Hayata dair...

Regaib Kandili’nin Nuru Yağsın Üzerimize

Hayırlı Kandiller beybiler

Büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden, akranlarımın yanaklarından öperim ve 3 günlük dünya kimse üzmesin hem kendini, hem birbirini derim.

3 ayların başlangıcı yani Ramazan’a 3 ay kalmış olduğunun müjdecisi olarak bildiğimiz Regaib Kandili Hicri takvime göre Recep ayının ilk cuma gecesidir. Kökü herhangi bir şeyi istemek, arzulamak ve onu elde etmek için çaba sarf etmek anlamına gelir. Cuma geceleri zaten değerlidir, bir de Regaib kandili’ne geldiğinde önemi ikiye katlanır. Değerlendirmek hayrımıza olacaktır, Allah bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dualar hayırlısıysa kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere de kat kat sevaplar verilir.

Seven sevdiğine gitsin seviyorum desin, sevmeyen ayıp etmesin oklarının yönünü değiştirsin. Küsen barışsın, uyuyan uyansın, kahreden şükretsin, şükreden dahasına erişsin. İşini sevmeyen hemen arayışa girsin, pesimistler modunu değiştirmeyi denesin, Polyannalar mutluysa öyle kalsın, depresifler abartmasın, damardan arabeskler ortaya azıcık modernize ritimler atsın, yani millet üzerinizdeki tozu alin, küstüm çiçeği gibi köşede bir saksıya tıkılmayın. Harekete geçin biraz kıpırdayın. Modu tam tersine kurun bir de oradan yakmayı deneyin. Eskiden çok çabuk ağlardık, sert anlar oldu, kıymetli insanları yitirdik, yeri gelmedikçe ağlayamaz olduk. Gercek acıları bulana kadar çabuk ağlıyor, hemen küsüyorsun. Gercek sevgiyi bulana kadar güçsüzlüğünü, acizliğini bilmiyorsun. Her çölde kum her dağda kar.. Hayatta herseyi yasamak var. Savaşırsak galibiyeti, restleşirsek mağlubiyeti görebiliriz. Vazgeçersek belki çok şeyi kaybederiz. Olası gözyaşlarına karşı önlem olarak en iyisi bırakın hepsini; Hırsları, korkuları, öfkeyi, kini unutun, beyni fabrika ayarlarına geri döndürün. Sıfirdan baslayın, bilgisayar gibi daha hızlı çalışacağını göreceksiniz. Belki bi oh diyeceksiniz. Ruhunuzu özgür bırakın. Kapatmayın kendinizi.. Sağdan soldan gelen akıntılara kürek çekmeyin, doya doya yaşayın ne mutlu edecekse sizi.

Bazısının  enerji dolu aurası, bazısının afrası tafrası, kiminin ağır tavrı, kiminin ukalalığı, bir kısmının cilveli edası, bir kısmının da sert bakışları girer enerji alanımıza. Bazen över, bazen döver, bazen severiz. Bazısının kafasındadır çatlakları. Bazısının ruhunda.. Doldurursun doldurursun sızdırırlar.. Sıvamadan kapanmaz, sıvazlarsın olmaz.. Ve bilin ki her delinin bi sebebi, her akillinin da bi deli yani var. O zaman herkesin kaderine yazılsın kafasına göre insanlar.

Önce kendinizle sonra da küstüklerinizle barışın gitsin, çünkü bugün Kandil… peygamber efendimiz bir hadisinde: ”sana darılana git, barış! zulüm yapanı affet. kötülük yapana iyilik et!” der.

Kalbinizden geçen bütün dualarınız kabul, hakkınızda hayırlısı olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir