Seyahat Günlüğü

Ukrayna Kiev Gezisi

Geçtiğimiz hafta sonu Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu, Ukrayna Turizm Bakanlığı, Visit Ukraine (Ukrayna’daki TÜRSAB)’ın daveti ve Türkiye Gastronomi Turizmi Derneği aracılığıyla üç günlük bir Kiev gezisine katıldım. Dolu dolu ve inanılmaz keyifli geçti. Hem kültürel ve tarihi spot noktaları keşfettik hem de gastronomik açıdan çok zengin bir program gerçekleştirdik.

Kiev’de üç gece Hilton Hotel’de konakladık. Otelimiz hem çok konforluydu hem de restoranı gerçekten çok başarılıydı. Kiev’e gitmeyi düşünenlere öneririm. Yeni yapılmış bir otel ve merkezde konumlanıyor olmasıı çok avantajlı. 

Şimdi size üç gün boyunca hızlı ve yoğun tempoda geçen programımızda nereleri gezip gördüğümüzü ve hangi restoranlarda neler yediğimizi anlatacağım. Eğer Kiev’e gitmeyi planlıyorsanız öncesinde bu yazıyı okumanızın çok faydalı olacağını düşünüyorum. 

Yazıma ‘’UKRAYNA’’ hakkında biraz genel bilgi vererek başlamak istiyorum.

⭐️Karadeniz’den komşumuz Ukrayna, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığına kavuşan bir Doğu Avrupa ülkesi. 

⭐️603.549 km² yüz ölçümüyle tamamı Avrupa’da olan en büyük ülke. 

⭐️Doğu ve kuzeydoğusunda Rusya, kuzeybatıda Belarus, batıda Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatıda Romanya ve Moldova ile komşu. 

⭐️Güneyinde Karadeniz ve Azak Denizi’ne kıyısı bulunuyor.

⭐️Türk vatandaşlarına vize uygulanmadığından, diğer Avrupa ülkelerine göre bir nebze daha ucuz olduğundan ve uçakla 1,5 saatte ulaşılabildiğinden rahatça tercih edebileceğiniz bir ülke.

⭐️Ayrıca ülkenin geniş sınırları içerisinde yedi Unesco Dünya Mirası alanı bulunuyor: 

Kiev’deki Azize Sofya Katedrali ve Bağlantılı Manastır Binaları, Kiev-Pechersk Manastırı, Lviv – Tarihi Şehir Merkezi, Struve Jeodezik Arkı, Bukovinalı ve Dalmaçyalı Metropolitlerinin Konutu, Hersonisos Antik Kenti, Polonya ve Ukrayna’nın Karpat Bölgelerindeki Ahşap Tserkvaslar, Karpatlardaki ve Avrupa’nın Diğer Bölgelerindeki İlkel Kayın Ormanları.

3 günlük harika bir gezi gerçekleştirdiğimiz başkent ‘’KİEV’’ hakkında da biraz genel bilgi verdikten sonra görülmesi gereken önemli yerlerle ilgili detaylara gireceğim.

⭐️Dinyeper Nehri üzerinde bulunan Kiev (Kyiv) geniş park ve bahçeleri, gölleri, Slav kültürünün temsilcisi kilise ve katedralleri, Sovyet döneminin izlerini taşıyan geniş caddeleri ve devasa meydanları, etkileyici mimari yapıları, ılıman iklimi, hoş kumsalları ve nehir kenarı sayfiye yerleriyle Ukrayna’nın başkenti ve en büyük şehridir. 

⭐️Tarihte Rusya ve Beyaz Rusya’ya da başkentlik yapmıştır.

⭐️MÖ 482 yılında kurulan Kiev, zengin tarihi geçmişi ve kültürel mirasının yanı sıra, hareketli gece hayatı ve hızla gelişen modern yaşamıyla her sene daha çok turist çekmeye başladı.

⭐️Şehir gelişmiş metro ağı sayesinde çok rahat gezilebiliyor.

⭐️Şehrin panoramasının en dikkat çekici yapıları kuşkusuz altın renkli kubbeleriyle ışıldayan kiliseler.

⭐️1037’de Prens Yaroslav tarafından yaptırılarak şehrin en eski kilisesi olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan St. Sophia Katedrali, kubbeleri ve çan kulesi Barok mimari dokunuşlarla tasarlanmış.

⭐️Kentin en hareketli noktası olan Kreschatik Caddesi, Kiev tarihine tanıklık eden Bağımsızlık Meydanı, şehrin ana giriş kapısı Altın Kapı, büyük Çernobil felaketi ile ilgili muazzam bir kaynağa sahip olan Çernobil Müzesi, şehrin tarihi kiliselerinden Peçerskaya Lavra Mağaralar Manastırı, Kiev’de görülmesi gereken başlıca yerler arasında.

⭐️Ayrıca Kiev dışında çok güzel bir sahil kenti olan Odessa ve kafeleriyle ünlü, tarihi ve güzel bir şehir olan Lyviv de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Ukrayna turunuzu bu üç şehri de görmek üzerine planlayabilirsiniz.

https://www.instagram.com/p/CWdLTw8oC2L/

Kiev’de Görülecek Yerler:

Bağımsızlık Meydanı (Maidan Nezalezhnosti) 

İstanbul Taksim Meydanı gibi düşünebilirsiniz burayı.

Kiev’in en ünlü yerlerinden birisi. 

Kreschatik Caddesinin sonunda yer alıyor. Özgürlük Heykeli’nin yanı sıra önemli kurucuların heykellerinin de yer aldığı meydanda, City Center adında büyük bir alışveriş merkezi de bulunuyor.

Geçmişte bu meydanda pek çok protesto ve gösteriler yapılmış.

Bağımsızlık meydanı İstanbul’un Taksim meydanına benziyor. Akşamları müzik gösterileri de oluyor.

Kreschatik Caddesi 

Burayı da İstanbul’daki Bağdat Caddesi gibi düşünebilirsiniz.

Shevchenko Bölgesi’nde yer alan Kiev’in merkez caddesi Kreschatik, Europeiskaya Meydanı ile Bessarabskaya Meydanını birbirine bağlıyor.

Dünyanın en kısa ve en geniş caddesi (yalnızca 1200 metre uzunluğunda). 

II. Dünya Savaşı sırasında tamamen mayınlarla döşenerek büyük zarar gören ve daha sonra tekrar inşa edilen caddede şehrin en prestijli kafe, restoran ve mağazalarının sıralanıyor. Yani kentin en renkli ve hareketli bölgesi.

Dünyadaki en çok satan beşinci McDonald’s restoranı da burada yer alıyor.

Altın Kapı (Zoloti Vorota)

Kiev’in en ünlü tarihi yapılarından biri olan altın kapı Golden Gate olarak da adlandırılır. Kiev prensliği kurucusu tarafından 1017’de şehrin ana giriş kapısı olarak inşasına başlanmıştır. Volodymyr ile Yaroslaviv Val caddelerini birleştiren noktada yer alan kapı, günümüzde Ulusal Müze’ye bağlı bir bölüm olarak geçici sergilere ev sahipliği yapıyor.

(Orta Çağ döneminde sökülen yapı, o dönemde şehir surlarının bir parçasıydı. Altın Kapı, orijinal kapının hiçbir görüntüsü olmamasına rağmen 1982 yılında Sovyetler yönetimi tarafından tartışmalı bir sürecin sonunda yeniden inşa edilmiş.)

Aziz Sophia Katedrali (Sobor Sviatoyi Sofiyi) 

Kiev’in en eski katedrali olan ve 11.yy da inşaa edilen Aziz Sofya katedrali Ukrayna’nın ve Kiev’in belki de en ünlü yerlerinden birisi olmakla beraber UNESCO Dünya mirasları listesinde olan bir katedraldir. Günümüzde müze olarak geziliyor. Ayrıca ismini İstanbul’da bulunan tarihi Ayasofya’dan alıyor. Altın kubbeleri, 76 metre yüksekliğindeki çan kulesi ile dikkat çeken Katedral 2007’de Ukrayna’nın yedi harikalarından biri olarak seçilmiş.

Katedralde görülmesi gereken yerler arasında 18. yüzyıldan kalma dökme demir karo zemin, Kiev’in Sovyet Rus egemenliği dönemindeki şehir planı modeli, üst katında yer alan sanat galerisi, Kiev Patriği Volodymyr Romanyuk’un mezarı, Virgin Orans gibi dünyanın en büyük fresk ve mozaikleri ve 7. yüzyılda Kiev’i kurtarıp Rusya İmparatorluğuna teslim eden kazak reisi Bohdan Khmelnytskyi’nin heykeli yer alıyor.

Ukrayna Ulusal Çernobil Müzesi

1986 yılında yaşanan Çernobil felaketinin anısına Kiev şehir merkezinde 1992’de açılan müzede Çernobil felaketi, sonuçları ve kayıplarına ilişkin belge ve fotoğraflar sergileniyor. Ayrıca halkı bilinçlendirmek ve eğitmek için kullanılan interaktif bir galeri de bulunuyor.

Burası şehirden uzak olduğundan bir gününüzü ayırmanız gerekir.

Andrevski Yokuşu

Kiev’in en ünlü yokuşlarından olan Andrevksi yokuşu Andrevski Spusk olarak da bilinen ve Aya Sofya Meydanı ile Kontraktova Meydanı’nı birbirine bağlayan tarihi bir sokak. 

Arnavut kaldırımları ile dikkat çeken Andrevski Yokuşu, Kiev’in yönetim merkezi olan üst şehir ile halkın yaşadığı alt şehri bağlayan önemli bir nokta. Yokuş boyunca çok sayıda resim galerisi, kafe, restoran ve mağazalar sıralanıyor. Dinyeper Nehri manzaralı kafeler, şehre farklı bir bakış açısıyla bakmak için iyi birer seçenek.

Podil 

Dinyeper Nehri’nin kıyısında yer alan, kentteki pek çok tarihi yapı, kilise, anıt, sokak ve meydanın bulunduğu, geçmişte balıkçı ve zanaatkarların yaşadığı Kiev’in tarihi mahallesi.

Günümüzde Kiev’in en gözde bölgesi olan ve turist akınına uğrayan Podil’de, liman, eski pazarlar, balıkçılar çarşısı, Kiev’e has mimari özellikleri yansıtan evler ve dar sokaklar ilgi çekiyor.

Vladimirskaya Gorka Parkı

Kiev’in en eski yerleşim yerlerinden biri olmakla beraber şehrin yemyeşil dokusunu ve Dinyeper Nehri’nin şahane manzarasını en iyi izleyebileceğiniz yerlerden biri olan parkın çevresinde çok sayıda bahçeli müstakil ev bulunuyor. Aziz Vladimir’in anısını yaşatan ve içerisinde Aziz Vladimir’e ait bronz heykel bir heykelin de yer aldığı park 10.6 hektarlık bir genişliğe sahip. Saint Volodymyr Tepesi ismiyle anılan park tepe boyunca kademeli bir şekilde Dinyeper Nehri’ne uzanıyor.

Glass Bridge

Eskiden St Volodımır Anıtı’na yaklaşmak oldukça zormuş o yüzden bölgeye “Glass Brigde” adı verilen köprü inşa edilmiş.

Friendship of Nations Arc

Yine bölgede bulunan”Friendship of Nations Arc” da Ukrayna ve Rusya’nın dostluğuna itafen yapılmış olan kocaman bir anıt.

St. Michael Altın Kubbeli Katedral (Mykhaylivs’kyi zolotoverkhyi monastyr)

Aziz Sofya Katedrali’nin kuzeydoğusunda, Dinyeper Nehri’ni tepeden gören bir konumda yer alıyor. 1108-1113 yılları arasında inşa edilen katedralde Aziz Varvara’ya ait kutsal emanetler sergileniyor.

Benzersiz mozaikleri, elmas ve altın ikonları ile büyüleyici bir güzelliğe sahip olan manastır Fransız, İtalyan ve Belçikalı sanatçılar tarafından yapılmış, dönemin en pahalı ve en güzel kilisesi olarak biliniyor.

Besarabya Pazarı

Şehrin en büyük kapalı pazar yeri olan Besarabya pazarı 1912 de kurulmuş. İçerisinde Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinden gelen en kaliteli ürünler satılıyor. Havyar çeşitleri, meyve, sebze, et, şarküteri, turşu vs her çeşit ürünü bulabilirsiniz.

Marinsky Park

1874 yılında hizmete açılan ve Avrupa’da en ünlü parklardan biri olan Marinsky Park Kiev’de şehrin gürültüsünden uzaklaşarak doğa ile baş başa kalabileceğiniz bir yer. Park içerisinde barok mimarinin en güzel örneklerinden biri olan Marinsky Sarayı bulunuyor.

Mariyinsky Sarayı (Mariyins’kyi palats)

Dinyeper Nehri’nin dağlık kıyısında, Barok mimari üslupla, Rus İmparatoriçesi Elizaveta Petrovna’nın emriyle 1752 yılında inşa edilmiş. 1920’lerde tarım okulu ve kısa bir süre müze olan yapı, II. Dünya Savaşı sırasında ağır yıkım yaşamış. 1940 ve 1980’de geçirdiği yenileme çalışmalarının ardından günümüzdeki haline kavuşan saray, Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından resmi tören ve kabüllerde kullanılıyor.

Gorodetsky House (Canavarlı Ev/Budynok z khymeramy)

Kiev’in tarihi Lypky mahallesinde yer alan (ıhlamur demek, bölgede çok fazla ıhlamur olduğundan bu isim verilmiş), Art Nouveau mimari üslubuyla şehrin mimari şaheserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Polonyalı mimar Władysław Horodecki tarafından 1901-1902 yılları arasında inşa edilmiş.

Mimar Horodecki, kendi yaşamayı düşündüğü binayı tamamen kendi zevkine göre tasarlamış. Adı gibi içerisinde ve dışında fantastik balıkların üzerindeki genç kız, fil, gergedan, antilop, kurbağa, kertenkele, kartal, yılan gibi birçok yaratık heykelinin yer aldığı Canavarlı Ev, Kiev’in Gaudi yapısı olarak da adlandırılıyor.

Burada aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı konutu bulunuyor ve içeriye elinizi kolumuzu sallayarak rahatça girebiliyorsunuz. 

Peçerskaya Lavra Mağaralar Manastırı (Kievo-Pecherskaya Lavra)

https://www.instagram.com/p/CWiH8UwoFn0/

Dinyeper Nehrinin sağ kıyısındaki tepelerin eteklerinde kurulan, Ukrayna’daki en önemli ve en eski manastırlardan biri. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu manastır, 6 tanesi yer altında olmak üzere toplam 18 kiliseden oluşuyor.

İnşa edildiği 1051 yılından itibaren Doğu Avrupa’da Ortodoks Hristiyanlığının önemli merkezlerinden birine dönüşen manastırda 100’den fazla keşiş yaşıyor.

Ayrıca bazı azizlerin mumyaları da kilisenin yer altı tünellerinde ziyaret edilebiliyor.

Vatan Anıtı (Rodina Mat)

102 metre boyunda ve 560 ton ağırlığında devasa bir anıt. Nazi-Sovyet Savaşı anısına inşa edilen heykel, Heykeltıraş Yevgeniy Vuçetiç ve teknik ressam Vasyl Borodai’nin imzasını taşıyor. Heykel, paslanmaz çelikten üretilmiş.

Elinde 16 metrelik kılıç ve Sovyetler Birliği devlet amblemi taşıyan kadın savaşçıyı betimleyen heykelin yer aldığı alandaki müzede 11 bin 600’ün askerin oyma isimlerinin bulunduğu mermer plaklar bulunuyor. Anıtta ayrıca savaş sırasında Sosyalist Emek Kahramanı Madalyası ve Sovyetler Birliği Kahramanı nişanları verilen yaklaşık 200 işçi anılıyor.

Ukrayna Tarihi Müzesi

II. Dünya Savaşında büyük zarar gören Kiev’de, savaş sırasında kullanılan birçok silah, harita ve fotoğrafın sergilendiği bir müze. Kiev’in güney eteklerindeki bir tepede yer alan müze, 9 Mayıs 1981’de (Zafer Bayramı) Sovyet Lideri Leonid Brezhnev’in de katıldığı bir törenle açılmış. 21 Haziran 1996’da Ukrayna devleti tarafından ülke tarihine ışık tutan bölümlerin de eklenmesiyle ülkenin en büyük tarih müzesi unvanına kavuşan müze, Vatan Anıtı ile aynı bölgede yer alıyor.

Mejıhirya Konağı

(Yanukoviç’in Malikanesi)

2014 yılında görevden azledilen ve ülkeden ayrılmak zorunda bırakılan Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in Kiev’in 20 km kuzeyindeki Mezhyhirya kırsal alanında bulunan özel sarayı. Ülkeyi terk ederken kamyonlarca altını da kaçırmış olduğu söyleniyor. Malikanede 140 hektarlık alanda özel golf sahası, havuzlar, spor arabalarla bezeli garajı ve helikopter sahası bulunuyor. Şimdi devlete ait bir mülk. Müze gibi geziliyor. Aşırı büyük ve yemyeşil bir yer. Ayrıca Yanukoviç yönetiminin yolsuzluğunun boyutlarını gösteren egzotik otomobiller müzesini de görebilirsiniz.

Kiev Doğu ve Batı Sanatları Müzesi (Museum of Western and Oriental Art) 

Ukrayna’daki en büyük yabancı sanat koleksiyonuna sahip olan müze Ukrayna ve dünyanın farklı ülkelerinden tablo, heykel, oymacılık, Batı Avrupa, Orta ve Uzak Doğu dekoratif sanat eserlerinin yanı sıra eşsiz Antik Çağ koleksiyonuyla tanınıyor.

Bogdan ve Varvara Khanenko Sanat Müzesi olarak da bilinen müzenin zengin koleksiyonu içerisinde, Antik Yunan, Roma, Fransa, İtalya, Japon, Türk, Mısır ve daha pek çok kültüre ait eserlerin yanı sıra, kilise vitrayları, cam işlemeleri, fildişi eserler, ikonalar, kumaşlar ve Bizans sergileri yer alıyor.

Babi Yar 

Kiev yakınlarındaki bir dağ geçidi. II. Dünya Savaşı sırasında Ukrayna’yı işgal eden Nazi güçlerinin 29-30 Eylül 1941’de 33 bin 771 Yahudiyi öldürdüğü Babi Yar Geçidi, tarihin en acı olaylarından birine ev sahipliği yapıyor. Her yıl 29 Eylül’de Nazi işgali sırasında sevdiklerini ve ailelerini kaybeden insanların bir araya gelerek tören düzenlediği Babi Yar, Kiev’de en çok ziyaret edilen turistik noktalardan biri.

Kiev’e nasıl gidilir

Kiev’e İstanbul’dan haftanın 7 günü direkt uçak seferi bulunuyor. İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları ve Ukrayna Hava Yolları’nın, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Pegasus Havayolları’nın Kiev’e direkt seferleri var.

Kiev’de iki uluslararası havalimanı bulunuyor. Boryspil ve Zhuliany havalimanlarından hem ülke içindeki noktalara hem de dünyanın birçok noktasına direkt uçak seferi bulunuyor. Zhuliany Havalimanı, Kiev şehir merkezine yaklaşık 8 km uzaklıkta. Bu havalimanı aynı zamanda Uluslararası Kiev Havalimanı olarak da biliniyor. Boryspil Havalimanı ise 35 km mesafede yer alıyor.

Kiev Restoranlar:

Kanapa Restaurant

Geleneksel Ukrayna mutfağından örnekler sunan başarılı bir restoran. Şehrin en tatlı ve en güzel yerlerinden biri olan Andrevski yokuşunda (Kiev’in Mon Mart’ı deniyor buraya) yer alıyor. İç dekorasyon ve ambiyans çok güzel. Sıcak bir ortam sunuyor. Ayrıca Dinyeper Nehrini gören manzarası da çok hoş. 

Geleneksel Ukrayna yemeği olan Borş çorbasını kocaman bir lahananın içinde sunuyorlar. 

Başlangıçlarda masamıza gelen üç çeşit “Havyar” (Ukrayna’da havyar fiyatları nispeten çok daha uygun ve çeşit çok fazla.), “Tavus kuşu pate” ve “Hamsi” (ki biliyorsunuz Ukrayna’nın Karadeniz’e kıyısı bulunuyor) çok lezzetliydi. Özellikle favorim tavus kuşu pate oldu.

Genelde Borş çorbasının yanında sunulan geleneksel ekmekler (yumuşak ve sarımsak soslu) İtalyan focaccia’sına benziyor.

İç dolguları değişkenlik gösteren ve bizim mantımıza benzeyen … lardan mürekkep balıklı, tavşan etli ve vişne soslu olanı değişikti.

Masanın favorisi olarak seçtiğim “Kiev Köftesi” ne gelecek olursak. Köfte deyince başta kıymadan olacağını zannettim ama bıçakla ikiye bölündüğünde önce içinden fışkıran yağı sonra da tavuk göğüs etini görünce şaşırdım tabi. Bence çok lezzetliydi. 

Tatlı olarak “Kiev Pastası” yedik. Muhakkak denemeniz gereken buraya özel harika bir tatlı. 

https://www.instagram.com/kanapa.kyiv/

Last Baracade

Restorana giriş kapısının üzerinde 72 adet el kabartması var. İşte bu 72 el Ukrayna’nın Sovyetler Birliği içinde 72 yıl kalması ve 1991’de özgürlüğüne kavuşmasını simgeliyor. 

İçeriye girer girmez duvarlarda, bağımsızlığı kazanma yolunda ödenen bedelleri hatırlatan ve simgeleyen çiçekleri görüyorsunuz. Tüm restoran bu hikayeyi anlatan sembollerle donatılmış. Bir diğer ilginç yanı restorandaki kayan bar sandalyesi. Sizi bir anda alıp gizli bölüme geçiriyor. Önce geleneksel Ukrayna içkilerinden tadımlıyor sonra masanıza geçiyorsunuz. Restoran bildiğiniz yeri altında, turistlerin bildiği ama kolay kolay bulamadığı bir lokasyonda. Yerin altında bir sığınak gibi adeta. Cam tavanının üzerinde 18. yy’dan kalma bir sur duvarı yükseliyor. Bu sur duvarının son sur olduğu söyleniyor. O yüzden mekanın ismi “Last Baracade”(Son Sur/Savunma)

Yemeklere gelince öğlen atıştırması için gittiğimiz mekanda ülkeye ait şaraplar eşliğinde “Tavus Kuşu Pate”, Siyah ekmek içinde akışkan bir peynir, Ukrayna’ya özgü peynirlerden oluşan bir “Peynir Tabağı”ve “Tavuk Midesi” sundular. Gayet lezzetliydi. Deneyimlemeye değer. Kreşatik caddesi üzerinde, ana meydanın hemen karşısındaki yer altı çarşısının içinde yer alıyor.

https://www.instagram.com/ostannia.barykada/

100 Rokivtomuvpered

Yevhen Klopotenko

Ukrayna’nın en meşhur şeflerinden biri olan Yevhen Klopotenko’nun kendi mekanında bir akşam yemeğine gittik.

Geleneksel Ukrayna mutfağını modernize dokunuşlarla ve kendi yorumuyla sunuyor. Her masa ile tek tek ilgileniyor, yemekleri ve hikayelerini anlatıyor. En önemli konu Rus yemekleriyle Ukrayna yemeklerinin karıştırılmasıymış. İnsanların bu konuda kafasının karışık olduğunu ve pek çok reçetenin gizlenmiş olduğunu bu yüzden de Şef Klopotenko doğru ve salt doğru tariflere ulaşmak için tüm ülkeyi karış karış gezmiş ve araştırmış.

Başlangıçlarda fermente pancar suyu, ölmüş ve kurutulmuş arı (bir parça bala sürülerek yeniyor) sunuldu. Arının her hangi bir tadı yoktu açıkçası, ben gereksiz buldum😃

Burada Borş çorbası krema ile sunuluyor ve gerçekten çok lezzetliydi. 

“Borş çorbası, Doğu Avrupa’da yaygın olan, Ukrayna mutfağından bir çorba. Borşun içerdiği sebzeler kemikli sığır etinin suyunda pişirilir. Kullanılan sebzeler o mevsim bahçede be varsa onlar olurmuş. Rengini pancardan alır. Bazen az pancar katılarak kırmızı yerine sarı renk elde edilir.”

İkinci yemek: “Rolled Millet” dedikleri bizim kuskusumuza benzeyen öğütülmüş buğdaydı. İçinde; kaz boğazı, brynza peyniri, üzerindeyse dereotlu kurutulmuş elma ve rezene ile servis edildi. 

Ana yemekte şef et ve balığı beraber yorumladığı “Beef loin with the herring mouse” adlı tabağı sundu. Bonfilenin üzerinde ringa balığı vardı. Uyumu gerçekten süperdi.

Tatlılar; çikolatalı lahana ve beyaz çikolatalı elma tatlısıydı. Elma tatlısı güzeldi, diğerini pek sevmedim.

yevhen klopotenko renkli bir kişilik, çılgın bir şef

https://www.instagram.com/100rokivtomuvpered/

Park Kitchen Hilton Kiev

Konakladığımız Hilton Hotel’in içinde yer alan “Park Kitchen” dünya mutfağında çok başarılı bir restoran. Özellikle steak konusunda çok çok iyiler. Uzun zamandır yediğim en iyi et burada yapılandı. Sushiler, sashimiler, Hint yemekleri ve Asya mutfağı da çok başarılıydı. 

https://www.instagram.com/hiltonkyiv/

https://www.instagram.com/park_kitchen_restaurant/

Gastro Family Food Market

Gürcü, Çin, Ukrayna vs gibi dünya mutfağından örnekler sunan ufak ufak dükkanları tek çatı altına toplayan bir restoran. Pek çok seçeneğiniz var, hepsini tek bir masada oturarak deneyimleyebiliyorsunuz. Yöresel Ukrayna şarapları, istridye, pekin ördeği, Ukrayna usulü waffle çubuklu tiramisu ve içi tavuklu börek denedik. Hepsi de çok güzeldi ve fiyatları inanılmaz uygun. Deserabya Pazar yerinin hemen karşısın yer alıyor.

https://www.instagram.com/gfmarket.ukraine/

Ottoman Restaurant 

Kiev’de iki tane Türk restoranı deneyimleme şansımız da oldu. İkisinin de şefleri Gaziantepli’ydi. O yüzden de lezzetler gerçekten iyiydi. Özellikle kebap çeşitleriyle Türkiye’deki lezzeti aratmayan Ottoman Restaurant’ı öneririm. 

Adana Kebap, Ali Nazik, Ciğer, Sac Tava, Gevurdağ Salata, Pirzola, Karışık Pide denedik. Hepsi gerçekten çok başarılıydı. 

https://www.instagram.com/ottomanhousecafe/

Ittu

Kiev’de deneyimlediğimiz diğer Türk mutfağı Altın Kapı’ya çok yakın konumda yer alan Ittu idi. Daha çok yeni açılmış bir restoran. Pastane bölümü de çok zengin. Acıbadem kurabiyesinden baklavaya kadar Türk tatlılarının çoğunu bulmanız mümkün.

https://www.instagram.com/ittu.cuisine/

Kiev’de diğer öneri mekanlar:

Lviv Handmade Chocolate Cafe 

Eshak Restaurant

Titcabella

Ticto

Not Only fish 

Boho

Avalon

Frou Frou

Catch (Newyork Catch’in şubesi)

Virgin İzokaya (Japon)

Coco Japanese

Sushi Kiev

Caribbean Club (Gece Klubü)

Gezimin detaylarını ‘’Berrak Berroo’’ adlı youtube kanalımdaki 2 bölümlük ‘’Ukrayna Kiev Gezisi’’ başlıklı videolarda izleyebilirsiniz. Sizin için linki aşağıya bırakıyorum. 

Beğeni ve yorumlarınızı da bekliyorum.

https://youtu.be/klIufyIa6KM

https://youtu.be/h_uaVdyTEis

Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu https://www.instagram.com/cgu_istanbul/ , Ukrayna Turizm Bakanı https://www.instagram.com/mariana.oleskiv/

Türkiye Gastronomi Derneği https://www.instagram.com/gastronomiturizmidernegi/ ve Visit Ukraine (Ukrayna’daki TÜRSAB)’e bu güzel gezi için teşekkür ederim.

Ukrayna Turizm Bakanı Mariana Oleskiv, 35 yaşında.
Gürkan Boztepe, Cem Polatoğlu ve İnna

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir