Şehirler

Anadolu Kavağı: Doğaya ve Bozulmamış Bir Kasabaya En Yakın Kaçış Noktası

FullSizeRender

Umarım herkes keyifli olduğu yerlerde, eğlenceli planlar üzerindedir. Ben Filmlerde, dizilerde olur ya işte öyle bir yerdeyim. Allah’a yakın insana uzak, sakin, huzurlu, romantik ve İstanbul’u en saf haliyle yaşatan, kafa dinleyip, temiz hava aldıran ve rakı, balık, manzara üçlüsünün buluşabileceği en iyi nokta olan Anadolu Kavağı’ndayım. Bir yanda Marmara, Bi yanda Karadeniz ve Boğaz, uçsuz bucaksız deniz ve ormanlar… valla burası başka bir gezegen sanki, en duysuzu adama şiirler yazdırır, en kabiliyetsiz insana resimler yaptırır. İki yakasında da ormanların bozulmamış olduğu Boğaz, Karadeniz’i kucaklarken Çılgın Bediş gibi hayallerde kaybolursunuz. Benim ruhum gereği daha çok Çılgın Sedat olasım gelse de, ortamdaki yoğun oksijen zaten gerekli kafayı yapıyor, rakıya çok bi iş kalmıyor bence.

IMG_4974Her istanbullu Boğaz’ı bir kere burdan oturup kesin izlemeli. Doğallığını korumayı başarmış oluşuna da maşallah denilmeli. Tepedeki Yoros Kalesi ve Yuşa Tepesi de görülmeli. Tost makinesinde yapılan krepler, meşhur midye tava yenmeli.

BALIK NEREDE YENİR?

YEDİGÜL BALIK LOKANTASI

Sahil kıyısındaki balıkçılarda keyif edilmeli. Bu balıkçılar içinde seçiminiz bence Yedigül Balık Lokantası olmalı. Bu ikinci gidişim ve inanılmaz memnun kaldım. Hem manzarası büyüleyici fotoğraflarda görüldüğü gibi), hem lezzetleri çok iyi! Instagram adresleri: https://www.instagram.com/yedigulbaliklokantasi/

 

FullSizeRender

Boğazın Karadeniz’e açıldığı yer, Anadolu kavağı şehir dışında sayıldığı için jandarma kontrolündeymiş. Sınır kapısı gibi, bir taraf Karadeniz’e açılırken öte taraf İstanbul’u kucaklıyor, deniz bir başka duruyor burda. İnsanı alıp götürüyor. Dert tasa bırakmıyor. Oturduğum noktadan daha romantik bir yer yok. Burası Güney Fransa’nın minik balıkçı kasabalarını andırdı bana. Hatta çok daha güzel bence. Ülkemiz yeme içme ve hizmet sektöründe hem servis hem bolluk ve bereket açısından dünyaya 10 bastığı için, Fransızları da çok kaba bulduğum için:) İstanbul’u da dünyadaki hiçbir şehre değişmeyeceğim için… o zaman güzeller güzeli şehrimin şerefine…

IMG_4704

Kalp ritmimi bozan, içimi dolduran, ruhumu havaya uçuran, midemden kalbe giden yola çiçekler seren efsane bir lezzet alıyorsam bu sofradan sebebi işimiz gereği Good Food, ruhumuz gereği Good Mood kişiliğimiz gereği Good Friends’dir. Beraberimdeki insanlar ve eğlenceli muhabbetleri bu şiir gibi mekanı masalsı hale getirmiştir.

Processed with Snapseed.

Bazen birini bir bakışta sevmezsiniz, size birşey yapmadığı halde, yada bi görüşte kan kaynar. İşte bu Siz bilinç düzeyinde sohbet ederken bilinçaltlarının ne sohbette olduğuna bağlıdır. Bilinçaltı link hattı ne diyorsa odur. İnsanlarla iletişim kurarken kullandığımız kanallar içinde vücut dili %35 , ses tonu %38 , sözcükler %7 oranda önem taşıyormuş. Yani asıl mesele ne söylediğimiz değil, nasıl söylediğimizdir.

IMG_4983

 

FullSizeRender[2]

NEREDE KALINIR?

TAŞLIHAN BUTİK HOTEL & RESTAURANT

Anadolu Kavağı’nda kalabilecek bir otel yok. En yakın oteller Beykoz ve Kavacık’ta bulunuyor. Buralara kadar geldiğinizde kalabilecek tek bir butik otel var bence. O da Taşlıhan Butik Hotel. Gerçekten nefis bir yer. Instagram hesapları: https://www.instagram.com/explore/locations/6275706/taslhan-restaurant/

Processed with Snapseed.Processed with Snapseed.

Boğazın Karadeniz’e bağlandığı noktada Beykoz-Anadolu Feneri’nde yer alıyor. Öyle Bir Geçer Zamanki dizisinde Cemile’nin evi olarak tanıdık burayı. Şöyle anlatayım kısaca; Taşlıhan Otel huzura çıktığınız yolculukta en keyifli rota!

img_3654

Kayrak taşlarıyla inşa edilmiş olan bu tatlı butik otel kocaman bir yeşil alana sahip.  Müthiş bir Boğaz manzarası var. 3 adet suite oda, 4 adet standart odası bulunuyor.

Processed with Snapseed.

Yaz aylarında manzaralı, yemyeşil ve geniş bahçesinde yediğiniz kahvaltılar ve yemekler, kış aylarında ise taş odalar ve şömineler içinizi ısıtıyor. Plaja yürüyerek çok yakın. Buradan denize de girebiliyorsunuz. Tüm odalarının doğa ve deniz manzaralı oluşu da harika! Atv’ye binebiliyor, bahçede masa tenisi oynayabiliyorsunuz. Balık tutmak, doğa yürüyüşleri yapmak ve bisiklet turlarına katılmak gibi farklı aktivitelerle ruhunuza dokunma imkanınız var.

Processed with Snapseed.

Cumartesi ve pazar günleri 09:30 – 14:00 saatleri arasında rüya gibi bir manzara eşliğinde brunch, hafta içi günlerde de serpme kahvaltı sunuyorlar. Et, tavuk ve balık çeşitlerinin de bulunduğu hoş bir restoranı bulunuyor.

Not: Sabiha Gökçen Havaalanı 61 km, Atatürk Havalimanı 55 km Beykoz merkeze 14 km, 3. Köprü 700 metre mesafede bulunuyor. Otopark ve wifi ücretsiz.

http://www.taslihan.com

Telefon: 0216 536 00 15  GSM: 0549 536 00 15 E-Posta: info@taslihan.com

Adres: Menekşe Sokak, No:6 Anadolu Feneri Köyü, Beykoz İstanbul TR

MUHAKKAK GÖRÜLMESİ GEREKEN ROMANTİK MEKAN

ÇAM VADİSİ CAFE & RESTAURANT

İnsanı rüyada gibi hissettiren harika bir mekan Çam Vadisi Cafe. Huzura erdiren, insanı mutlu eden, keyiflendiren… Kısacası herkesin muhakkak gidip yaşaması gereken cinsten!

Processed with Snapseed.

 

 

Processed with Snapseed.

Karadayı dizisinden hatırlarsınız, Feride ve Karadayı burada sıkça buluşurlardı. Huzur veren bir bahçesi, harika manzarası ve tertemiz havası var. İnsanın şehir hayatının yoğunluğundan kaçıp kendini atacağı bir cennet gibi…

Processed with Snapseed.

Processed with Snapseed.

İç kısmında odun sobasının etrafına dizili tahta masalarında romantik bir kahvaltı, belki çay kahve keyfi yapabilirsiniz. Açsanız menüde balık, köfte, tavuk şiş ve salata seçenekleri de var. Balık Ekmek de yiyebiliyorsunuz, tost ve börek çeşitlerini de… Alkolsüz bir mekan Çam Vadisi Cafe.

Processed with Snapseed.

img_3884

Çam Vadisi Cafe’nin harika bir serpme kahvaltısı var. Sınırsız çay ile beraber 35 TL. Beraberinde Karadeniz usulü Kuymak ile güçlendirebilirsiniz. 15 TL. Menemen yada sucuklu yumurta da isteyebilirsiniz. 10 – 12 TL. Bunlardan birini dahi alsanız iki kişiye yetecek kadar doldurmuş olursunuz masanızı. Bir kahvaltı size kişi başı en fazla 25 – 30 TL’ye gelecektir bu mekanda.

img_3885

 Feneryolu Caddesi Yoros Kalesi Karşısı No:12 Anadolukavağı Beykoz – İstanbul

 0216 320 24 25

Instagram Hesabı: https://www.instagram.com/cam_vadisi_zati/

Arada şehir hayatının geriliminden ve stresinden uzaklaşıp deşarj olmalı, beyni boşaltıp mutluluğa kavuşmalı ve böylece insanlarla üslubumuzda biraz daha yumuşayıp anlayışlı olmalı…

Bu hafta sonu kaygılarınızı stoplayın, refresh tuşunuza basın, kendinizi huzurun kollarına bırakın.. Cumartesinin eğlencesi ve süper enerjisi yakanıza yapışsın. Yaşadığınızı tam manasıyla anlayın. Anda kalın.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir