Mekanlar

Ops Cafe: Bohem ve rahat, lezzetli ve keyifli… İşte Ops Café’nin içeriği…

Yükselme devrini yaşayan Karaköy’ün müdavimlerinin vazgeçemediği mekan Ops Café, Fransız Geçidi’nin hemen arka çıkışında çok güzel bir köşede yer alıyor. Mekanın ismi; ‘’hop bi dur bakalım’’ anlamında kullandığımız nidanın ta kendisi… Hakikaten de önünden geçerken bir durup bakma ihtiyacı hissediyorsunuz önce, sonra bu tatlı ve  keyifli kafede bir kahve içeyim diyorsunuz. Içeri girer girmez atmosfer sizi rahatlatıyor, şöyle bir gevşetiyor, yayıldıkça yayılıyorsunuz ve o minik mutfaktan çıkan dev mönüyle gün boyu orada tutabiliyorlar sizi. Siz de hiç itiraz etmeden kendinizi huzurlu ortamın zaman akışına bırakıyorsunuz…

resim-214000PF

 

Ops Cafe’de sabahtan akşama, kahvaltıdan beş çayına dek oturabilmenin rahatlığı, kah laflayarak, kah çalışarak, bolca kahve yudumlayarak, akşamüstü taze yapılan keklerden kurabiyelerden atıştırarak kolay ve bir o kadar da verimli bir gün geçirebilmenin keyfi çok ayrı. Tam yurtdışındaki hayata hayat katan kafeler gibi bir yer burası. Bohem, havalı, rahat ve farklı.

resim-214148MI

Mekanın müdürü Hakan Altun 15 senelik  yiyecek içecek sektörü deneyimini mekanın idaresine çok iyi yansıtmış, bunu da gözardı edemeyeceğim. Kendisi insanların Karaköy’deki mekanlara nokta atışı geldiğini, genelde Ops’ta kahvaltıyla başlayıp günün kalan kısmını diğer mekanlara paylaştırdıklarını anlattı. Tabi bu sıralama değişebiliyor ve günümüzü paylaştırdığımız mekanlar içinde hangi saat olduğu farketmeksizin mutlaka Ops Café de yer alıyor. Karaköy’ün olmazsa olmazı diyebiliriz. Turistlerin de uğrak yeri tabiki. Ne de olsa New York Times’da Karaköy ile ilgili yazılan bir yazıda da yer almışlığı var Ops’un!

resim-214545LP

Sunumlar da mekanın dizaynı kadar etkileyici. Mönüden söylediğiniz herşey bir tahtanın üzerinde geliyor. Bu organik ve taze görüntü insanda hakikaten sağlıklı besleniyorum hissi uyandırıyor. Her mekanda ilk göz önünde bulundurduğum ‘’sporcu dostu yemekler’’ kriterimi hem fiziken hem de ruhen doyurmasını başaran bir mekan burası. Kısacası; günün her saatinde lezzetli, sağlıklı yiyeceklerin hazırlandığı açık mutfağı, taze öğütülen Julies meinl kahvesi, iyi servisi ve rahat iç mimari tasarımıyla, güzel müzikler dinleyebileceğiniz bir mekan.

resim-214718NY

resim-214627II

 

Menü ağırlıkla Makedon kuru et, Çatalca köy yumurtası, Elazığ tereyağı, Gemlik zeytinleri, Ezine beyaz peyniri, Trakya eski kaşarı gibi çeşitli yörelerden özel olarak gelen organik besinlerin olduğu hızlı ve pratik hazırlanan yiyeceklerden oluşturulmuş. Özellikle de Arnavut kahvaltısıyla gönülleri fethediyor. Arnavut kahvaltısı, eski kaşar, beyaz peynir, örgü peynirin yanında Arnavut salatası, kuru et ve Boşnak mutfağına özgü bir mucize olan kesikli biberle geliyor masanıza. Kahvaltı servisi tüm gün sürüyor.

resim-214756SO

resim-214912CJ

resim-215008FW

Ana yemeklerden en çok tutulanı Ops Burger 27 TL, keçi peynirli oka salatasıyla sunulan Antrikot 35 TL, bu sporcu dostu yemek da benim favorim oluyor. Ops Kanat da seçenekler arasında, 22 TL.

Balkan usulü kuru etin tat verdiği seçenekler sıklıkla karşınıza çıkıyor mönüde; Ops Dürüm 20 TL, Ops Salata 20 TL, Ops Penne 25 TL, Ops Sandviç 19 TL, Ops Tost 20 TL bunlardan bazıları. Kahvaltı ve tostlar dışında mönüde salatalar, dürümler, makarnalar ve tatlılar var.

resim-215421QR

Kahvaltınızı ettikten sonra rahat koltuklara gömülüp gazetelerinizi okuyabilir, bilgisayarınızda çalışabilir, duvardaki tabloları inceleyebilirsiniz. Dekorasyon harikası Ops’un alçı plakalarla kapatılan tuğla duvarlarında değişik sergiler oluyor. Gözünüz gönlünüz açılıyor ayrıca sergilenen eseleri satın alabiliyorsunuz.

resim-215232MP

 

Kahvenin yanına yakışanlar adı altında taze yapılan kek, börek ve kurabiyeler mutfak rafında bekliyor, bittikçe yenileri yapılıyor, tam bi ev havası esiyor mekanda. Doğallık hat saffada. Doğal olan herşey sevilir ve tutulur, mekanın her daim seviliyor olmasının sırı da sanırım burda.

Uzun yıllar gemilerde çalıştıktan sonra Karaköy’e demir atmış mekân sahibi Yasin Kalender ve mekanın insanı içine alan o başarılı tasarımını yapan mimar eşi Esin Sözer Kalender’in buranın sevilmesinde rolleri büyük.

resim-215324TZ

Mekânda tek bir kahve çeşidi var: O da Viyana kahvesi  Julius Meinl. Kahve çekirdeklerini Orta – Güney Amerika, Doğu Afrika, Etiyopya, Hindistan ve Papua Yeni Gine gibi dünyanın en kaliteli kahve çekirdeklerinin yetiştiği bölgelerden tedarik ediyor. Avusturya’nın bir numaralı kahvesi olan ve Chicago, Moskova, Hamburg gibi şehirlerde Julius Meinl CoffeeHouse’ları bulunan kahve, Ops Cafe’de de taze öğütülüp sunuluyor.

resim-215515LW

İçeceklerden ev yapımı limonatanın şekeri de limonun ekşi tadı da tam kıvamında. Ne bayıyor ne de yüzünüzü buruşturmanıza neden oluyor.

Siz de bir gidin de Ops Café’nin sefasını sürün derim. Günün tatlısı fambuazlı cheesecake ise beni de haberdar edin.

Karşılama- *****

Servis- *****

Menü- *****

Dekor- *****

Ambiyans- *****

Fiyat- *****

Hijyen- *****

Sporcu dostluğu- *****

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir