Mekanlar

METRE PİZZA: Metrelerce Pizza Yemeye Ne Dersiniz?

IMG_6673

İngiltere, İtalya gibi ülkelerde rast gelmiş olduğum fakat Türkiye’de başka bir örneği olmayan, Metrelik pizzasıyla ün yapan Metre Pizza Bağdat Caddesi’nde Caddebostan semtinde yer alıyor. Keşfedilmesi şart, lezzetler harika! Metre Pizza; ismiyle örtüşen, metreyle pizza üreten, mekan sahibi Arif Şengül’ün yaratıcı fikriyle gündeme gelen gerçek bir İtalyan! Bir metrelik pizzaya farklı lezzetler sığdırabiliyor, eşiniz, dostunuz, çocuğunuz, sevdiklerinizle beraber koca bir pizzayı farklı lezzetlerle paylaşmanın keyfini yaşayabiliyorsunuz. Bu mekanı özel kılan diğer bir özellik ise 3 litrelik şaraplarının bulunması. O kadar uzun pizzaya da kendi ebatlarında bir şarap şişesi lazım ne de olsa…

IMG_6725

Bu çevrede Bafetto gibi başarılı diğer pizzacıları da denemiştim ama Metre Pizza gibisi yok diyebilirim. Odun ateşinde ve taze açılmış hamur ile yapılıyor.

IMG_9880 IMG_9903

El yapımı taze makarnalarını da muhakkak denemelisiniz. Fark yarattığını göreceksiniz. Güveçte Lazanya (21 TL) ve Linguini Gamberi (karidesli makarna) muhakkak denemeniz gerekenler arasında… (26 TL)

IMG_6703

Hakikaten Napoli’de yapılmış gibi hissettiren enfes İtalyan pizzalarının yanında Türk usulü pizzalar ve salata çeşitleri de mevcut. Ayrıca vejetaryenler da unutulmamış ve menüsünde özel vejetaryen pizzalara ve salatalara yer verilmiş. Pizzalar ciğerlerde birikinti yapmayan odun ateşinde pişiriliyor, peynirlerin tamamı İtalya’dan getiriliyor. Makarnalar el yapımı, salatalarda kullanılan malzemeler de mevsime uygun ve taze ürünlerden oluşuyor. En önemlisi de Metre Pizza’nın usta şefleri işlerini aşkla yapıyor…

IMG_6806 IMG_6789 IMG_6831

Bir metrelik pizzamız mekanın en sevilen dört farklı pizza çeşidinden oluşuyor. İlk kısımda; patlıcan, fesleğen, parmesan ve mozzarellalı Sicilia Pizza (24 TL), ikinci kısımda; tavuk, kabak ve fesleğenli Pesto Kabaklı Pizza (24 TL),  üçüncü kısımda; bresaola, roka ve parmesanlı Piamonte Pizza (32 TL) ve son kısımda; gorgonzola, scarmorza, mozzarella, parmesan peynirleri ve bonfile dilimlerinden oluşan  Bergamasca Filetto yer alıyor (34 TL). Bir İtalyan gelse buna hiç tereddütsiz ‘’Mamma Mia’’ derdi. Özgün ve kaliteli ama en önemlisi de hafif ve lezzetli! Neredeyse insan boyu kadar olan bu dev pizza totalde 114 TL ediyor. 4 ile 6 kişinin bu pizzayla doyabileceğini düşünürsek fiyatı oldukça makul. Malzemelerin kalitesine, lezzete, servise ve lokasyona göre fiyatlar oldukça ideal diyebilirim.

IMG_6676 IMG_6679

Bağdat Cadde’sinde yer alan Metre Pizza hoş ve şık olmakla beraber insanı içine alan bir ambiyansa sahip. Renkli, sıcak ve tarz bir ortamı var. Yemek yerken neşelendiren cinsten… Güler yüzlü çalışanları ve samimi ortamında kendinizi evinizde hissediyorsunuz. İnsana kendisini iyi hissettiren yerleri çok seviyorum.

IMG_9915 IMG_9922

Tatlılarda klasik Tiramisu ve Panna Cotta’nın yanı sıra nutella, mascarpone peyniri ve muz ile yapılan bir çeşit kapalı pizza şeklinde olan ”Ariftella” denenmesi şart olan lezzetler. (18 TL) Bayılacaksınız!

Paket siparişi de var. Enfes İtalyan pizzalarının müdavimi olacaksınız.

İngilize göre awesome, İtalyana göre eccetzionale, bana göre yıkıling!

Adres: Beyaz Akasya Sokak No:300 Caddebostan, İstanbul

Telefon: 0216 350 31 60

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir