Mekanlar

Papaz Restaurant Santral Istanbul: Muhabbete Doyulmayan Mekan

Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü icerisinde bulunan, Papaz Restaurant yüksek tavanı, eğlenceli dekorasyonu, ferah ve aynı zamanda enerjik atmosferiyle sımsıcak bir yer. Herzaman cıvıl cıvıl, kalabalık ve renkli. Mekân hakikaten çok hoş tasarlanmış. Binanın dokusuna uydurulmuş.

resim-114103LV

resim-114308QQ

 

Eskiden yerinde Otto Santral vardı. Çoğunuz bilirsiniz. 4 senedir de Papaz Restaurant olarak; çok geniş yelpazeli menüsü, odun fırınında yapılan pideleri, pizzaları ve bilimum unlu mamülleriyle zengin bir lezzet durağına dönüşmüş durumda. Üstelik açık mutfağın verdiği güvenli hava da mis gibi kokuyor burada.

resim-114357XU

resim-114435RP

2 adet kış bahçesiyle de mekanı büyütmüşler, hem öğrencilere, hem dışardan gelen misafirlere güzel kahvaltılar, öğlen ve akşam yemekleri sunuyorlar. Café olarak da oldukça güzel. Özellikle tatlıların hepsine ayrı ayrı bayılacaksınız. Papaz’a gelip ortamı bir görün derim.

resim-114514YX

resim-114912TJ

resim-114948OM

 

resim-115041AS

Yemek yelpazesi o kadar ilginç ki, ‘’Anne Elinden El Mantisi’’ da var, Çin usulu ‘’Edamame’’ fasulyesi de, ‘’Findik Lahmacun’’ da, süper zengin saglikli salatalar da var leziz pizzalar da… ‘’Makarnalardan Izgara Piliçli Fettuccine’’ bir harika! Makarnada ilginç bir tat arayanlara ‘’mac & cheese’’ önerebilirim.

resim-115129MR

resim-115210FP

resim-115251ZD

 

Pidelere daha fırında yapılırken görür görmez kapılıyorsunuz. ıspanaklı, lorlu, tulum peynirli olanı enteresan bir lezzet, bence denemelisiniz (15 TL). Ben pizzalardan ‘’Bonfileli Pizza’’ yı, pidelerdense ‘’Kaşarlı Pide’’ yi denedim. Pizzanın bonfilesi, peyniri ve ozellikle de incecik hamuru cok.basariliydi. 24 TL. Pidenin lezzeti görüntüsü kadar başarılıydı. 16 TL.

resim-115350GJ

Öğlen yemeği için gittiğim Papaz’da yediğim ‘’Tulum Peyniri Salatası’’ gerçekten yıkılıyordu. Akdeniz yeşillikleri içinde kızartılmış tulum peyniri, taze ceviz, ızgara sebzeler ve pesto sos ile sunuluyor. Görsel olarak da lezzet açısından da beğeneceğiniz bir seçim olacaktır.

resim-115446PI

resim-115645MH

resim-115721BL

 

Sporun ve sporcunun dostu yemekler de bulunuyor burada. Her mekanda özellikle dikkat ettiğim bir husus olan ‘’Sporcu Dostu Yemekler’’ kriterimi ‘’Salatalar ve Sağlıklılar’’ başlığı altındaki pek çok yemekle, ayrıca ‘’Taze Baharatlı Köy Pilici’’, ‘’Izgara Levrek’’ ve ‘’Dana Bonfile Dilimleri’’ gibi ana yemeklerle yüzde yüz sağlayan bir mekan. Mesela protein zengini Kinoa Salatası benim favorilerimden biri oldu bile.

resim-115746UP

Yaz da kapıya gelmişken menüye yeni giren enfes bir yemeği denemenizi öneriyorum. Patlıcan, kabak, patates, renkli biber, domates hafif tereyağı ve zeytinyağıyla beraber güveçte pişiriliyor ve ortaya çok leziz bir ‘’ Yaz Türlüsü’’ çıkıyor.

resim-115826YR

Görselliği bu kadar göz dolduran bir profiterol daha görmemişsinizdir. Lezzeti de harika, fazla söze gerek yok, o kendini anlatıyor. Papaz’ın en favori tatlılarından biri oluyor kendisi. Muhakkak denemelisiniz. 12 TL.

resim-115906KU

Profiterolü kadar göz dolduran ve bir çırpıda yenen ‘’Dondurmalı Kağıt Helva’’ ciddi anlamda çok başarılıydı. Kağıt helvanın üzerindeki vişne sosa bayılacaksınız.

resim-115955SE

Genel anlamda her saat yoğunluğu ve insan sirkülasyonu bol olan bir yer Papaz. Buna rağmen servis hızlı ve başarılı. Fiyatlar mekana, ambiyansa, servise ve kaliteye gore oldukça uygun tutulmuş. Ne de olsa ilk hedef olarak öğrencilere hizmet misyonuyla açılmış bir restoran burası. Öğrencilerin yanısıra akademisyenler ve genel ağırlıklı olarak da ailelere hitab eden özellikle de çocuklu ailelerin rahat ettiği bir mekan Papaz. Sabah 7:30’da kahvaltı servisiyle açılıyor, gecce 22:30’a kadar devam ediyor. Pazar günleri 10:00 – 14:00 saatleri arasında oldukça iddialı bir ‘’Brunch’’ hizmeti sunuyorlar. Iddialı çünkü hem çok geniş, hem çok yeşil bir alanda, 550 araçlık otoparkı olan, piknik yapar gibi brunch yapılan başka bir yer bulmak zor koskoca İstanbul’da…

Karşılama- *****

Servis- *****

Menü- *****

Dekor- *****

Ambiyans- *****

Fiyat- *****

Hijyen- *****

Sporcu dostluğu- *****

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir