Mekanlar

Tonton Baba: Ekmek Arası Türk Lezzetleri

İstanbul’un en çok sucuk ekmek satan markası Tonton Baba’nın 8 şubesi var. Hepsi trafik ve insan sirkülasyonunun en yoğun olduğu yerlerde bulunuyor. Florya, Cennet, Yeşilköy, Bakırköy meydanı, İncirli, Çapa, Etiler ve Cevizlibağ E5 üzerinde geniş ve ferah dükkanları olduğundan yılda beşyüz bin kişiyi misafir eden bir ‘’Yol Üstü Lezzet Durağı’’ da diyebiliriz Tonton Baba’ya. Kafa karıştırmayan nokta atışı bir menüsü var, dört ana yemek, bir efsanevi sütlaç ve yediğim en güzel süzme mercimek çorbasından oluşuyor. Mekan gecce 2’ye kadar açık, tüm gün yeme içme olanağı dışında bence en iyi gece finali yapılacak mekan olmaya aday bir yer. Ben bugün Florya şubesindeydim. 

Gerek temizliği, geniş ve ferah ortamı olsun, gerek hızlı servisi ve güler yüzlü elemanları olsun bir yol üstü lezzet durağı için çok üstün bir mekan. Bu mekana, bu lezzete, bu ortama göre de fiyatları şaşırtıcı derecede makul. Mutfağa da girdim, herşey paketli, elemanlar önlüklü, ortam temiz ve hijyen üst seviyedeydi. Havalandırması da o kadar başarılı ki kokoeç yapılırken videosunu çekmek için sacın içine kadar girmiş olmama rağmen üzerime zerre kadar koku sinmedi. Düşünebiliyor musunuz hiç kokusu olmayan bir kokoreçti! Anlayacağınız mutfak, hijyen ve koku konusunda da güvendesiniz.

Tonton Baba’nın ekmeği yeme esnasında insanı rahatsız etmeyecek boyutlarda, tutuş ve ısırma oranınıza göre hesaplanarak özel olarak üretilmiş. Ekmekler mangalda kızartılarak servis ediliyor. Isırdığınızda o çıtırtıyı kulağınızda hissediyorsunuz. İster tavuk, ister kokoreç, ister sucuk, ister köfte yiyin hepsini aynı ekmeğe dolduruyorlar, dolu dolu geliyor o ekmekler ama o kadar rahat yiyorsunuz ki, ne sosu akıyor, ne domatesleri düşüyor, ne çeneniz aşırı açmanın verdiği etkiyle kasılıyor! Tek kelimeyle rahatlık söz konusu.

Kokorecin en önemli özelliği sadece süt kuzularından üretilmesiymiş, o yüzden zerre kadar kokusu yok. 7 çeşit baharat ve sıvı yağ ile marine edildikten sonra tam bir hafta dinlendiriliyor ondan sonra servise sunulmaya başlanıyor. Mangalda kızaran çıtır çıtır ekmeğin içinde çok nefis bir tada kavuşuyor.  Kaşarlı kokoreç 12.95 TL.

Gelelim menüdeki diğer ürünlerin fiyatlarına…

Mekanın duvarlarında merak uyandırıp hakikaten kendini okutturan tarihçe yazıları var. Çok ilgi çekiyor, bir yandan yiyor bi yandan yediğiniz köftenin, sucuğun, kokorecin tarihçesini öğreniyorsunuz. Çok eğlenceli ve orjinal bir fikir olmuş. Dekorasyona da ilgi çekici bir hava katmış. Tarihçe demişken, Tonton Baba’yı ziyaretim sayesinde öğrenmiş olduğum, Yunanistan ile bir türlü paylaşamadığımız bir lezzet olan ve aslen Yunanca ve Arnavutça kelimelerden oluşup ‘’mısır koçanı’’anlamına gelen kokorecin tarihçesini sizle paylaşmak istiyorum.

Kokoreci Orta Asya’daki Türk boylarının keşfettiği, yapılan arkeolojik çalışmalarla ispatlanmış. Kokoreç hakkında, Çince de ve Türkçe kitabeler bulunmaktaymış. Zamanın tüm şöhretleri, büyük komutanları ve filozofları bu lezzetin tadına bakmak için ipek yolunu aşındırmışlar. Büyük İskender ‘in methini duyduğu bu lezzeti tatmak için seferini uzatıp, ta Orta Asya’ya kadar geldiği rivayet ediliyormuş. Kavimler göçüyle beraber Anadolu’ya taşınmış ve Osmanlı padişahlarının baş tacı olmuş. İstanbul’un fethinde kapılardan ilk önce kokoreççilerin geçtiği yazılırmış. Yavuz Sultan Selim’in kokoreççi başı olmadan sefere çıkmadığı, IV. Murat’ın tebdili kıyafetle halkın arasına karışarak seyyar kokoreççiden gizli gizli kokoreç yediği bilinirmiş. Bu güzel bilgiyi de bana kattığı iin Tonton Baba’ya ayrıca teşekkür ediyorum. Gezerek hem de yiyerek öğrenmek bu olsa gerek.

Sucuk %100 dana etinden Tonton Baba’ya özel bir reçete ile Türk damak zevkine uygun olarak hazırlanıyor. Çıtır çıtır Tonton ekmeklerin arasnda hafif acılı Tonton Sos ile servis ediliyor. Gerçekten harika bir tadı var. Sosuna bayıldım. Sucuklar diri diri, doyurucu ve lezzetli. Tonton baba Türkiye’nin en çok sucuk ekmek satan yeriymiş. Ayda 2 tona yakın sucuk ekmek satıyorlarmış. Bir nevi sucuk fabrikası diyebiliriz.

Yine %100 dana etinden üretilen, tam manasıyla ev köftesi tadında diye nitelendirebileceğim Tonton Köfte denenmeye değer bir lezzet. İster kaşarlı, ister sade yiyin ama bence mutlaka Tonton ekmek arasında yiyin. Toplam 4 ana yemek var zaten, hepsinin tabak porsiyon seçenekleri de mevcut fakat yerinizde olsam ekmek arasından vazgeçmezdim.

Mekan sahibi Nevzat Karakeben’in öz babaannesi Nafiye Hanım’ın reçetesiyle kemik ve tereyağı ile 4 saat kaynatılarak ve un kullanılmadan yapılan süzme mercimek çorbası bir efsane. Denemeyen kalmamalı, o kadar net söylüyorum size.

Hele bir sütlacı var kiTonton Baba’nın hakikaten sanki içerde babaannesi yapmış getirmiş gibi doğal, katkısız ve ev lezzetinde. Görüntüsü bile lezzetini anlatmaya yetiyor.

Tonton Baba özel organizasyonlara catering hizmeti de sunuyor. Çok pratik bir çözüm olabilir. Şiddetle öneririm.

Şimdi gelin mekanı kanlı canlı yaşayalım… Aşağıdaki youtube videomu izleyerek tüm detayları öğrenebilirsiniz.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir