Mekanlar, Seyahat Günlüğü

Yörük Ali Tesisleri Büyükada – Doğayla İç İçe Plaj Keyfi

Ramazan Bayramı yaklaşıyor, yaz tatillerimiz hareket kazanacak. Yakın yerlerden başlayalım dedim bu sene. İlk durağım Büyükada olsun öyleyse…

Bir adaya düşerseniz yanınıza alacağınız üç şey nedir diye sorsam birçok şey sayabilirsiniz herhalde ama Büyükada’ya düşerseniz almanız gerekenler belli: Deniz, kum, doğa, huzur, temiz hava ve mutluluk… Bulunduğum yer @yorukali_tesisleri

https://yorukali.com

Yukarda gördüğünüz Yörük Ali Plajı, hemen altta gördüğünü Prenses Koyu Plajı…

Büyükada İskelesi’nde iner inmez hemen on adım sağınızda ücretsiz tekne servisi ile deniz yoluyla yaklaşık 20 dakikada Yörük Ali Plajı’n ulaşıyorsunuz. Bir yanındaki koyda bulunan Prenses Koyu plajına da aynı tekneyle ulaşmanız mümkün. Ben ilk önce daha çok bir aile işletmesi olan Yörük Ali tesilerinde alıyorum soluğu. Sonrasında ise daha çiftlere yönelik, biraz daha gençliğe hitab eden Prenses Koyu plajına geçiyorum. Her iki tarafta da localar süper keyifli…

 

Yörük Ali Tesisleri’nin 40 adet doğayla iç içe bungalow evleri, Büyükada’da başka hiçbir yerde bulamayacağınız kumsal plajı, hayvanat bahçesinin ve kendin pişir kendin ye mangal keyfinin yapıldığı Garden bölümü ve her akşam canlı müzik yapan bir de alakart restoranı var. Manzarası çok güzel özellikle gün batımı harika. Sıcak bir hizmet anlayışları var. Tabiki bu durum beklentinize göre değişir. 5yıldızlı otel konforu ve hizmetinden bahsetmiyorum. Biraz amatör ruh, yazlık tadı ve rahatlık bekliyorsanız keyifli bir yer olduğunu göreceksiniz.. Oda fiyatlarına açık büfe kahvaltı ve plaj girişi dahil. Büyükada merkezden tekneyle ücretsiz ulaşım sağlanıyor. Odalar 200-350 TL arasında. Otel dışından da plaja girebiliyorsunuz. Giriş; hafta içi ve cumartesi 35TL, pazar ve bayram günleri 40 TL.

Büyükada’da kumsalı olan tek plaj olma özelliğiyle ideal olan 1500 kişilik sahil bölümünde iki adet özel loca bulunuyor. Localarda oturmak için hafta içi 250, hafta sonu 300 TL ödüyorsunuz. 3 kişinin giriş ücretsiz ve soft içecekler de ikram olarak sunuluyor. Büyükada İskele’sinden ücretsiz tekne servisini de kullanabiliyorsunuz. Locanızı kiraladıktan sonra benim yaptığım gibi kahvaltınızı buraya isteyebiliyorsunuz.

Masada önümde gördüğümüz ‘’Serpme Kahvaltı’’ kişi başı 40 TL. İçeriğinde: peynir çeşitleri (beyaz, kaşar, tulum), yeşil ve siyah zeytin, yumurta, tahin pekmez, salam, bal, tereyağı, sigara böreği, ev reçeli, domates, salatalık, termos çay bulunuyor.

Yörük Ali kocaman ve komplike bir tesis. Doğal ortamına bayılırsınız. Heryerde kuş sesleri var. Garden bölümünde sayısız hayvanın bulunduğu bir hayvanat bahçesi var. Ponilerden atlara, keçilerden kazlara pek çok hayvanla iç içesiniz.

“Kendin pişir kendin ye” mangal keyfi de sunuluyor. İçeriğinden 3 adet kasap köfte, 1 adet tavuk pirzola, 2 kanat, 1 dilim sucuk, biber, domates, bir soft içecek, patates tava dahil ve kişi başı 60 TL.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir