Mekanlar

Oxtail Restaurant: Kuyruktaki Lezzetten Dünya Lezzetlerinin Keşfine…

Her yerde et yemeğe alışkın olabiliriz, son zamanlarda adım başı bir steak house görüyor olabiliriz ama farklı olanı da severiz. Oxtail yurtdışında çok tutulan ama ülkemizde pek tanınmayan müthiş bir lezzetten yola çıkarak et kültürüne farkını koymuş. Sığır kuyruğunun ne kadar lezzetli olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz?

IMG_6247

Levent Loft Residence’ın girişinde, eski Fratelli La Bufala’nın yerine yaklaşık bir sene önce açılan Oxtail Restaurant’ın Akdeniz ve Avrupa mutfaklarının en seçme lezzetlerinden oluşan menüsü keşfedilmeye değer doğrusu. Restorana adını da veren “Oxtail” yani “Sığır Kuyruğu”ndan yapılma yemekleri de oldukça iddialı.

IMG_6250 IMG_6260

Loş ortamı, yüksek tavanlı, şık ve nezih ambiyansında, her yerde bulamayacağınız sıra dışı spesiyaller, sığır kuyruğundan yapılmış efsane lezzetlerle hazırlanıyor.

Ciddi olduğu kadar da rahat bir ortamı var Oxtail’ın.

IMG_6321IMG_6323

Farklı sayıda gruplara uygun masa düzenleri olan ve şık bir bar bölümü de bulunan 130 kişilik bu geniş ve ferah restoran hem iş yemekleri, hem Levent civarında çalışan beyaz yakalılar için öğlen yemekleri, hem de dostlarla yenecek keyifli bir akşam yemeği için çok ideal.  “Lezzet Kaşifliği” mottosu ile yola çıkan Oxtail’de yemeklerin sunumu kadar lezzeti de başarılı.

Oxtail’in nefis poğaçalarını yaptığı, mekanın orta yerinde bulunan taş fırını ve Radyo Voyage’ın Oxtail’e özel frekansdan yaptığı yemeğinize eşlik eden müzik yayını sayesinde ortama daha da ısınıyorsunuz.

Bu mekanda hem özenli bir kahvaltının, hafif ama derin bir öğlen yemeğinin ve seçkin bir akşam yemeğinin keyfini sürebiliyorsunuz. Aynı zamanda cumartesi akşamları klüp havasına bürünüyor, özel dj performansı eşliğinde partileyebiliyorsunuz.

IMG_6276Yerel ve en iyi kalite malzemelerin kullanılıp yeniden yorumlandığı menüsünde özellikle de ağır ateşte kök sebzeler, baharatlarla ve şarapla beraber tam on iki saate pişirilerek yapılan ‘’Oxtail Soup’’ yani sığır kuyruğu çorbası mekanın en favori lezzeti. Safi sağlık ve lezzet içerikli. Yıldız anason, tarçın, havuç gibi sebzelerle pişiriliyor ve piştiği suyla ikram ediliyor. 22 TL.

IMG_6298

Görmüş olduğunuz müthiş lezzet ‘’Oxtail Bourguignon’’ sığır kuyruğunun Fransızlaştırılmış hali. Ağır ateşte on iki saat boyunca kök sebzeler ve baharatlarla beraber pişirilmiş sığır kuyruğu ve sütte pişirilmiş karnabahar püresi ile sunuluyor. Muhakkak denenmeli. 38 TL. Başka yerlerde 70-80 TL lerden başlayan bu yemek burada çok makul fiyatlara ulaşılabilir durumda.

IMG_6320

Vedat Milor da Oxtail’i ziyaret etmiş ve sığır kuyruğundan yapılan tüm spesiyallere bayılmış. Bunu da eklemek isterim.

Yine 12 saat ağır ateşte kök sebzelerle ve şarapla pişirilmiş olan sığır kuyruğunun cheddar peyniri ve karamelize soğan eşliğinde sunulan burger halini de tatmalısınız. ‘’Oxtail burger’’: 34 TL

IMG_6352 IMG_6335

Madem bu kadar sağlıklı yemekler yedik, finali de sağlıklı yapalım dedik! Kinoalı sütlaç, pirinç yerine kinoa kullanılması çok ince ve zarif bir bakış açısı. Hem de bu tatlıya pek bir masumiyet kattı! ‘’Kinoalı Fırın Sütlaç’’: 17 TL

Her yemekte farklı bir renk ve yöresel esinti var.  Dünya lezzetlerini keşfetme yolunda enteresan bir durak olabilir, muhakkak denemeniz gereken farklı bir mekan!

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir