Mekanlar

Bebek Balıkçı Pendik Marina: Enfes Manzara, Kaliteli Hizmet, Lezzetli Yemek

Bugün İstanbul Boğazı’nda balık kültürünün oluşmasını sağlayan en köklü ve en iyi balıkçılardan bir tanesi olan Bebek Balıkçı’nın Pendik Marina’daki yerine geldim. Müthiş bir manzara eşliğinde keyifli bir yemek yedim. Dersiniz İstanbul değil Çeşme Marina, o kadar sevdim ki ben burayı Florya’ya uzaklığına rağmen bir hafta içinde ikinci gelişim.

Boğaz’ı Pendik Marina’ya Taşıyan Efsane diyorum ben artık Bebek Balıkçı’ya… Vedat Milor da dahil olmak üzere pek çok kişinin Bebek Balıkçı ile ilgili kafası karışık olduğundan ötürü bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Bebek’teki eski yerinde şuan ”Tarihi Bebek Balıkçı 1974” adı altında farklı bir işletme bulunuyor. Bu tabiki orada yıllarca hizmet vermiş olan Bebek Balıkçı’nın ilk kurucusu ve sahibinin kim olduğunu değiştirmiyor. Bebek Balıkçı’nın şuanda sadece Pendik Marina’da şubesi bulunuyor.

 

“Boğazda Balık” denince ilk akla gelen mekanlardan olan Bebek Balıkçı’nın sahipleri Ertuğrul Karabulut ve oğlu Cem Karabulut 19 sene Bebek’te hizmet veren mekanlarını … sene önce Pendik Marina’ya (Marin Türk) taşıdılar. Bir İstanbul klasiği olan Boğaz’da balık keyfini Marmara Denizi’nin kıyısına Prens Adaları manzarasına taşıyan mekan denize sıfır terasıyla Boğaz’ı aratmıyor. Pazar günleri sunulan nefis Ege serpme kahvaltısıyla da fark yaratıyor.

Ortamı, ambiyansı, manzarası, ışıklandırması, kendinizi İtalya veya Güney Fransa’da hissettiren lezzet, menü, sunum ve yaratıcı mutfağıyla ve tabiki en önem verdiğim şeyler arasında olan eğitimli servis elemanlarıyla gerçek bir balık restoranı burası.

Hijyen konusunda da en hassas işletmelerin başında gelir Bebek Balıkçı. Öyle ki sebze ve meyveler özel olarak organik suyla yıkanıp  ziraai ilaçlarlardan arındırılır. Özel reçetelerle hazırlanan birbirinden güzel mezeler ve günlük taze balıklarıyla lezzet konusunda genel olarak balıkçılar arasında üst sıralarda yer alır. Muazzam bir manzaraya karşı parlayan şık ambiyansı ve kaliteli servisiyle de oldukça iddialı bir mekandır.

Yemekler kelimenin tam manasıyla ‘’mis’’ gibi. Kalitesine, porsiyonlarına ve kullanılan malzemelere göre, mekanın konumuna ve sunduğu güzel hizmete göre fiyatları hiç de fahiş değil. Gözünüz korkmasın. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra huzurlu ortamı, rahatlığı, işini bilen, deneyimli ve kibar personeli ile hep gidilesi bir yer. Mutlaka deneyin derim! Lezzetle beraber sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirin.

Bebek Balıkçı’da hem mezeleri hemde günlük balıkları mostradan seçebiliyorsunuz.  Öne çıkan spesiyaller arasında; Ermeni pilakisi, Girit ezmesi, Balık Pastırması, Atom, Köpoğlu, Topik, Tabule, Ahtopot Carpaccio, Şevketi Bostan Kökü, Balık Köfte,Saganaki, Karides Mantı, İsli Uskumru, İsli Midye Füme, Balık Simit, Cunda’nın Merzanesi, Balık Beyti Sarma, Levrek Sarma, Tuzda Balık, Balık Kokoreç, Balık Beğendi, Balık Külbastı, Girit Usulü Kalamar Izgara, Kalkan Tandır, Balık İçli Dolma var. Heryerde bulamayacağınız yaratıcı ve geniş bir menüye sahip olmaları çok güzel.

Bebek Balıkçı’da kapanışı mutlaka ayva tatlısı, ekmek kadayıfı, kabak tatlısı veya heryerde bulamayacağınız nefis çikolatalı sufle ile yapmalısınız.

Fiyat: Kişi başı ortalama 100 -150 TL arasında değişiyor (alkol dahil)

Pendik Marina’nın hemen girişinde kapalı bir otopark bulunuyor. Vale hizmetinden de yararlanabiliyorsunuz. Deniz yoluyla gelmek isteyenler için özel bir iskelesi de var, tekneyle yanaşmanız da mümkün.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir