Seyahat Günlüğü

Yurtdışı Tur Programı Kendi Başına Nasıl Yapılır

 

Son yaptığım geziden sonra sizlerden çok fazla soru aldım. En çok sorulan sorulara yanıt vermek için bu detaylı yazıyı hazırladım. Buyrun karşınızda tur programı nasıl yapılır? Ben nasıl yapıyorum…

Bu bir tur mu yoksa seyahatinizi kendiniz mi organize ettiniz?

Bu seyahatimi a’dan z’ye kendim organize ettim. Herhangi bir tur şirketi ile gitmedim.

Nasıl organize ettiniz?

Birinci ve en önemli aşama: Zamanlama, nerelere gidileceğini planlama ve tarihleri netleştirme..

Öncelikle ben ve beraber gideceğim arkadaşım Ezgi’ye uygun olan müşterek müsait zamanları belirledik. 21 Şubat – 3 Mart şeklinde bir tarih aralığı çıktı. Yani toplam on gecemiz vardı. Bu tarih aralığını en verimli ve en fazla sayıda farklı şehir görerek nasıl değerlendiririz diye düşündük ve planımızı yaptık.

Schengen vizelerimizi İtalya’dan almıştık. Vize konusunda kredibilitemizi bozmamak ve daha sonra alacağımız schengen vizelerinde süreç konusunda sıkıntı yaşamamak adına ilk olarak İtalya’da bir şehire girelim dedik. O yüzden başkent Roma’da bir gece geçirmeye karar verdik.

Esas hedefimiz olan Rovaniemi, Finlandiya’ya gitmeden önce bir gece İsveç’in başkenti Stockholm’de, bir gece de Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de kalmaya karar verdik. Helsinki’de kalma sebebimiz Rovaniemi’ye direkt uçuş olmamasıydı.

Rovaniemi’ye Norvegian (Norveç Havayolu) veya Finn Air (Finlandiya Havayolu) ile uçuluyor. Mutlaka Helsinki’den aktarma oluyor.

Rovaniemi’de yapılacaklar listemiz kabarık olduğundan bu şehire üç gece konaklama ayırdık. Gitmişken bölgeye özel tavanı cam kaplı Eskimo evine benzeyen Igloo odalarda kalmaya karar verdik.

Geriye dört gecemiz kalıyordu. İskandinav ülkelerini gezmişken Norveç’i de programa dahil etmeye karar verdik. Ben internet üzerinden yaptığım araştırmalar sonucu Norveç’in başkenti Oslo’dan Bergen şehrine yapılan tren yolculuğunun çok güzel manzaralar sunan ve dünya çapında beğenilen bir rota olduğunu öğrendim. Böylece gezimize bir de tren yolculuğu katmaya karar verdik.

Dolayısıyla Rovaniemi’den Oslo’ya uçtuk. Akşam 9 gibi Oslo’da olacağımız için Oslo şehrine iki gece konaklama ayırdık. Oslo’da gezmek için bir tam günümüz vardı. Ertesi sabah da önceden internetten almış olduğumuz Bergen tren biletiyle Oslo’dan ayrıldık. O günümüz de yolda geçeceği için ve Bergen’e akşama doğru ulaşmış olacağımız için bu şehirde de iki gece konaklama yapmaya karar verdik.

Böylece tatil planımızın iskeleti oluşmuş oldu.

Geriye uçak biletlerini ve otelleri almak kaldı.

İkinci Aşama: Uçak Biletlerinin Alınması

Yukarıda anlattığım programı oturup tarihlere döktüm.

21 Şubat İstanbul – Roma uçuşu ve Roma’da Konaklama

22 Şubat Roma – Stockholm uçuşu ve Stockholm’de konaklama

23 Şubat Stockholm – Helsinki uçuşu ve Helsinki’de konaklama

24 Şubat Helsinki – Rovaniemi uçuşu ve Rovaniemi’de 3 gece konaklama

27 Şubat Rovaniemi – Oslo uçuşu ve Oslo’da 2 gece konaklama

01 Mart Oslo – Bergen Tren yolculuğu (gündüz olsun ki manzarayı izleyebilelim dedik)

2 gece Bergen’de konaklama

3 Mart Bergen – İstanbul uçuşu

Tüm bunlar netleştikten sonra yapılacaklar çok basit.

www.skyscanner.com sitesinden çoklu uçuş aramayı seçiyorsunuz. Belirlediğiniz tarihleri ve şehirleri tıpkı yukarıda yazdığım gibi yazıyorsunuz. Site size en makul paketleri çıkartıyor.

Saatleri planlarımıza göre seçip bize en uygun bilete karar verdik. Toplam 4.500 TL gibi bir rakama iki aktarma uçuşuyla beraber toplam 8 uçuşumuz oldu.

Üçüncü Aşama: Otellerin Alınması

Tüm otellerimizi www.hotels.com’dan aldık. Diğer sitelere göre hem biraz daha uygun hem de on gece topladığınızda bir gece armağan ediyorlar.

1- İlk gecemiz Roma’da olacaktı. Ertesi günkü Stockholm uçuşumuz da çok erkendi. Bu yüzden havaalanının içinde yer alan ‘’Air Rooms Hotel’’i seçtik. Böylece Roma’ya iner inmez iki dakikada eşyalarımızı otelimize bırakıp taksiyle (50 Euro) şehir merkezine inip hızlıca tüm gün Roma’yı gezebilecek ve akşam Roma Termini’den (Roma Tren Garı) kalkan otobüslerle (6,5 Euro) havaalanındaki otelimize geri dönebilecek ve ertesi sabah rahatça uçağımıza yetişebilecektik.

Roma’daki otelimiz gerçekten de check in bankolarına 3 dakika mesafedeydi. Çok rahat ettik. Odamız da derli toplu, temiz ve bir gece için çok idealdi. Özellikle yastıkları çok rahattı. Bayıldık.

Fiyatı 2 kişilik oda toplam: 937 TL

Roma’da tüm gün yeme – İçme kişi başı 50 – 100 Euro arası harcayabilirsiniz. Tabiki bu kişiye, mekana ve zevke göre değişen bir rakam aralığı. İtalya çok pahalı bir memleket değildir ve illa ki bir ucuz yolunu bulursunuz her zaman…

2- Stockholm’de şehir merkezinde bir otel seçtik. Sheraton Stockholm hem merkezi hem konforlu bir oteldi, buradan da memnun kaldık. Şehirde gezilmesi gereken tüm noktalara yakın olması bize rahatlık sağladı. Akşam da yemeğe ve eğlenmeye giderseniz dönüşünüzde de rahat ediyorsunuz.

Havaalanından otele uber ile yarım saatte geldik. (50 Euro) Ertesi sabah yine erken uçuşumuz vardı, otelden havaalanına yine taksiyle gittik (50 Euro)

Stockholm Sheraton Hotel 2 kişilik oda toplam: 687 TL’ydi. Aldığımız güne özel bir indirim vardı. Bu tarz fırsatları yakalayabilirsiniz.

Stockholm’de Vetekatten adlı pastanede kahve ve tatlı, Barra Erkelt adlı bir restoran barda Kara Midye ve şarap, Aifur Krog adlı bir Viking restoranında da Ceylan eti yedik.

Toplam harcamamız kişi başı maksimum 80 – 100 Euro olmuştur.

3- Helsinki’de de otelimizin havaalanında olmasını tercih ettik. Hem bavullarımızla haldır huldur şehire in ertesi sabah geri dön olmasın diye hem de hava zaten soğuk sabahın köründe kalkıp şehirden havaalanına doğru yollara dökülmeyelim diye böyle bir seçim yaptık. Helsinki Havaalanının içerisinde yer alan ‘’Scandic Helsinki Airport Hotel’’’de konakladık. Böylece alana iner inmez 5 dakikada otelimize eşyalarımızı bırakıp, üzerimizi değiştirip terminalden kişi başı 6.70 Euroya (tek yön) şehire giden otobüslere binerek yarım saatte merkeze ulaştık. Dönüşte yine aynı otobüse binerek havaalanındaki otelimize geri döndük. (Yine 6.70 Euro) Rahat ve konforlu bir odaydı. Ertesi gün otelden çıkıp terminalde check in bölümüne ulaşmamız sadece 10 dakikamızı aldı. Otelin kahvaltısı da oldukça iyiydi.

Scandic Helsinki Airport Hotel’in Fiyatı 2 kişilik oda + kahvaltı toplam: 938 TL

Helsinki’de sahilde salaş bir balıkçıda çok güzel balıklar yedik.

Kişi başı toplam en fazla 50 Euro harcayarak kapatabileceğiniz bir şehir

4- Rovaniemi’de Santa’s Village’ın hemen yakınında yer alan Santa’s Igloos Hotel’de konakladık.

İki kişilik oda + kahvaltı gecelik fiyat 4.000 TL’ydi.

Eğer çok fazla gelirse bir gece burada konaklayıp diğer iki gecenizde çok daha makul olan Arctic City Hotel’de konaklayabilirsiniz. Şehir merkezinde yer alan otel gecelik oda + kahvaltı 2 kişi toplam 850 TL civarında. Çok güzel bir kahvaltısı var, bir gün de oraya kahvaltıya gittik oradan biliyorum.

Rovaniemi’de 3 gece toplam 12.000 TL’ye de çıkabilir, 5.800 Tl’ye de çıkabilir. Dediğim gibi seçim size ait.

Rovaniemi’de katıldığımız aktiviteler ve fiyatlarına gelince:

– Polar Explorer Buz Kıran Gemisi ile Baltık Denizi Gezisi: Kişi başı 350 Euro (İsveç’te Kukkola kasabasında açık büfe öğlen yemeği ve İsveç Kemi limanına, İsveç’ten de Santa Claus Village’a geri transfer de içinde)

– Husky Parkına Giriş ve Husky Safarisi: Kişi başı 50 Euro

– Ren Geyiği Safarisi: Kişi Başı 29 Euro (1 km’lik tur), 18 Euro (400m’lik tur) Biz 1 km’lik turu seçtik.

– Kar Motoru Safarisi (Aurora Emotion Snow Mobile):

2 Kişi tek kar motoru kullandığınızda 139 Euro, Tek başınıza kullandığınızda 209 Euro

2 kişiyseniz tek motor alabilirsiniz çünkü arada sürücü değişimi de yapabiliyorsunuz. Biz öyle yaptık.

Toplam 3 saat süren bir safari bu.

Arktik ormanın içinde kar motoruyla bir rehber eşliğinde geziyorsunuz.

Santa Claus Village’dan sizi alıyorlar, 27 km uzaklıktaki bir noktaya getiriyorlar (Arctic Snow Hotel’in yani buz otelin olduğu yere getiriyorlar)

Arada Finlandiyalılar’ın Kota dedikleri bir dağ kulübesinde ateşte sosis ve tatlı molası veriyorlar.

Bu turun bitiminde tamamen buzdan yapılmış olan Arctic Snow Hotel & Glass Igloos’u gezebilir otelin şömineli restoranında yöresel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Fiyatını bilmiyorum… Kar motoruna gittiğinizde sorarsınız…

– Santa Claus Village’da gezmek ve Santa Claus ile buluşmak ücretsiz. Noel babayla oturup sohbet ediyor ve fotoğraf çekilebiliyorsunuz.

– Buz tutmuş gölde balık tutma, Kuzey ışıkları safarilerine katılma, Kar yürüyüşleri gibi pek çok başka aktivite daha var. Bunları da gittiğinizde Santa Claus Village’ın resepsiyonundan araştırabilir ve fiyatları da kafanıza yatarsa oradan alabilirsiniz.

5- Rovaniemi’den Helsinki’ye aktarma yapmadan Oslo’ya gelemiyorsunuz. Önce Helsinki’de kısa bir aktarma sonra Oslo’ya vardık. Havaalanı çok güzeldi gerçekten hayran kaldık. Oslo pahalı bir şehir. Havaalanından taksiyle otelimize ulaşım 1300 TL gibi bir rakam tutacaktı o yüzden biz çok rahat bir ulaşım şekli olan treni seçtik. Zaten oteli de bu back up planını düşünerek tren garına çok yakın bir yerden seçmiştik.

Oslo’da tam şehir merkezinde yer alan Comfort Hotel Boersparken gerçekten konum olarak harika bir yerdeydi. Kahvaltısı da çok başarılıydı. Terasından meşhur Oslo Opera Binası ve sahil kısmı görünüyordu.

Comfort Hotel Boersparken 2 gece + kahvaltı 2 kişi toplam: 1201 TL

Oslo yürüyerek gezilebilen bir şehir. O yüzden bol bol yürüdük, toplu taşıma kullanmadık.

Oslo Fjord turuna katıldık: 390 NOK – 241 TL

Meşhur balık pazarında Fiskeriet Restaurant’ta yemek yedik: kişi başı 328 NOK – 203 TL

Ertesi gün de Bergen trenine bindik: Kişi başı 94 Euro – 573 TL

6- Bergen’de şehir merkezine 2 km uzaklıkta olan güzel, temiz, terasında harika bir manzarası olan, kahvaltısı güzel ve uygun fiyatlı bir otel seçtik. Bergen yürüyerek gezilebilen bir şehir.

Bergen’de meşhur balık pazarında yemek yedik: Kişi başı 540 NOK  – 340 TL

Magic Hotel Solheimsviken 2 gece + kahvaltı 2 kişi toplam: 912 TL

Masraflar konusuna önemli bir ekleme:

Roma hariç gezdiğim şehirlerin hiçbirinde suya da para vermiyorsunuz çünkü her yerde musluk suyu tertemiz ve çok lezzetli. Sularınızı musluktan içebiliyorsunuz. Kuzey ülkelerinde su masrafınız yok.

Hava Çok Soğuk Muydu?

Normalde kışın hava özellikle kutup dairesi içinde yer alan Rovaniemi’de -33’lerde seyrediyor. Oldukça soğuk. Helsinki, Stockholm, Oslo ve Bergen de tüm kış karlar altında ve yine eksi derecelerde olan soğuk şehirler. Fakat bizim şansımıza gittiğimiz hafta o delice soğuklar yoktu ve her gittiğimiz şehire güneşi götürdük. Korktuğumuz soğukla ve üşümeyle karşılaşmadık. Ama tabiki yine de ülkemize göre çok soğuk yerler. Hazırlıklı giderseniz korkmanıza gerek yok. Biz buradan gitmeden önce Vakkorama’dan Parajumpers marka uzun şişme montlarımızı aldık. -20 dereceye kadar koruyan sağlam montlar gerçekten. Ben Robber Duck marka kar botları da almıştım, gerçekten inanılmaz sıcak tutuyor. Ayaklarım hiç bir zaman üşümedi. Bunun dışında oralarda kayak pantolonu, kayak tulumu, termal içlik, eldiven ve bereye ihtiyacınız var. Biz genelde bu saydığım kıyafetlerle gezdik. Kıyafetler tamamsa soğuk sizi korkutamaz.

Üstelik kuzey ülkelerinin havası çok güzel, oksijeni bol. İnsan kendini dinç ve iyi hissediyor gerçekten.

Tatilin Bütçesine Gelecek Olursak:

Kabataslak olarak size gittiğim Şubat – Mart 1029 dönemi ile ilgili kişi başı bir bütçe vereceğim şimdi.

Tüm oteller toplam: 5.200 TL de olabili 15.000 TL de olabilir

5.200 TL

(Eğer Rovaniemi’de Igloo otelde 1 gece, şehir merkezindeki otellerden birinde 2 gece kalırsanız)

15.000 TL de olabilir (Eğer Igloo’da 3 gece kalırsanız)

Uçak Biletleri Toplam: 4.500 TL 

8 Uçuşumuzda 2 uçuş hariç hepsi direket uçuşlardı ve Norvegian Airlines ile uçtuk

Oslo – Bergen Tren Bileti: 573 TL

Rovaniemi’de Yapılan Aktiviteler: 600 Euro – 3.600 TL civarı

Biz bunlara para ödemedik çünkü bir Türk blogger olarak yaptığım paylaşımlarla Rovaniemi şehrini tanıttığım için @visitrovaniemi bana sponsor oldu.

Şehirlerde yapılan 10 günlük toplam yeme-içme-ulaşım harcamalarımız 600 Euro – 3.600 TL

Sadetle en önemli sorunuzun cevabını veriyorum:

10 gece 11 günlük bu dolu dolu gezi yaklaşık size kişi başı 17.500 TL gibi bir rakama mal olur.

Biz Rovaniemi’deki ekstra turlara ödeme yapmadığımız için 3.600 TL eksiltiyorum ama Santa’s Igloo Hotel’de 3 gece kaldığımızı düşünürsek + 8.000TL oradan ekliyorum.

Yani bize 20.000 TL’ye mal oldu diyebiliriz. 

Eğer 2 gece iglo yerine normal bir odada kalsaydık kişi başı 17.000 TL’ye mal olmuş olacaktı.

Not: Prontotur’un 2019 Sömestre’de 5 gece 6 günlük sadece Rovaniemi turu 15.500 TL idi.

Related Posts

One thought on “Yurtdışı Tur Programı Kendi Başına Nasıl Yapılır

  1. Mutlu dedi ki:

    Abla bu geziyi de bir blogger olarak hem cok guzel paylaştın hem de bütçe dostu bir insan olduğun için her şeyin en uygun fiyatlisini bulmuşsun masallah gerçekten sen bloggerlik değil de bir tur şirketi kursaymışsın gerçekten paraya para demezmissin her şeyden önce emegine sağlık insanlari dusunen iyilik dolu ablam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir