Seyahat Günlüğü

BARCELONA’DA YAPILACAKLAR

Katalan başkenti, eğlence şehri, Türkiye’den bir saat ileri, Madrid’den sonra İspanya’nın en büyük ikinci şehri, boğa güreşleri, flamenko gösterileri akla gelen ilk özellikleri… Karşınızda güneşin ve denizin şehri, herkesi büyüleyen Barcelona!

IMG_5897IMG_5890

Barcelona’da görülmesi başlıca gereken yerler:

IMG_6064

Ünlü Katalan Mimar Gaudi’nin şehre kazandırdığı birbirinden özel ve sıradışı yapılar olan La Sagrada Familia Bazilikası, Park Güell, Casa Mila (La Pedrera) ve Casa Batllo. Barselona Katedrali, Museu Nacional d’Art de Catalunya (MNAC) ve Poble Espanyol şehirde görmeniz gereken en önemli yapıların başında geliyor.

IMG_5976

La Sagra Da Familia

Barcelona’nın dünyaca bilinen en ünlü simgelerinden biri olan La Sagrada Familia bazilikası (tapınağı) ünlü Katalan Mimar Antoni Gaudi’nin en büyük eseridir. Yapım çalışmaları 1882 yılında Mimar Francesco del Villar’ın projenin başına geçmesiyle başlasa da 1883 yılında, 31 yaşındaki genç ve yetenekli Mimar Gaudi projenin başına getirilir. Bu tarihten sonra 40 yıl boyunca hayatını bu projeye adayan Gaudi yaşamının son 14 yılını şantiyede yaşayarak tamamlamıştır. Gaudi’nin hayali Avrupa’nın en büyük mabedini yapmaktır. Üç cephesinin doğum, ölüm ve Hz. İsa’nın yeniden canlanışını temsil ettiği taştan bir İncil, 12 havariyi, dört Evanjeliği, Hz. Merye ve Hz. İsa’yı temsil eden 18 mozaik kubbe ve kule tasarlanmıştır.

IMG_6053IMG_6117

Tüm hayatini Sagrada Familia’ya adayan Gaudi 7 Haziran 1926 yılında bir tramvayın altında kalıp hayatını kaybetmiştir. Gaudi’nin ölümünden sonra yalnızca mahzen mezar, doğuş cephesinin büyük bir kısmı, yarım kubbe ve sadece dört kule tamamlanabilmişti.

1936’da İspanyol İç Savaş’ının patlak vermesiyle Sagrada Familia’nın inşasında yaklaşık 20 yıllık bir duraklama olmuş, 1950’li yıllarda tekrar başlayan çalışmalar ve tartışmalar günümüzde de devam etmiştir. Bazıları Sagrada Familia’nın, Gaudi’nin anısı olarak tamamlanmadan bırakılmasını savunurken, diğerleri mimarın bu kiliseyi birçok neslin işbirliğini yansıtmak istediğini savunur.

Park Güell

Barselona’nın dünyaca ünlü sıra dışı parkı olan Park Güell Gaudi’nin ünlü Sagrada Familia eserinden sonraki en iddialı yapısıdır. Park Güell’de ortak bahçeleri bulunan, 60 evden meydana gelen bir site inşa edilmesi planlansa da proje boyunca evlerin yalnızca ikisi bitirilebilmiştir. Yarısı tamamlanabilen projenin iptalinin ardından bahçeler 1922 yılında halkın kullanımına açılmıştır.

IMG_6061 (1)

1984’te UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne alınan ve farklı mimari tarzların çarpıcı uyumunu yansıtan parkta; yılanı anımsatan bir bank, peri masallarını canlandıran pavyonlar, Gotik kemerler ve aslında bir pazar yeri olarak tasarlanan sütunlu Sala Hipostila ve trencadis seramikleri (seramiklerin parçalanıp daha sonra mozaik dokular oluşturacak şekilde yeniden bir araya getirilmesi ile oluşan tasarımlar) bulunur. Park Güell içindeki en önemli bölümlerden biri de Museu Gaudi’dir. Gaudi’nin çalışma arkadaşlarından Francesc Berenguer tarafından tasarlanan evde Gaudi 1906 – 1926 arasında 20 yıl yaşamıştır.

La Rambla Caddesi

La Rambla Caddesi, Barselona’nın en önemli ve turistik caddelerinden biridir. Barselona’nın Eski Şehir bölgesinden geçerek Plaça de Catalunya Meydanı’nı limana bağlayan bu yol; sıra sıra kafeleri, restoranları, hediyelik eşya dükkânları, çiçekleri ve kitapçıları ile şehrin tam kalbindedir.

Poble Espanyol

Poble Espanyol, Barselona’nın Montjuic Tepesi’nde yer alan ünlü bir açık hava müzesidir. 1929 Evrensel Sergisi’nde İspanya’nın mimari zenginliğini yansıtmak amacıyla yapılmış Poble Espanyol (İspanyol Köyü), ülkedeki ünlü binaların ve caddelerin küçük ölçekli replikalarıyla oluşturulmuştur. Doğal ölçüsündeki köyde tüm İspanya’daki 117 ünlü ve özel binanın kopyasından oluşmakta olup bu evler zamanın ünlü mimar ve sanatçıları tarafından yapılmıştır.

 

Barceloneta

IMG_5901IMG_6244IMG_6185IMG_6136IMG_6225

Barceloneta, Barselona’nın şehir merkezinin hemen altındaki sahil kenarında yer alan sakin ve güzel bir semttir. Küçük restoranları ve kafeleriyle ünlü olan semt ayrıca kent merkezine en yakın plaja da sahiptir. Limanın yanında uzanan dar sokakları, küçük meydanları ve eski barlarıyla bu geleneksel balıkçı semti, büyük alışveriş merkezleri ve hareketli yaşamı ile bilinen komşusu Port Olimpic’ten dünyalar kadar farklıdır.

Port Vell

Barselona’nın ünlü limanı Port Vell, La Rambla Caddesi’nin sonunda yer alır. Museu Maritim (Denizcilik Müzesi), Barselona Akvaryumu (L’Aquarium), Museu d’Historia de Catalunya (Katalonya Tarih Müzesi) ve IMAX sineması da dâhil olmak üzere birçok önemli turistik alana sahiptir. Gece klüpleri ve barlar da bu civarda toplanmıştır.

Port Vell’in hemen ucunda ünlü Kristof Kolomb Heykeli ve heykelin yakınında Maremagnum Alışveriş Merkezi yer alır.

Barcelona Yeme – İçme:

Çeşit çeşit tapasları, kocaman paellaları, enfes şarapları, güzel sangriaları, meşhur katalan yemekleri, deniz mahsüllerinin elli bin çeşidini sunan restoranları ile tam bir yeme içme cennetidir Barcelona. İspanyolların patates ile yaptıkları kendilerine özgü omletlerinden, adına Gazpacho dedikleri soğuk domates çorbalarından, genellikle içine bandırmanız için sıcak çikolata ile birlikte sunulan bir çeşit İspanyol doughnut’ı olan Churros’tan mutlaka yemelisiniz.

IMG_5842Size hemen nokta atışı bir kaç mekan önerisinde bulunacağım. Bu mekanlarda muhakkak paella yemeli, deniz mahsullerine doymalı, sangria’nın da dibini görmelisiniz.

IMG_5808IMG_5804

Ciudad Condal: 12:30 itibariyle gitmenizi önerdiğim, muhteşem tapasları olan, öğle yemeğinizi keyfe dönüştürecek çok otantik tam İspanyol bir mekan!

Adr: La Rambla de Catalunya, 2

IMG_6078

IMG_6208

Pez Vela: Sahilde huzur dolu bir atmosferi olan, İspanyol bruschetta’sı yıkılan (domates ve zeytinyağıyıyla sundukları ekmekleri), paella ve sangriası başta olmak üzere menüdeki herşeye bayılacağınız keyifli bir mekan!

Adr: Passeig del Mare Nostrum, 19 – 21

IMG_6300

Can Majo: Deniz mahsülleri üzerine eşi olmayan harika bir mekan! Bahçesi de oldukça keyifli.

Adr: Almirante Aixada, 23

IMG_6297IMG_6270

Cala Nuri: Özellikle deniz mahsüllü paellası çok lezzetli, denizin kenarında kumsalla içi içe bir mekan!

Adr: Passeig Marítim de la Barceloneta

Salamanca: Güzel paella, deniz mahsülleri ve iyi sangria bulacağınız hoş bir mekan!

Adr: Calle Almirall Cervera

Can Sole: Muhakkak denemeniz gereken mekanlardan biri.

Adr: Carrer de Sant Carles, 4

Arenal

Adr: Passeig Marítim La Barceloneta

dsc3069-3

La paradeta (self service): Her türlü deniz mahsülüne doyacağınız harika bir atmosfer.

Adr: Carrer Comercial

Federal Cafe: İspanyol tipi ve farklı yiyecekler bulabileceğiniz keyifli bir kafe.

Adr: Carrer de Parlament, 39

Barcelona Gece Hayatı:
IMG_6006IMG_6011IMG_5988

İspanyollar akşam yemeğine 22:00’dan önce pek çıkmazlar. Bu sebeple gece 00.00 a kadar ya da 01.00′ e kadar akşam yemeği yerler. Sonrasında barlara ve sabahın 06:00’ına kadar açık olan klüplerde eğlenirler. Çoğu klüp ve bar da Port Veill civarında toplanmıştır. Bunlardeniz kenarında bulunan yanyana mekanlardır. En tutulanları; Opium Mar, Shoko,  Bling Bling, Catwalk’tur. Barcelona’nın en havalı klübü ise The Sutton Club’dır.

Salsa ve latin dansları izlemek için Antilla ve Mojito klüplerini tercih edebilirsiniz.

Barcelona Konaklama:

Barselona’da konaklama yapabileceğiniz en güzel yerler; Plaça Catalunya Meydanı, Passeig de Gracia Caddesi, Diagonal Bulvarı ve Plaça d’Espanya Meydanı çevresidir. Bu bölgelerdeki otelleri tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir