Mekanlar

Mahkeme Lokantası: Karaköy’ün En Yenisi

Bugün Karaköy’de yepyeni, pırıl pırıl, huzurlu, naif ve kendine has bir mekana geldim. Mahkeme Lokantası öğlenleri gelenekseli yaşatan modern bir lokanta olmakla beraber akşamları da çok şık bir restoran kıvamında…

Karaköy’de Perşembe Pazarı’nda tarihi bir hanın içinde yer alan Mahkeme Lokantası hem civardaki esnafın ihtiyacını karşılayan hem de muhite değişik bir hava katan hoş bir mekan olmuş. İçerisi tıklım tıklımdı, ağırlıklı olarak bayanların olması ve turistler tarafından da bu yepyeni mekanın hemen keşfedilmiş olması dikkat çekiciydi.

Yani anlayacağınız öğlenleri daha çok Karaköy ve civarındaki esnafa hitab eden ve zengin içerikli menüsüyle etkileyen mekanda 12:00 – 16:00 arasında öğle yemeği, 17:00 – 24:00 arasında da akşam yemeği sunuluyor. Herkese hitab eden ve çoğunuzun seveceği bir mekan olduğuna eminim. Mutlaka deneyin derim. İnsanı içine alan, rahat ve ferah bir ortamı var. Evinizde gibi sahiplenen bir işletme. Özenli dekoru, bembeyaz ve tertemiz masa örtüleriyle modern ve şık bir lokanta. Çalışanlar gayet ilgili ve güler yüzlü, işinin ehli insanlar.

 

Mahkeme Lokantası’nın bulunduğu tarihi bina Fransız elçisi olarak görev yapan Saint Priest tarafından fransız tüccarların konaklamaları için yaptırılmış. O yüzden binada Saint Priest’e ait iki adet Kontluk arması ve Fransız Kralığına ait devlet arması bulunuyor.

Gelelim menüye…

Çorbaların çok çeşitli ve doyurucu olması özellikle bu kış ayları için çok avantajlı. Sultan Mahmut Çorbası, Tutmaç Çorbası, Ezogelin, Kuşkonmaz, Brokoli, Arap Aşı, Buğdayaşı, Tavuklu Şehriye ve Mercimek Çorbaları 7 TL. Düğün ve Kuzu Çorbası 10 TL.

Mezelerde oldukça iddialılar, Humus, Muhammara, Fava, Atom, Patlıcan Salatası ve beyaz peynir gibi klasikleşmiş lezzetler yer alıyor. Az, öz ve hakikaten de çok güzel yapıyorlar. ( 5 – 10 TL)

Öğlenleri lokanta kıvamında olan mekan bol çeşitli zeytinyağlılar, salatalar (10 TL) ve tam 11 çeşit pilav yan ürünleriyle desteklenen çok zengin bir ana menüye sahip.

Ana yemek menüsü insanın yüzünü güldüren cinste. Tanıdık bildik lezzetlerimiz yani Türk mutfağından doyurucu ve sevilen seçmeler bulunuyor. Kuzu Haşlama, Ciğer Tava, Kuzu Tandır, Püreli Tas Kebabı, Izgara Antrikot, Sebzeli Güveç Türlü, Mantarlı Dana Fileto, Lahana Sarma, Etli Hünkar Beğendi, Levrek Buğulama, Biftek Sarma, Karnıyarık, Yoğurtlu Ispanak, Kuru Fasulye Güveç, Elbasan Tava, Abant Kebabı, Tekir Tava gibi seçenekler bunların sadece bir kaçı. (15-30 TL)

Bu yemeklerin yanında Tava yoğurdu, Komposto ve Cacık da çok iyi gider diye düşünmüşler. Menüye bu güzellikleri de eklemişler. (5 TL)

Tatlılarda; Tahinli Muhallebi, Peynir Tatlısı, Fırın Sütlaç, Sütlü Tel Kadayıf, Profiterol, Aşure, Kabak Tatlısı, Keşkül, Sakızlı Muhallebi, Keşkül, Gönülçelen ve Vişneli Muhallebi gibi enfes çeşitler mevcut (7-10 TL)

Mahkeme Lokantası’nın 2 tane girişi var. Tarihi han kısmından girip yukarı çıktığınızda özel bölmeli odacıklardan oluşan şahane dekore edilmiş 70 kişilik bir restorana ulaşıyorsunuz.

Adres: Arap Cami Mahallesi, Galata Mahkemesi Sk. No:2, 34421 Beyoğlu/İstanbul

Tel: (0212) 255 32 55

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir