Mekanlar

Bomontiada’nın En Cool Mekanı: Kilimanjaro

Tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nın bir bölümünde hayat bulan yeni trend yeme, içme ve eğlence alanı olan Bomonti Ada’nın içindeki en güzel restoran ve bar diyebilirim Kilimanjaro için. Bomonti Ada açıldığında buraya ilk olarak Babylon geldi daha sonra Kilimanjaro, Kiva Meyhane, Populist, Delimonti gibi mekanlarda bu alana eklendi. Kilimanjaro ise en farklı ve tarz sahibi olanı diyebilirim: Hem ortamı hem lezzetleri hem de dekorasyonu açısından 4-4 lük bir yer.

Kilimanjaro ismi nereden geliyor diye merak edenler olabilir, hemen anlatayım. Babylon’la tanıdığımız Pozitif’in kurucularından ve müziğe tutkun olan Mehmet Uluğ ve Cem Yegül’ün Amerika’da eğitim gördükleri yıllarda avangart cazın efsane ismi Sun Ra Arkestra’yı ilk kez izledikleri Washington D.C.’deki kulübün adıymış Kilimanjaro.

İç mekan tasarımı Autoban tarafından gerçekleştirilen Kilimanjaro’nun duvarlarında, eklektik ve çağdaş sanat işlerinin yer aldığı bir seçki bulunuyor. Mekanın meydana açılan aşağı katı, teras olarak kullanılan orta katı ve iç kısım olmak üzere 3 oturumu bulunuyor. İç kısmın arka tarafında da kütüphane bar adı verilen ve daha çok özel organizasyonlarda kullanılan bir bölümü var.

Ekmekten şarküteriye, yoğurttan mayoneze, hardala, turşuya her şey Kilimanjaro’nun kendi mutfağında ve tamamen katkısız, doğal yöntemlerle yapılıyor. Balığı, eti, sebzeyi kendileri işliyor. Sadece yerel malzeme kullanılıyor. Menü mevsime göre iki ayda bir değişiyor.

Babylon grubunun Executive Chef’i olarak Raika’dan transfer edilen Mustafa Otar Kilimanjaro’nun mutfak şefliğini yapıyor. Raika’nın muhteşem lezzetlerini bilenler bunun önemini eminim anlayacaktır. Bildiğimiz yöresel lezzetlerin farklı yorum ve dokunuşlarla çekici ve akılda kalır hale getirildiği yemekler var mönüde. Mevsim sebzeleriyle servis edilen kuzu pirzola, ana yemeklerde önereceğim lezzetlerin başında geliyor.

Mekana özel tasarlanan kokteylleri ve kökleri olan, zamana dayanıklı müzikleriyle, ikonik barının sıcak atmosferi çevresinde özgün bir buluşma ortamı sağlıyor.

Geleneksel tatları modern dokunuşlarla devleştiren bu zengin ve içerikli mönüde ne yiyeceğinizi seçmekte zorlanabilirsiniz. Öyleki hepsi merak uyandırıcı.

Masaya önden amüzbuş (amuse bouche) olarak servis edilen ekşi mayalı ekmek yanında islendirilmiş keçi peyniri hakikaten çok lezzetliydi. Öyle ki hepsini yemek istedim ama tadacağım diğer lezzetleri düşünerek kendimi durdurdum. Dana kaburga etinden ve firik bulguruyla yapılan pazı sarma yanında sunulan süzme yoğurtla beraber harika bir lezzetti. Portakallı ılık kereviz ve rezene salatası ise farklı ve akılda kalan lezzetlerdi. Ev yapımı balık şarküteri tabağı görüntüsü kadar nefisti.

Menüde ilginizi çekeceğini düşündüğüm ekşi mayalı ekmek üstü Izgara Ciğer, İsli Palamut, Firik Pilavlı Çıtır Tandır, Kuzu İncikli Çıtır Milföy, Elmalı Levrek gibi farklı yorumlanmış değişik lezzetler var.

Başlangıçlar: 34 – 46 TL

Ana yemeklerde: ‘’Dana Yanak’’, ‘’Kuzu Pirzola’’, ‘’Kağıtta Levrek’’ ve 8 saat pişmiş ‘’Dana Kaburga’’yı deneyebilirsiniz. Hepsi birbirinden lezzetli.

Ana yemekler: 16 – 65 TL

4 kişiye servis edilen Firik Pilavlı Çıtır Tandır 210 TL.

Tatlılarda ise ‘’Ev Yapımı Frigo’’, ‘’Tahinli Sıcak Kek’’, ‘’Antep Fıstık ve Vişneli Revani’’ ve ‘’Fırın Sütlaç’’ tercih edebilirsiniz.

Tatlılar: 24 – 39 TL

Menüyü incelemeniz için fotoğrafını koyuyorum…

Pazar ve pazartesi günleri hariç haftanın her günü canlı dj performansı ve aktif bir barı olan Kilimanjaro, haftanın her günü 11.30 – 02.00 arasında açık. Kokteylleri gerçekten çok iddialı ve denemeye değer. Son zamanlarda içtiğim en değişik ve yaratıcı kokteyllerdi.

Adres: Bomontiada. Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, Birahane Sokak, No:1 Bomonti / Şişli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir