Mekanlar

Fener Lokantası: Boğaz’ın Lezzetli Bekçisi

Fener Lokantası, Yeşilyurt’ta Feneryolu Caddesi’nde Polat Renaisance Otel’inin bitişiğinde yer alıyor. Boğaz girişinin ilk feneri olan 158 yıllık Yeşilköy Feneri’nin (Ayastefanos Feneri) altındaki konumuyla, oturduğunuz her yerden denizi görebildiğiniz, bahar ve yaz aylarında birbirinden güzel meyve ağaçlarıyla bezeli bahçesinde hizmet veren, tarih kokan yapısıyla misafirlerine balık, meze keyfi sunan güzel bir balık lokantası. Manzarası hakikaten muhteşem, sakinliği, şehin güriltüsünden uzaklığı çok hoş.

resim-162833UE

resim-161524UM

Balığın tazesi, sohbetin koyusu, mavinin derini her köşesi tarih kokan bir atmosferde  Ayastefanos Fener’inin ışığıyla birleştirilmiş. İçeriye girer girmez içinizi açan yemyeşil, mis kokan bir ortama adım atıyorsunuz.

resim-162045MP

resim-162413QY

Fener’in özelliğine biraz değinecek olursam: Eski adı ile Ayastefanos Fener’i 1856′da Sultan Abdülmecit’in isteği üzerine bir Fransız mühendise inşa ettirilmiştir.
23 metre yüksekliğinde taş kule olarak inşa edilen Fener; o günden bu güne 10 saniyede 2 kez 15 mil uzaklığa kadar göz kırpmaktadır. Sisli havalarda ise 30 saniyede bir düdük çalarak; denizcileri hem sığ sahillerden korumakta hem de boğaz girişine geldiklerini işaret etmektedir.

Yurtdışnda yaygınlaşan ülkemizde de başlamaya aday “Fener Turizmi” nin duraklarından biri olmaya aday olan Fener ile bütünleşmiş lokantaya adım attığınız andan itibaren tarihi fenerin dokusunu yaşamaya başlıyorsunuz..

resim-162456TE

resim-162523UM

resim-163137KS

resim-163117BK

Lobiden 100 kişilik oturma kapasiteli ana salona ulaştığınızda ise panoramik bir manzara karşılıyor sizi. Bu salon güçlü bir klima sistemiyle donatılmış. Salonun ses akustiği İtalyan malenyum plakalarla, zemin hijyeni de özel döşemeyle sağlanıyor.

resim-163040LP

resim-162618HD

 

Ana salonun dışında bir sarnıç üzerine kurulu, klimalı, 10 kişilik VIP salonu da lokantanın tarihi dokusunu yansıtacak şekilde düzenlenmiş. Fener lokantasının diğer bir bölümü ise, konuklarına olabildiğince ferah bir ortam sağlayan özel filmlerle kaplanmış camlara sahip olan 40 kişi kapasiteli camlı köşk bölümü. Burada nefis manzara eşliğinde her türlü hava koşulunda doğayla iç içe olabilmek mümkün. En güzel yeri ise tabiki bahçesi. Özellikle şu sıralar mutlaka bir gidin, emin olun bayılacaksınız. Bahçesi üzüm, elma, nar, şeftali, ıhlamur ağaçlarıyla gölgeleniyor. Huzur sonsuz…

resim-163211KL

İstanbul’da balık yenecek yüzlerce mekan bulabilirsiniz, ama mezeleri bahçesinde yetiştirilen organik sebzelerle hazırlanmış, zeytinyağı Ayvalık’tan getirilen, taşfırınında pişmiş taptaze ekmeklerin sıcacık sofranıza sunulduğu yerlerin sayısı fazla sayılmaz. Bu da Fener Lokantası’nı ayrıcalıklı kılan özelliklerden biri.

 

resim-163232WI

resim-163321BK

resim-163343IG

resim-163404KY

 

Her gün 12.00 – 24.00 saatlerinde hizmet veren Fener Lokantası‘nın spesiyalleri, fener balığından yapılan Fener Kavurma, Fener Güveci ve Kağıtta Levrek. Mekanın bonbon fasulyeden yapılan Sıcak Pilaki’si ve Ahtapot Salatası da oldukça başarılı. Balık ve meze seçenekleri oldukça geniş. Mevsimine göre bulunabilen balık çeşitlerinin yanı sıra Çiroz, lakerda, ahtapot salatası, otlu peynir, karides çorbası, buharda levrek, tuzda lagos ve tatlılardan dondurmalı irmik helvası, halka tatlısı ve çikolatalı sufle mutlakak denenmesi gereken lezzetler arasında bulunuyor. Akdeniz yöresindeki deniz yosunları arasında yetişen bir deniz otundan yapılan Kaya Koruğu ise farklı lezzet meraklıları için uygun bir seçim olacaktır.

resim-163520EK

resim-163502JE

 

Taşfırında pişirilmiş taptaze sıcacık ekmeği masanıza şık bir şekilde servis ediyorlar. Sipariş etmek istediğiniz balıkları canlı akvaryumdan da seçebiliyorsunuz. Ne seçerseniz seçin ortaya kendilerine özel fener salatasını ve kalamarı mutlaka söyleyin.

 

resim-163546IA

resim-163606IK

Fener Lokantası’nda mezelere ve ara sıcaklara ağırlık vermektense rakı balık yapmak en iyisi çünkü spesiyalleri olan tuzda deniz levreğe yer kalmalı. Tuzun içinde pişen levrek masaya etrafı tuzlu şekilde gelirken üzerine dökülen ispirtonun yakılmasıyla da yanarlı dönerli bir hal alıyor. Masanıza bu şekilde geldikten sonra garson tarafından tuzun kırılmasıyla nefis pişmiş olan levrek gün yüzüne çıkarak tabaklara servis ediliyor.

Her pazar 09.00-13.00 saatleri arasında yapılan Türk kahvaltısı, artık bir klasik.

Havaalanı ve fuar merkezine yakın iş yemekleri için uygun bir yer fener balık. Herşey son derece lezzletti ve çok kaliteli bir mekan. İlk girişte daha fenerin görüntüsü sizi cezbedecektir. Gece ışıkları yanınca arkasındaki deniz manzarasını bile gölgede bırakıyor.

resim-163520EK

Her mekanda özellikle dikkat ettiğim bir husus olan ‘’Sporcu Dostu Yemekler’’ kriterimi yüzde yüz sağlayan bir yer Fener Lokantası. Balığın vucudumuzdaki deriyi çekip yapıştırma, hızlı kilo verme ve vücudu toparlamada çok önemli bir besin olduğunu fakat tabiki ızgara şeklinde tüketmekte fayda olduğunu eklemek isterim.

Lokantanın 50 araçlık açık otoparkı ve vale hizmeti de bulunuyor.

Rezervasyon yaptımanızı öneriyorum.

Karşılama- *****

Servis- *****

Menü- *****

Dekor- *****

Ambiyans- *****

Fiyat- *****

Hijyen- *****

Sporcu dostluğu- *****

 

Related Posts

One thought on “Fener Lokantası: Boğaz’ın Lezzetli Bekçisi

  1. Bülent Çakıcı dedi ki:

    Süpersin keyifle takip ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir