Mekanlar

Serafina Akmerkez 

Dünyanın En Sevilen İtalyan Restoranlarından Biri

Ben Serafina ile uzun yıllar önce ilk olarak Newyork’da tanışmıştım. Madison Avenue’deki dükkanının o kendine has zarif dekorasyonu, hem konforlu hem şık ortamı, sanatla iç içe atmosferi ve tatlı, tipik bir İtalyan restoranı oluşu beni cezbetmişti. Elbette lezzetlerine de bayılmıştım. Keşke İstanbul’da da olsa diye içimden geçirmiştim ki bundan bir kaç sene sonra 2014’te Serafina’nın Türkiye’deki ilk, Dünya’daki 20. restoranı olan Akmerkez şubesi açıldı.

Hem lezzetlerini çok sevdiğimiz, hem arkadaşlarla oturup sosyalleşmekten keyif aldığımız, hem de İstanbul’un en iyi ilk 5 İtalyan’ı arasında bulduğum bir restorandır Serafina.

Akmerkez şubesi 2014 yılında açıldı. Çeşitli ülkelerde toplam 33 şubesi olan Serafina’nın Türkiye’deki ilk, Dünya’daki 20. restoranıdır burası.

İşin en güzel yanı ise kaliteli hizmet anlayışı, hiç bir zaman bozulmayan lezzet standardı ve herkesin kendini evinde hissettiği o hem rahat hem şık İtalyan restoranı formatı Akmerkez şubesinde açıldığı ilk günden beri aynı şekilde devam ediyor. Tıpkı Newyork’taki gibi…

İstanbul’da Kanyon Avm içinde de bir şubesi bulunmakla beraber Serafina’nın Bodrum Küçükbük’te, Kartalkaya Kaya Palazzo Hotel bünyesinde ve Kıbrıs Girne’de yine Kaya Palazzo Hotel bünyesinde sezonluk olarak açılan şubeleri de mevcut. 

Özetle Akmerkez ve Kanyon Avm şubeleri her sezon açık, diğerleri sezonluk olarak faaliyet veriyor. 

Tamamen sanat üzerine kurulu bir dekorasyona sahip, tüm dekorasyon ayrıntılarında sanatsal dokunuşlar gizlemiş, 1960’ların İtalya’sından ilham alınmış bir İtalyan burası… İstanbul’un en iyi İtalyan restoranlarından da bir tanesi. İlk beşe kesinlikle girer.

Ülkemizde pek çok ünlü ismin de özellikle öğlen ve akşam yemeklerinde buluşma noktasıdır. Fakat herkese eşit davranılır. Bu yıllardır gözümden kaçmayan bir detay. 

Ayrıca güzel bir hikayesi var: 

Vittorio Assaf ve Fabio Granato adında iki İtalyan arkadaşın küçük bir yelkenliyle çıktıkları deniz yolculuğunda kayboldukları sırada ümitlerini güçlü tutmak adına birbirlerine en mükemmel pizzayı yaratıp harika bir restoran açmak için söz vermeleri üzerine 1995’te açıkları (Serafina Fabulous Pizza) ve günümüzde birçok ülkede 33 şubesi bulunan bir İtalyan restoranıdır Serafina. 

İyisini yaptılar çünkü denizde kayboldukları ve aç kaldıkları sırada mükemmel pizzanın nasıl olması gerektiği üzerine hayaller kurdular. Kurtulduktan sonra birbirlerine verdikleri sözü tutarak dünyanın en iyi pizza ve makarnasının satılacağı lokantayı açmak üzere çalışmaya başladılar.

Ne Yenir?

Tabi Serafina’nın doğuş hikayesi pizza üzerine olduğu için menüde çok çeşitli pizza seçenekleri mevcut. Tam İtalyan işi harika pizzalar yapıyorlar. Mutlaka denenmeli. Ama menü sadece iyi makarna ve pizzalardan ibaret değil. Güçlü, zengin ama kararında bir çeşitlemeye sahip.

Başlangıçlarda

Klasik bir başlangıç olan Bruschetta (Domates, taze fesleğen, sızma zeytinyağı ve az sarımsaklı kızarmış ekmek)

Özellikle çok beğendiğim Calamari (Ev yapımı baharatlı domates dip ile servis edilen kızarmış kalamar) ve Crostini di Sofia (Kıtır ekmek üzerinde eritilmiş buffalo mozzarella ve bresaola)

Birşeyler içerken ortaya söyleyebileceğiniz keyifli bir Antipasti Tabağı (Prosciutto di Parma, bresaola, Italyan salamı, isli kuru et, kıtır ekmek, üzüm, kuru meyvalar)

Salata çeşitlemesi çok fazla, her zevke uygun bir seçenek bulunur. 

Seçimimiz:

Avocado ‘San Pietro’ (avokado, karides, roka, kiraz domates, şampanya-hardal soslu fasülye)

Makarnalarda: 

Gnocchi Siciliani Melanzane (fırınlanmış ev yapımı gnocchi, mozzarella, patlıcan, domates sos)

Pizzalarda: 

Regina Margherita (Buffalo mozzarella, domates sos, taze fesleğen)

Ayrıca haftaya o güne özel spesiyallerin yapılacağı günler başlıyor.. Dana kaburga günü, ıstakozlu makarna günü, lazanya günü gibi sürpriz yemekler eklenecek menüye..

Tüm detayları izleyebilmeniz için youtube videomun linkini aşağıya bırakıyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir