Mekanlar

Efe Balık: Yeşilköy Marina’nın Egelisi

IMG_6491

Yeşilköy Marina’nın Ege esintili balıkçısı Efe Balık’taydık geçen akşam.  8 senelik temeli sağlam bir mekan. Yaz mevsimine yakışan güneşli bir sofrayı deniz kokusuyla birleştiren ortamıyla Ege’ye bir akşamlık yolculuğa çıkmış gibi hissettiren bir atmosfer hakim bu mekanda. İlginç duvar kağıtları, midye kabuklu zemin döşemesi ve gemici aksesuarları ile her ayrıntı denizi çağrıştırıyor.

IMG_6635IMG_6681Lezzetli mezeler sizi uzun soluklu bir yemeğe hazırlıyor, ara sıcaklar farklı ve çok çeşitli, balık sevmeyene bile balığı sevdiriyor. Servis kalitesi ve ortamın sıcaklığı da sizi mekana daha bir ısıtıyor. Yeşilköy Marina’da deniz manzaralı ortamı ferahlık ve huzur veriyor. Üstelik haftanın belirli akşamlarında canlı fasıl müziği de oluyor. Dolayısıyla Efe Balık’ı sevmemek için bir sebep kalmıyor.

Snapseed

Efe Balık’ta mezede çeşit çok. Zengin içerikli farklı menüsünde; sıcak ve soğuk otlu mezeler, kabak çiçeği dolması, kurutma patlıcandan çömlekte balık dolması, köpoğlu ve topik gibi tatlar ve nadir bulunan leziz otlardan hardal otu, ebegümeci, cibez, turp otu ve radikanın yanı sıra atom, girit ezme ve çıtır kabak cipsi gibi çeşitler var.

IMG_6649

Ben ve yemek yazarı olan diğer dostlarım Efe Balık’tan oldukça keyif aldık. Ne de olsa; İş biter, tatil biter, para biter, yol biter, demlikteki çay biter, kavanozdaki nutella biter, arabanın benzini, hastanın derdi, borçlunun borcu, dervişin sabrı biter, bizde iştah bitmez evelallah.. Allah iştahına göre de enerji vermiş şükür, sporda yakar geçeriz. Ama bu güzellikleri yemeden zinhar geçemeyiz.

IMG_6651

Ara sıcaklarda laos lokumu, güveçte fırfır karides, fırında şarap soslu ahtapot, pazılı levrek sarması, patentli “Dirican”, bohça böregi, balık kokoreç ve paella da denemeye değer farklı ve çarpıcı seçenekler. Özellikle Dirican’ı denemenizi öneriyorum! Nefis bir lezzet.

IMG_6672

Balık çeşitleri arasında Egeli şeflere özel soslar ve pişirme teknikleri ile hazırlanan balık kavurma ve paneler, tuzda balık, fırında kalkan tandır iştah kabartıyor. Yediğimiz fener kavurma oldukça lezzetli ve bir o kadar da keyifliydi.

Tatlı olarak sufle, çikolatalı şekerpare ve tahinli kabak tatlısı gibi çeşitler var. Efe Balık civarındaki diğer balıkçılara göre fiyatları daha uygun olan bir mekan. Lezzet, çeşit ve servis kalitesi açısından da beklentilerinizi fazlasıyla karşılıyor. Denemenizi öneriyorum.

SnapseedIMG_6520

İyi bir yemek hoş muhabbetle daha da lezzetlenir, yemek ve dostluk ruha dokunuş gibidir. Balık sofrası hem mideyi hem ruhu doyuran cinste bir keyiftir. O zaman kendi seçilmişlerinizle yani en sevdiklerinizle böyle bir sofranın ekseninde paylaşımı bol mutluluklar diliyorum hepinize, afiyetle!

Menüden Bazı Fiyatlar:

Mezeler 9 – 15 TL (Karides Söğüş 22 TL)

Sübye: 15 TL

Dirican Kavurma: 25 TL

Balık Mantısı 10 TL

Deniz Mahsulleri Böreği 5 TL

İçli Balık Köftesi 5 TL

Kalamar Tava 22 TL

Karides Güveç 22 TL

Ahtapot Izgara 10 TL

Istakoz 150 TL/KG

Jumbo Karides Izgara 100/KG

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir