Mekanlar

Hatay Gurme: Hem Gerçek, Hem Konsept bir Antakyalı

img_6074 img_6070 img_6076 img_6077

1985 yılında Mehmet Deveci tarafından İstanbul, Aksaray da kurulan AKDENİZ LOKANTASI; 2007 yazında AKDENİZ HATAY SOFRASI olarak Vatan Caddesi Fatih’de Antakya’nın eşsiz lezzetlerini misafirlerine sunmaya başlamış sonra Kuveyt’te de bir şube açmış ve şimdi Ataşehir’e de gurme dükkanını lezzet düşkünlerine sunmuş bulunuyor.

İstanbul’da gerçeğine en yakın (her lezzetin kendi yöresinde en leziz olduğunu düşünüyorum) Hatay lezzetlerini bulabileceğiniz Akdeniz Hatay Sofrası’nın küçük kardeşi olan Hatay Gurme’de Antakya’nın zengin ve eşsiz kahvaltısını, yemeklerini, şerbetlerini ve tatlılarını yiyebiliyor aynı zamanda beğendiniz tüm hammaddeleri Antakya Bakkalı adlı standlarında deneyip satın alabiliyorsunuz.

Antakya Bakkalı’nın en önemli özelliği ise ürünlerin tamamımın doğal ve yöresel olmasının yanı sıra bu ürünleri yapan Hataylı bayanlara bir gelir kapısı sunuyor olması. Antakya’da teyzelerimiz yöreye ait bu özellikli ürünleri el emeği göz nuru kendi çabalarıyla yapıyorlar. Antakya Bakkalı ürünleri ambalajlayıp satıyor. Gelirin yüzde ellisini de bu bayanlarla paylaşıyor.

img_6127 img_6145

Hatay Gurme; Antakya Bakkalı, Dahiye Sultan Çorbaları, Mehmet Deveci Tatlıları ve Ayçin Hanım Şerbetleri ile zenginleştirdikleri menüde Antakya’nın en değerli lezzetlerini sunuyor. Yemeklere gelince; öncelikle Antakya mutfağına olan aşkımı belirtmek isterim.

Antakya insanlığın ilk yerleşim yerlerinden biri olduğundan farklı kültür ve dini inançların bir arada yaşadığı birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış; Arap, Batı, Doğu kültürleri harmanlanarak bu zengin ve bereketli topraklarda servet gibi bir yemek kültürü oluşmuş. Komşu ülke ve Türkiye’nin diğer şehirlerinden de yemekler alarak daha da zenginleşmiş. Mutfakları o kadar zengin, toprakları o kadar bereketli, sofraları o kadar göz doldurucu ki oturduğunuz her sofrada kendinizi sultan sofrasında oturuyor gibi hissediyorsunuz!

 

img_6127

img_6154

Başlangıçta içtiğim çorba niteliğindeki doyurucu ve besleyici Ispanak Borani ve üstüne yediğim Sac Oruğu nefisti. Hem haslama hem kızartma olarak gelen oruk en sevdiğim Antakya lezzetlerinden biridir, Hatay’da yediklerim kadar güzeldi. Kuzu Gerdan, nohut, ıspanak ve tuzlu yoğurttan yapılan müthiş doyurucu ve sağlıklı bir kış çorbası olan Ispanak Borani de muhakkak denenmeli.

img_6131

img_6135

Antakya’yı anlatan en güzel lezzetler Gurme Atıştırmalık Meze Tabağında 12 çeşit meze halinde sunuluyor: Acılı Ezme, Tebbule, Mekdus, Abgannuc, Zahter Salatası, Humus, Muhammara, Sarma İçi, Mütebbel, Haydari, Yeşil Zeytin Salatası, Yaprak Sarma. Bu koca tabağın fiyatı 32 TL. Yanında olmazsa olmaz Biberli Ekmek muhakkak yenmeli. Bu lezzetlerden mahrum kalmamalısınız.

img_6182

Masanıza diğer tüm yemekler gibi gösterişli bir sunumla alevi üstünde gelen Zerzevatlı Sini Kebabı harikaydı. Fotğrafı herşeyi anlatıyor, başka söze gerek var mı?

img_6106

Tuzda Kuzu da harika bir sunum ile masanıza geliyor. Damakta iz bırakıyor.

Burası tam manasıyla gerçek bir Antakya’lı. Özellikle ilk fırsat bulduğunuz Pazar gününde konuyu komşuyu, eşi dostu hatta tüm mahalleyi toplayın ve kahvaltıya gidin. (Hafta içi de hergün kahvaltı sunuluyor.) Ortadoğu ve özellikle Hatay sofrasına ait tat ve dokunuşlarla taçlanan bol çeşitli yemeğin sunulduğu kahvaltıda kaybolun. İki kişilik kahvaltı tabağı mönüde “Dahiye Sultan Kahvaltısı” olarak geçiyor. Kahvaltıya adına veren kişi ise mekan sahibi hem de sevdiğim bir dostum olan Barış Deveci’nin annesi.

Hatay’a özgü misket sürk, kaytaz böreği, beyaz peynir, kaşar peyniri, tulum peyniri, sünme peyniri, kiremitte peynir, attun siyah zeytin, halhali çekirdeksiz zeytin, salkım domates, çengelköy salatalık, kömür çukur pekmezi, petek bal-kaymak, tereyağı, kaytaz böreği, arap köftesi, sahanda yumurta, tandır ekmeği, kuru kayısı, incir ve ceviz, köy biberi, humus, kısır, zahter salatası, nar reçeli, tahin-pekmez, çıtır kabak gibi yöresel lezzetleri içeren bu kahvaltıyı çok seveceksiniz. Kahvaltı sonrasında ikram edilen tahinli ve dondurmalı çıtır kabak tatlısının sunumuna da lezzetine de bayılacaksınız. Bu kabak kireçte yapıldığı için için çıtır çıtır oluyor.

İki kişilik bu zengin kahvaltının fiyatı ise 65 TL. Sınırsız çay servisini de içinde.

Bu bomba kahvaltının ardından ister Everest’e tırmanın, ister çölleri aşmaya kalkışın, ister 45 km maraton koşusuna katılın, emin olun ki çıkartacak güce sahip olacaksınız. Yarışmacılar, sporcular, güce ihtiyacı olanlar veya sadece mutluluk arayanlar için şiddetle öneririm.

img_6159 img_6195 img_6209

 

Bir de üstüne Antakya’nın en güzel mal varlığı olan ‘’Künefe’’yi, ‘’Peynirli Hasır’’ı veya Akdeniz Fıstığı’nı (Belluriye de deniyor.) kendinize ödül edin. Ben öyle yaptım ve çok mutluyum.

img_6187

Mekanın önünde aracınızı güvenle bırakabileceğiniz bir  otopark ve vale var. İçeri girer girmez ferah ve temiz bir ortamla karşılaşıyorsunuz. Çocuklar için de güzel bir oyun odası var.

img_6229

Hatay Gurme’deki lezzet yolculuğumda bana tam bir Antakya misafirperverliği sunan Tuna Sekban’a da teşekkür ederim. Enerjisi çok güzeldi, işletmeye de sirayet etmişti. İşte bu çok önemli…

Antakya lezzetleri anlatmakla bitmez, yaşanması gerek. Gitmeyen, görmeyen, tatmayan kalmasın. Çok farklı kültür ve dinden renkli bir yelpazeye sahip olan Antakya halkının ortak özelliği tertemiz, saf, iyi, hakkaniyetli, saygılı, sevgili, insan gibi insan olmaları. İç içe geçmiş bir mozaik gibiler, Türk, Arap, Ermeni, Kürt, Alevi… hepsi birbiriyle kardeş gibi. Dışardan geleni de hemen içlerine alıyorlar. Gerçekten insan onlar.

Adres: Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. Metal İş Mrk. No:37/A-B Ataşehir-İstanbul / TÜRKİYE

Tel: +90 216 572 00 31

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir