Hayata dair...

Kadın Olmak – 8 Mart

 

Ne tek başına erkek olmak, ne de tek başına kadın olmak, mühim olan apayrılıklarla bir bütün olmak…

Ataerkillikte çağ atlamış toplumumun fertlerinden biri olarak erkek önceliği ve yüceliğini 364 güne düşüren bu özel ve anlamlı günümüzü kutlarım değerli hemcinslerim. Erkekler güçlü olabilir ama ancak kadınlardaki dayanıklılık ve dirayetle birleşince güçleri anlamlı oluverir. İş erkeğin kılıç kuşananındır, gizli güç her zaman sessiz ve derinden giden kadınındır. O kudretli padişahlarımız bile koca cihanı dize getirmiş sultanlarını dizginleyememiştir.

Bunları hatırlatmak ister, erkeklere düşman olmadığımızı da eklerim:) mesela şöyle ki; Erkek hükmettiğini sanırken kadın tarafından yönetiliyor olduğunu farketmeyecek kadar saf ve iyi niyetlidir. Erkeğin dümdüz baktığı yere kadın örümcek ağı atar, biri önceden uzun uzun düşünür, hesaplar ve uygular, diğeri uyguladıktan sonra kara kara düşünmeye başlar. Kadın olmak zordur, belki de bu yüzden Allah kadınlara özel güçler vermiştir.

Kadın istediği herşeyi aklını kullanarak alabilir, erkek ise gücünü… Erkek nettir, çetrefilsizdir. Kadınsa detaylarda gizlidir.

Nasıl ki kadının en büyük zorluklarla savaşı bir erkeğin soğuk algınlığa karşı savaşına eşdeğerse, yaşananlara verdiği tepkiler de bir o kadar uçurum olabilir. Temizlik ve düzen anlayışı, araba kullanışı, fotoğraf çektirişi, alışveriş edişi, detaycılığı, yalan söyleme biçimi komik bir şekilde çok zıttır. Ne kadar cool ve umursamaz dursalar da kadınlar tarafından çok da umursanmayan aslında onlardır. En basit örnekle: Erkekler kadınlara kendilerini beğendirebilmek için çırpınırken kadınlar birbirleriyle rekabet edebilmek için giyinir, süslenir. Ne kadar kadınlar daha duyguludur dense de tarihe baktığınızda tüm büyük aşk sözcükleri hep ‘bi kadın’ uğruna yazılıp çizilmiştir.

Kadına şiddetle varlığını sürdüren, onları namus imgesi gibi görüp egolarını tatmin eden, eğitimsiz kalmaları için çaba sarfeden, hükmü altında ezen, yoluna, ufkuna, hayallerine örümcek ağı ören, iffetine, yaşam özgürlüğüne göz diken, göz dikenleri affedenler değil erkek, insan bile olamaz. Bunları adamlık vasfından tenzih ediyorum. Erkek bilek gücüyle, kadın dirayetiyle zekasıyla ve merhametiyle üstündür. Netice şu ki: Erkek kol kanat gerer, kadınsa yüreğini serer. Kavgamız ne kadar ayrı oluşumuz olsa da, hayatı anlamlandıran da bu iki cinsin bütünlüğüdür aslında. Kadını değerli kılan ADAMlar ve adamı güçlü tutan kadınlar iyi ki varlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir