Rezervasyon yaptırmanızı öneriyorum.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir