Hayata dair...

Hamdi Restaurant: İstanbul’un en muhteşem manzaralı ve lezzeti tartışılmaz kebapçısı

Bu akşam bir iftar klasiği olan Eminönü Hamdi Restaurant’dayım. Burası İstanbul’un en muhteşem manzaralı kebapçısı desem yeridir. Özellikle Fıstıklı kebabı başta olmak üzere tüm etlerinin lezzeti saatlerce damakta kalır, lahmacunu ve içli köftesi bence efsanedir.

Sahibi Hamdi Arpacı ile bütünleşen Hamdi’nin seyyar bir tezgahtan dünya çapında bir kebapçıya dönüşen hikayesi de çok güzeldir. Anlatayım… Urfa Birecikli Hamdi Arpacı 1960’lı yılların sonuna doğru İstanbul’ a gelip Eminönü Yeni Camii’nin yanındaki otoparkın köşesinde ilk tezgahını açar. 7 yıl boyunca bir küçük ızgara ile seyyar tezgahında yaptığı lezzetli kebapları esnafa ve müşterilerine sunar. Gün geçtikçe kebaplarıyla ünlenen ve müşteri sayısı artan Hamdi Usta tezgahının bulunduğu yere bugün bildiğimiz bu kocaman Hamdi Et Lokantasını kurar.

Hamdi Restaurant açıldığı günden bu yana Güneydoğu’nun enfes kebapları otantik özellikleri ve hazırlanış biçimleri koruyarak misafirlerine sunmuş olmasıyla özel bir yerdir. Lezzetleri her zaman sahip olduğu o nefis İstanbul manzarasından önce gelir. Mekanın etkileyici tasarımını ve tarihi atmosferini tamamlayan güzel manzarası Haliç, Galata, Eminönü ve Sultanahmet’ten, Boğaz’a kadar uzanır. Tarihi yarımada sanki sofranızdadır. Size o kadar yakındır. Hem Eminönü gibi bir lokasyonda olması, hem milli kültürümüzü damaklarda yaşatan bir kebapçı olması, hem de İstanbul’u anlatan bir dokuya ve yaşatan bir manzaraya sahip olması sayesinde turistlerin de uğrak noktası olmuştur. Türkiye’ye gelen yabancı misafirlerimi ben de her zaman mutlaka Hamdi’ye götürmüşümdür.

Hamdi Restaurant aynı zamanda bir iftar klasiğidir. Doyurucu ve lezzetlidir. İnsanı tatmin eden bir iftar sunar.

Kişi başı 110 TL olan iftar menüsü oldukça zengin, lezzetli ve doyurucu. Menüdekiler: Günün çorbası, serpme kahvaltılık çeşitleri (hurma, zeytin, peynir, reçel, sucuk, bal, kaymak), soğuk mezeler (yoğurtlu semizotu, patlıcan salatası, muhammara, çoban salatası, turşu), ara sıcaklar (içli köfte, fındık lahmacun, kuru dolma), ana yemek kişi başı maşa servisi yapılan Urfa Kebap, Kuzu Şiş, Fıstıklı Kebap ve Sebzeli Kebap, tatlı çeşitleri ve meyve. Limitsiz meşrubat çay ve kahve.

Bir iftarda Hamdi’yi seçmek yemek sonrasında Eminönü’nün tarihi kokan atmosferinde gezinebilmek ve İstanbul silüetinin en güzel tamamlayıcılarından biri olan Yeni Cami’de namazınızı kılabilmek açısından da çekici gelebilir.

 

Meydanın hemen altındaki ana yolda restorana ait vale mevcuttur.

Hamdi Restaurant; Eminönü, Şişli ve Pera şubeleriyle hizmet veriyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir