Mekanlar

Vegan-Vejetaryen Dostu Mekanlar

Bazı insanlar hayvanları yemek için öldürmenin yanlış olduğuna inanarak, bazıları etsiz beslenmenin daha sağlıklı olduğunu düşünerek ‘’etyemez’’ olmuşlardır.

Vejetaryenlik et, balık ve kümes hayvanlarını tüketmemektir. Bunlarla beraber hayvanların ürettiği yumurta, süt, bal gibi ürünleri de tüketmeyenlere vegan denir. Kısacası vejetaryenler sadece hayvan eti yemezken veganlar hiçbir hayvansal ürünü yemez ve kullanmazlar. Öyle ki hayvanlar üzerinde test edilmiş veya hayvansal katkı maddesi içeren makyaj ürünlerini, kürk, deri, yün ve ipek gibi giyim eşyalarını bile hayatlarına almazlar.

(İstisnâ olarak süt ürünlerini kullanan lakto-vejetaryenler ve yumurta yiyen ovo-vejetaryenler de vardır.)

Biz Etin her türlüsünü seviyor ve yiyoruz diye vegan ve vejetaryen foodie’lerimizi düşünmeyecek değildik elbetteki…

İstanbul’da sadece vegan ve vejetaryenler için yemek yapan mekan sayısı oldukça az, bununla beraber pek çok restoranda vejetaryenler için yemekler bulmak da mümkün. Bunlardan örnek olarak çok sevdiğim restoranlardan örnek gösterecek olursam; Taksim’de Pera Thai, Nişantaşı’nda Hünkar Restoran ve Karaköy’de Lokanta Maya’yı rahatlıkla önerebilirim.

Sadece Vegan-Vejetaryen restoranlara baktığımızda da size bir liste sunacak olursam:

ins1ins2

 

Beyoğlu’nun ev sevilen mekanlarından, sebzeli kiş, sebzeli lazanya, mücver, kabak dolma, fesleğenli kabak, Ege yahnisi  gibi nefis lezzetleriyle ile Zencefil, güveçte sebze, güveçte pazı dolma, sebzeli kiş, mantar köftesi, brokoli graten, Rum usulü közleme, vejetaryen drop ve cevizli kabak gibi seçenekleriyle İstanbul’un en eski vegan-vejetaryen restoranlarından, Zencefil ile aynı sokakta bulunan Parsifal, lazca yemek kazanının asıldığı zincir anlamına gelen, Karadeniz yemekleri de yapan Büyükparmak sokaktaki Klemuri.

Ozge Sebzeci  drinks tea outside the Galata Kitchen, a hidden lunch spot in Karakoy near the Galata Tower.

Ozge Sebzeci drinks tea outside the Galata Kitchen, a hidden lunch spot in Karakoy near the Galata Tower.

Galata’da Ecoisthan Vegan & Vegetarian Restaurant, ıspanaklı kekiyle meşhur olan Galata Kitchen.

Asmalımescit’te  mercimek çorbası, fırın mücver, pazı kavurma, kapuska ve çeşit çeşit zetinyağlı mezelerden oluşan vejetaryen seçenekleri ile Fıccın ve Helvetia, veggie burgeriyle Cihangir’deki Kahve 6, Talimhane’deki Falafel House.

10703431442146367

Tophane’de Community Kitchen, Cevahir AVM’de Upper West Side Falafel.

Kadıköy’de meşhur vegan kahvaltısıyla Cafe Zapata, sebzeli dürümüyle Kimyon, Rulo Ezberbozan Lezzetler, Pasaj Cook Book ve sıradışı bir ideolojisi olan, yediklerinizin fiyatını sizin belirleyip verdiğiniz ilginç mekan Komşu Kafe Collective.

bi-nevi-karakoyKinoa salataları, humus, keçi peynirli avokadolu sandviçleri, pesto soslu kabak makarnaları ile Karaköy’de Bi Nevi.

Bu mekanları denemenizi öneririm.

Hayvanlarla dost günler için afiyetle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir