Mekanlar

Kıyı Balık Tarabya | Boğaz’ın En Kendine Has Balık Restoranı

Lezzetin kıyısında, Boğaz’ın kenarında keyifli bir gün geçirmek isteyenler bu mekana dikkat edin. 

Bir İstanbul Klasiği olan Kıyı Balık 56 senedir (kuruluş 1966) Tarabya’daki iki katlı şık bir mekanda hizmet veriyor. Boğaz manzarasına karşı taze günlük mezeler ve taze balık çeşitleri sunuyor. Müdavimleri tarafından her daim çok sevilen özel bir yer.. Türkiye’deki pek çok ünlü ismin de müdavimi olduğu bir yer.

Gelenekselleşmiş pişirme teknikleri, balık seçimindeki özenleri ile dünya gurmelerin övgülerini yıllardır kazanıyor. 

Ahşap duvarlı hoş ortamı, bembeyaz örtülü masaları, mekanın tüm duvarlarını adeta bir sergi salonu gibi saran çağdaş ressam ve fotoğrafçıların eserleri, şık ve butik balık mostrası, az, öz ama çok lezzetli mezeleri, rahat, temiz ve şık ambiyansı Kıyı Balık’ın alameti farikası…

Manzarasıyla huzur verir, ortamının sıcaklığıyla da sizi sarar adeta.

Faruk Akbaş’tan Ara Güler’e, Bedri Baykam’dan Kamil Fırat’a, hayranı olduğunuz birçok sanatçının çalışmalarını burada görebilirsiniz.

Balık deyince akla ilk gelen semtlerdendir Tarabya. Kıyı Restoran da balık tutkunlarının vazgeçemediği adreslerden en iyisidir.

Taptaze ve zengin balık seçenekleri, bayıldığım turşuları, ciğer sevmeyene bile ciğeri sevdiren yaprak çiğeri, nefis ara sıcakları, az, öz ve lezzetli mezeleriyle on numaradır.

Soğuk mezelerde leziz lakerdanın, beyaz peynir, kavun, patlıcan ezme, barbunya pilaki, ahtapot söğüş, tarama ve illaki turşularının tadına bakmalısınız. Ara sıcaklarda kalamar tava, karides güveç ve ciğer favorilerim arasında.

Ana yemekte elbette balık yemelisiniz. Kıyı’nın sadece mevsim balıklarından oluşan bir mostrası var. Burada hangi balığı yerseniz yiyin memnun kalacağınız garantilidir.

Tatlılarda Kaymaklı Ayva Tatlısı, Kabak Tatlısı, Şekerpare ve Sufle gerçekten çok başarılı lezzetler.

Rezervasyon yaptırmanızı öneririm.

Tüm detayları izleyebileceğiniz youtube videomun linkini aşağıya bırakıyorum.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir