Mekanlar

Espresso Lab: En İyi Kahve Dükkanı!

Biz milletçe bayılırız kahveye… Bir renge adını vermiş, dilimize kahverengi diye yerleşmiş. Hayatın renklerinden biri değilse başka nedir ki Kahve? Kahve deyince akan sular duruyor bende. Her türlü alışkanlığımı bırakabilirim ama kahveyi asla.. O yüzden şimdi size tanıtacağım kahve dükkanına dikkat kesilebilirsiniz bence.

resim-183602VU

Artık kahvenin birinci hali ve en kolay yapılan şekli olan Nescafe’den, yörelerine ve kavurma tekniklerine göre lezzeti geliştirilerek ikinci hale geçiş yaptıran, bizi havalı cappuchino’lar, latteler’le tanıştıran Starbucks’tan çok daha fazlasını kahveye katan üçüncü Dalga kahveciler revaçta. Espresso tüm kahvelerin baş rolünde olmuştur daima ama artık kahve çekirdeği ön plana çıkmış durumda… Nişantaşı’nda Moc ve daha önce yazmış olduğum bir mekan olan Coffeeway, Beyoğlu’nda Kronotrop, Eminönü’nde Coffeetopia, Karakoy’de Sapiens, Kanyon ve Gayrettepe’de Petra gibi iyi örneklerin yanı sıra 3. Dalga kahve dükkanları arasında en başarılı, geç ve dinamik olanı EspressoLab’dir bence. Onu diğer kahve dükkanlarından ayıran özelliği zengin ve inanılmaz lezzetli yiyecek içecek vitrini! Şehirde tek geçtiğim cheesecake’lerin de merkez üssüdür bir nevi…

resim-183458XS

Santral İstanbul, Emirgan ve İTÜ’den sonra Taksim’de de kahve fırtınası estiren EspressoLab, çok daha geniş ve hoş bir tasarımla İstiklal Caddesi’nin hemen girişinde sol tarafta konumlanmış mis kokulu bir dükkan. İstanbul’daki third wave coffee (üçüncü dalga kahve) anlayışının en başarılı temsillerinden biri olduğunu düşündüğüm mekanın terasından tüm caddeyi ayaklarınızın altına, akmakta olan insan selini de gözlerinizin ablukasına alarak yani İstanbul’un kalp ritmini tutan İstiklal’in en kalabalık halini canlı bir film gibi izleyerek keyifle kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

resim-183404WJ

Merak edenler için bir dip not olarak; EspressoLab’ın yaratıcısı olan Esat Kocadağ, aynı zamanda Emirgan Sütiş’in de sahibi.

resim-183655ZL

Nedir bu 3. dalga derseniz; Kahveye, çekirdeğine, makinesine, kavurmasına, baristasına kadar dikkat eden butik kahveciler artık şehrimizi sarıyor. Bu tür kahve dükkanları kahvenin çekirdeğini gidip yerinde seçiyor, dev ticaret anlaşmaları yerine ufak partiler halinde alıyor, her yörenin kendi çekirdeğine ait kavurma tekniğine uyarak özel ekipmanlarıyla çekirdeğini kendi mekanında kavuruyor damak zevkimize uygun seçenekleri keyfimize sunuyorlar.

espressolab32

Benim gibi İstanbul’da en iyi kahvenin peşinde olanlar burayı muhakkak denemeli. Yaygın olacağına inandığım butik bir kahveci. Oldukça farklı ve yenilikçi. Kendi kahvesini kendi kavuran EspressoLab’in dünyanın 5-6 farklı bölgesinden gelen farklı kahve çekirdeklerini baza alan bir menüsü var. Yani en sevdiğim. Doğru kahve ile tanınmak isteyen EspressoLab’da tek bir çeşit kahve ile kalmıyorsunuz. Espresso’nun bile 5-6 çeşidi bulunuyor. İşte bu yüzdedir ki Taksim’deki en iyi kahve dükkanlarının başında geliyor.

resim-150018LF

İçeri girdiğinizde sizi iştah açan büyük bir set karşılıyor. Yiyecek ve içeceklerinizi Self servis alıyorsunuz. Üçüncü dalga kahve akımına mensup Espresso Lab’de özel demleme filtre kahve çeşitlerinden, latte’lere, espresso’lara birçok çeşit kahve bulunuyor. EspressoLab’in diğer tüm kahve dükkanlarından en belirgin farkı ise çayı da kahve kadar hatta her sene Rize’den organik çayları toplayıp getirecek kadar önemsiyor olması. Kahvenizin yanında atıştıracağınız sandviçler, tatlılar, tuzlular oldukça lezzetli, özellikle de yıkılan cheesecake’leri mekanın alameti farikası gibi. Konsepti, atmosferi insanı sımsıcak sarıyor, tasarımı çok tarz, çalışanları ortamla çok uyumlu ve güler yüzlü kahvenize keyif üstü keyif katıyor.

resim-183850YT

Bir kahve tutkunu olarak EspressoLab’ı bu kadar tuttuysam illaki değerlendirmeniz gerekir diye düşünüyorum. Kahvenin aynı zamanda çokça faydaları vardır. Uyarıcı etkisiyle uykuyu açar, vücuda dinçlik ve enerji verir. Beyni uyararak dikkati toplamaya yardımcı olur. Kan dolaşımını ve solunumu hızlandırır. Kalbi kuvvetlendirir, sindirimi kolaylaştırır. Cilt kanserine karşı koruyucudur.

resim-183748SW

Astım ve nefes darlığına faydalıdır, öksürüğü keser, moral bozukluğu ve depresyona iyi gelir. Spor öncesi sert bir kahve yağ yakımını da hızlandırır. Peki ya dünyada petrolden sonra ikinci büyük pazarın kahve sektörü olduğunu biliyor muydunuz?

resim-183949NE

resim-184152TJ

Amerika’dan sonra ilk defa EspressoLab ‘a gelen french press’in daha teknolojik hali olan kahve makinesi “Steampunk” kullanılıyor. Steampunk hem kahve hem de bitki çayı demleyebiliyor. Kahve çekirdeklerini tercihen butik noktalardan temin ediyorlar. “Espresso ile ilgili olarak, kendi özel harmanları dışında her hafta iki çeşit single origine kahve sunuyorlar.

resim-184843QD

EspressoLab’in eğitimine önem verdiği baristaları, kendi özel harmanlarını hazırlamak isteyen kahve tutkunlarına önerilerde bulunarak kahvenin gizemini paylaşacak uzmanlıktalar. Barista bir kahve dükkanı için çok mühim bir mevzudur.  Starbucks baristalarını bu konuda zayıf bulan birisiyim. Kahveye olan düşkünlüğüm ve tüketimim bana bu konuda fazlaca deneyim kazandırmış durumda. Bu yüzden aldığım hizmet konusunda çok titizim. Kahve iyi olabilir, malzeme harika olabilir ama nasıl yapıldığı, benim istediğim kahveyi anlatışımla baristanın onu algılayış biçimindeki uyum çok önemlidir. Aynı kahveyi çok farklı tadlarla içtiğim olmuştur. EspressoLab’de baristaların leb demeden leblebiyi anlamaları, gerekirse sizi gayet doğru ve güzel yönlendirmeleri, istediğiniz kahveyi beklediğiniz lezzet kıvamında yudumlamanızı sağlamaları benim en mühimsediğim konu oldu.

resim-184621ZS

Sadetle en iyi kahvenin, en iyi kahve danışmanının, en iyi baristanın ve en iyi kahve makinesinin peşine düşmüş olan EspressoLab Personel eğitimi için de Mr. Espresso lakaplı Bruce Milletto’dan danışmanlık almış. Ayrıca Türkiye’deki en iyi cheesecake’i yaptıklarını iddia ediyorlar. Amerika’da çok sevilen namı dünyayı saran Cheesecake Factory’de 12 sene çalışmış bir şef olan Ken Darling’den danışmanlık ve eğitim almışlar ve bence Türk damak tadına uygun bir formda en iyi cheesecake leri yaratmışlar. Ekmeklerini de kendileri üretiyor ve çok güzel sandviçler sunuyorlar. O zaman iyi kahveyi bulunca bol bol içmek ve karışana kahvemin kahyası mısın demek kalıyor…

resim-184715ZY

Kahve Kokan, kafa açan, sendromsuz ve renkli bir pazartesiler…

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir