Mekanlar

Hotel De Camondo Karaköy – Sevdiğinize Güzel Bir Sürpriz

Pandemi ağzımızın tadını iyice kaçırmıştı, restoranlara zar zor gider olmuştuk zaten derken; yeniden bütün restoranların kapanması gündeme geldi. Sadece paket servis olarak hizmet vermeye başlayan restorancılık sektörü yine salgından en çok etkilenen ve ilk düzenleme getirilen sektör oldu. Ne var ki otellerin içinde yer alan restoranlar hala hizmet vermeye devam ediyor. Tabi sadece misafirlerine… Bu yüzden özellikle İstanbul’da yer alan oteller konaklama ve restoranlarında yemek içeren paketler hazırlamaya başladılar. Böylece hem otelde konaklama hem de dışarıda yemek yiyebilme fırsatı sunuluyor. Herkes bir şekilde çorbasını kaynatma derdinde… Tabi ki oteller kusursuz hijyen önlemleri almak durumunda ve sürekli denetleniyorlar.

Geçtiğimiz hafta sonu Karaköy’de 150 yıllık tarihi bir binada hizmet veren Hotel De Comando’yu tanıma fırsatı buldum ben de bu vesileyle… Konaklama, akşam yemeği ve kahvaltı paketi sunan otellerden bir tanesi. Çok ilginç ki saat 20:00’dan sonra başlayan sokağa çıkma yasağı da restoranların kapalı olması da bizi etkilemedi. Değişik bir dönemden geçiyoruz gerçekten.

 

Genel anlamda bir İtalyan mimarisine sahip. Tarihi ateş tuğlaları, cilalı ahşapları, ferforjeleri ve minimalist dekorasyonuyla farklı ve tarz bir görüntü sergileyen bu tatlı butik otel 28 oda ve 4 suitten oluşuyor.

Odalar geniş ve yüksek tavanlı. Tasarımları şık ve elegan. Görüntü modern ama tarihi dokunun özenle korunmuş olduğu da çok belli. Baştan aşağı tertemiz bir otel. Karaköy’e, Galata’ya, Sultanahmet’e yürüme mesafesinde.

Terasında yer alan ocak başı restoranının manzarası da tüm tarihi yarım adaya hakim. İsmi Mois Karaköy. Hakikaten de etleri ve mezeleri çok başarılıydı. Otelin giriş kısmında ‘’Vigneron’’ adında bir de şarap evi konseptinde restoranı bulunuyor.  var. Tam bir mahzen görüntüsünde. Oldukça şık ve tasarım bir yer. Özgün ve tarihi dokusuyla İstanbul’a çok yakışan bir otel. Kendine has bir hikayesi olması da çok güzel.

Balkona çıkıp neredeyim ben derseniz: Etrafınız dolambaçlı, gizemli, dar sokaklarla çevrili; bir taraf tarihi dokusuyla Galata’ya, bir tarafta tarihi yarım adaya, öbür taraf Karaköy’e uzanıyor.

Odalarda: Ücretsiz wifi, ücretsiz Netflix, Yağmur Duşu, Bornoz ve Terlik, Kasa, Klima, Saç Kurutma Makinesi, Çalışma Masası, Çamaşır yıkatma ve Ütületme Olanakları, Minibar, çay-kahve ve su ısıtıcısı seti bulunuyor.

1881 yılında otelin binasını yapmış olan De Camondo ailesi, İspanyol asıllı Yahudi bir aile. İspanya’yı katolik olmayanlardan arındırmak için başlatılan hareketten sonra hükümdarlar tarafından kovulan ailelerden bir tanesi.

İspanya’dan ayrılmak zorunda kalınca önce Venedik’e (1798) sonra da İstanbul’a taşınan Camondo’lar İstanbul’da bankacılık sektöründe işleri öyle büyütür ki Doğu’nun Rotchield’ları olarak anılmaya başlar.

Camondo ismi İspanyolca Casa De Mondo’dan geliyor ve “Dünya Evi” anlamına geliyor.

Aile hayırseverlikleri, sanata katkıları ve iş hayatındaki başarıları ile insanların saygısını ve sevgisini kazanır.

İstanbul, Osmanlı toprakları ve Fransa’da hanlar, apartmanlar, Galata ve Pera’daki dükkanlar, Boğaz’daki konaklar, üzüm bağları, zeytinlikler, fabrikalar, okullar ve en önemlisi Karaköy’deki ünlü Kamondo merdivenleri gibi sayısız mimari eserle şehrimizde kalıcı izler bırakır.

Kamondo Merdivenleri; Karaköy’de, Voyvoda Caddesi ve Bankalar Caddesi kavşağında bulunur. Çoğumuzun bildiği yada çokça fotoğraflarını gördüğümüz bu meşhur merdivenler Abraham Kamondo tarafından, o sırada Avusturya Lisesi’nde okuyan torunlarının uzun yoldan dolayı yorulmalarını engellemek ve evden okula mesafeyi kısaltmak için inşa edilmiş. (1870-1880)

 

Bir otele gidip orada iki yüz yıllık tarihi yaşamak, öğrenmek ve bu hikayenin hiç bozulmadan nasıl yaşatıldığını görmek beni mutlu etti. Hikayesi olan yerler daha bir özel oluyor gerçekten.

Bilim kurulunun alacağı yeni kararlar doğrultusunda bakalım neler olacak? Belki bundan sonra oteller de kapanabilir. Her an herşeyin değişebildiği bir dönemde sürprizlerle yaşıyor olsak da sağlık yerinde olsun da gerisi hallolur… Dişimizi sıkmaya devam edeceğiz.

Aşağıya linkini bıraktığım Youtube videosunda tüm detayları izleyebilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir