Seyahat Günlüğü

Las Vegas ile ilgili Herşey!

Las Vegas, ABD’nin Nevada Eyaleti’nde Mojave Çölü üzerine kurulmuş, kumar ve eğlencenin merkezi olarak bildiğimiz, 24 saatini dolu dolu yaşayan, ışıl ışıl parlayan bir çöl şehridir. Oteller en çok parayı içlerindeki kumarhane ve alışveriş merkezlerinden kazandığından gezmeye gelen turisti içerde tutabilmek adına birbirleriyle mimari yarışa girmiş durumdadır. Las Vegas’da yapılması gereken ilk şey, tüm otelleri gezmek, türlü çeşit restoranlarında yemek yemektir. Otellerinin kumarhanelerinden çıkmak istediğinizde yolunuz muhakkak bir alışveriş merkezinin ortasından geçecektir.

IMG_8832IMG_8894 IMG_8686 vegas10

Vakti zamanında İspanyol tüccarların Los Angeles’a geçiş yolu üzerinde bulunan bu çölü aşmaları o kadar  zor ve meşakkatliymiş ki, yolcuğa ‘Ölüm Yolculuğu’ ismini vermişler. Daha sonraları çölün ortasında bir nebze yeşillik barındıran bu vahayı keşfedip bölgeye İspanyolca otlak-çayır anlamına gelen Las Vegas ismini vererek, sonraki yolculukları için bu güzergahı kullanmaya başlamışlar.

Las Vegas’ta toplu taşıma diye birşey yok. bir yerden bir yere gitmek için CAT adı verilen otobüsleri ve oteller arası gezen servisleri kullanırsınız yada en iyisi bir araba kiralarsınız. Hem de Los Angeles (araba ile yaklaşık 4 saat) ve Grand Canyon’a rahatça gidersiniz. özellikle yaz aylarında 45 dereceyi bulan sıcaklıklarla karşılaşan Vegas’ta Gecce ve gündüz ısı farkı çok fazla olduğu için gündüz kavrulurken gecce donabilirsiniz, ona göre kıyafet bulundurmanızda fayda var. Ziyaret için en uygun aylar, Eylül ve Mayıs arası olabilir.

Strip

Şehir, 55 km uzunluğundaki Las Vegas Boulevard adındaki caddesiyle adeta ikiye ayrılıyor. Strip, bu caddenin sadece 5-6 km’lik bir kısmının özel adıdır. Las Vegas’ın en ünlü otel, gece kulübü, kumarhane, eğlence merkezi ve restoranları Strip üzerinde yer alıyor. Hava karardığında otellerin ışıklandırmaları sayesinde adeta bir rüya şehre dönüşüyor. Hele Noel zamanı masal gibi oluyor.

Gezilecek yerler

Las Vegas’a yarım saat uzakta yer alan ve çölün ortasında kayak yapma imkanı sunan bir kayak merkezinin bulunduğu Mountain Charston kasabası farklı bir deneyim olabilir.

Las Vegas’a 50 km uzaklıkta bulunan, yürüyüş ve tırmanma sporlarını sevenlerin ilgisini çeken Red Rock, doğal kırmızı renkte kayaların ve tepelerin yer aldığı bir bölge. Las Vegas’ın en romantik on noktasından biri olarak gösterilir. Hele bir de yaprakların kızardığı son bahar mevsimindeyseniz muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Dünyanın en büyük yapay gölü olan Lake Mead bölge haklı tarafından yüzme, yelken, rüzgar sörfü ve balıkçılık gibi su sporlarıyla değerlendiriliyor. Amerika’nın en büyük barajı olan Hoover Dam‘e de çok yakın. Sadece su yoluyla varabileceğiniz yüksek dağlar ve suyun birleşmesiyle muhteşem bir manzara oluşturan dünyaca ünlü Iceberg Canyon da Lake Mead’de yer alıyor.

Bellagio Las Vegas 

IMG_8460Dünya otelleri arasında daima en iyiler arasında sayılan Bellagio Hotel, otel binası ve Strip caddesi arasındaki 3.2 hektarlık bir alan üzerine yayılan yapay gölüyle diğerlerinden ayrılıyor. Bir çölün ortasında olduğunuzu unutturacak kadar doğala yakın yapılmış olan bu gölde, her gün saat 15.00’da başlayarak her yarım saatte bir tekrarlanan Fountains Bellagio (Bellagio Çeşmesi) ismiyle anılan su şovu, Las Vegas’la adeta özdeşleşen aktivitelerden bir tanesi. Gösteriyi unutulmaz kılansa eşlik eden müzik ve ışıklandırma sistemi. Hava karardıktan sonra izleyince daha bir güzel oluyor.

Bellagio’nun lobisinde yer alan, 45 bin canlı çiçek kullanılarak süslenen Conservatory of Botanical Garden (Botanik Bahçe) kesin kes görülmeli. Çiçeklerin canlı kalmaları sağlanarak oluşturulan figürler adeta birer sanat ve mühendislik harikası. Özellikle beyaz çiçeklerden hazırlanan kutup ayısı figürü her yıl kullanılarak otelin bir simgesi halini almış durumda.

Cam üfleme tekniğiyle ve tamamen el emeğiyle 2 binden fazla cam çiçek kullanılarak yapılmış olan Fior di Como ismini verdikleri giriş süslemeleri canlı renkleriyle acayip dikkat çekici.

Andy Warhol Museum ortaklığıyla hizmet veren ve  sanatçının da en değerli eserlerinin sergilendiği Bellagio Gallery Of Fine Art’ı (Bellagio Güzel Sanatlar Galerisi) gezebilirsiniz. (10-15 dolar)

Güzel bir pazar kahvaltısı için her pazar 11.00-14.30 saatleri arasında yapılan Fountains Bruch’a muhakkak katılın derim. Bellagio’nun meşhur yapay gölü manzaranız olsun isterseniz, rezervasyon kesinlikle şart. (Kişi başı ortalama 55-60 dolar)

The Venetian Hotel 

IMG_9018Minyatür İtalya konseptiyle tasarlanan The Venetian Hotel’de en önemli aktivite son derece şık dekore edilmiş ve adeta İtalya’da hissettiren su kanalında haftanın her günü sabah 10.00-23.00 saatleri arasında -kişi başı yaklaşık 20 dolar ödeyerek yapabileceğiniz goldol gezisidir. Bu geziyi özelleştirmek ve sevdiğinizle baş başa yapmak isterseniz, tur başına yaklaşık 75 dolar ödemeniz gerekir. Las Vegas’ta evlenmek isteyenlerdenseniz, nikahınızın bu gondollar üzerinde kıyılması da mümkündür. Bu otelde bulunan dünya starlarının mumdan yapılmış heykellerini görebileceğiniz Madame Tussauds Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. (Kişi başı 17-28 dolar)

Tüm Las Vegas otellerinde olduğu gibi The Venetian Hotel’de de Grand Canal Shoppes adıyla bilinen büyük bir alışveriş merkezi de bulunur. Hotel’de akşam veya öğle yemeği yemek isterseniz yaklaşık 35 restoran var. Özellikle yapay kanal etrafında yer alan restoranlardan birini tercih etmenizi kesinlikle tavsiye derim. Otel danışmasından edineceğiniz broşür sayesinde tüm restoranların mutfak ve fiyat aralığı hakkında bilgi alabilirsiniz. Her biri birbirinden meşhur üç farklı gece kulübü de bulunuyor.

Wynn Las Vegas 

Las Vegas’in en yeni otellerinden Wynn, hava kararıp ışıklandırıldığında Las Vegas’ın en iyi manzaralarından birini oluşturur. Özellikle lobi dekorasyonuyla en çok fotoğraf çektiğiniz yerlerden biri olacak kadar da iddialıdır. Ayrıca dünyanın ‘AAA in 4 Diomands’ ödülüne layık görülen tek kumarhanesi de Wynn çatısı altındadır. Wynn’i diğer otellere göre biraz daha öne çıkaran bir başka özelliği de Las Vegas’ın en iyi şovlarına ev sahipliği yapıyor oluşu. Mesela Allegro Restoran’da yiyebileceğiniz akşam yemeğinin ardından izleyebileceğiniz The Dream adli şov için kişi başı 185 dolar ödersiniz.

Paris Las Vegas

vegas43Las Vegas’a vardığınızda ilk dikkatinizi çekecek otel şehrin en romantik noktası seçilen 165 metre uzunluğundaki Eyfel Kulesi ile Paris Las Vegas olacaktır. Otel’in içindeki hediyelik eşya mağazasından yaklaşık 8-17 dolara alabileceğiniz giriş biletiyle Eyfel Kulesi’nin en üst katındaki gözlem terasına çıkıp Las Vegas’a 360 derece açıyla bakabilir, Bellagio Otel’in her yarım saatte bir yeniden başlattığı muhteşem su şovunu izleyebilirsiniz. Ayrıca Kulenin 11.katında yer alan Eiffel Tower Restaurant’da öğle ya da akşam yemeği de yiyebilirsiniz. Fransız mutfağı başta olmak üzere tüm dünya mutfağından örnekler bulunan restoranda iki kişi ortalama bir akşam yemeği bedeli olarak 120 dolar ve üstü ödersiniz. Fransız sokaklarında yürüdüğünüzü hissettiren alışveriş merkezi de Chaps Elyses Caddesi’ne benzetilmiş.

New York Las Vegas Hotel 

vegas1

Las Vegas’in mimarisiyle en çok dikkat çeken otellerinden New York New York Özgürlük Anıtı ve Empire State Binası gibi New York’un en belirgin simgelerinin otel binası şeklinde tasarlanmış şekli gibidir. New York New York Las Vegas, Birçok farklı binanın birleşiminden oluşması sebebiyle Amerika’nın en büyük oteli olma özelliğini de taşıyor. Bu oteli diğerlerinden ayıran en belirgin özelliklerden biri, dışarıdan da kolayca görebileceğiniz Roller Coaster’dır. Dünyanın ilk 180 derece açılı roller coaster’ı olma özelliğini de taşıyan bu ‘adrenalin trenine’ binmek isterseniz hemen girişinde 14 dolara biletinizi alabilirsiniz. Las Vegas’ta evlenerek unutulmaz bir düğün planlayanlar gerekli başvuru ve rezervasyonları yaptıkları taktirde nikahlarını bu roller coaster üzerinde kıydırabilirler.Adventure Dome adındaki çok hızlı dönen bir daire şeklinde tasarlanmış rollercoastera da binebilirsiniz. Size suç dosyalarını çözümleme şansı veren CSI Sergisi de enteresan bir aktivite olabilir. Suçluyu bularak ayrılanlara başarı sertifikaları da veriliyor. Bu üç atraksiyona da katılmak isteyenlere kişi başı 57 dolardan başlayan fiyatlarla alabilecekleri üçlü atraksiyon biletini almalarını öneririm.

Ceaser’s Palace

İç ve dış dekorasyonunda tamemen Roma esintileri ve mitolojik simgeler kullanılan, Augustus, Centurion, Roman, Palace ve Forum olmak üzere beş kuleden oluşan Ceaser’ Palace da ‘tipik Roma’ temalı bir otel.

Las Vegas’ta alışveriş için zamanınız azsa, ilk hedefiniz bu otelin alışveriş merkezi olan The Forum Shop olmalı. Mühendislik harikası bir açıyla yerleştirilen ve gerçekten günün 24 saati gündüz etkisiyle açık havada geziyormuşsunuz hissi veren gökyüzü temalı tavan kaplaması çok etkileyici. Las Vegas tatilinizi daha ekonomik hale getirmek, akşam yemekleriniz için daha az ödemek istiyorsanız bu alışveriş merkezinin içinde yer alan restoranlara öncelik verebilirsiniz. Ayrıca Uzak Doğu mutfağının en iyi öneklerinden olan Nobu Restoran ve Max Branner bu merkezde bulunuyor.

Maverick helikopter turu: Las Vegas’a tepeden kuşbakışı baktığınız harika bir Vegas aktivitesi.En ekonomik helikopter turu, sadece Las Vegas’ın en turistlik yerlerinde kısa bir tur yapan, gecce ve gündüz turları şeklinde iki farklı alternatif sunan, gecce alternatifini seçmenizde fayda gördüğüm kişi başı 120 dolardan başlayan bir tur. Ayrıca bu turu dünyaca ünlü Grand Kanyon’u gökyüzünden seyretmek için de kullanabilirsiniz. Fiyat kişi başı 200 dolardan başlayarak artıyor.

Pink Jeep Tour (Pembe Jip Turu): Las Vegas turları arasında en meşhurlarından biri de Pink Jeep Tour’dur. 8-9 saat süren Grand Kanyon Tur’unun ortalama bedeli 250 dolar. Grand Kanyon’un en çok merak edilen ve muhteşem bir kanyon manzarısı vaad eden Skywalk Gözlem Terası, Pink Jeep Tour fiyatına dahil edilmemiş. Dilerseniz yaklaşık 35 dolar ödeyerek bu terasa da çıkabilirsiniz. Genellikle sabah saat 7.00’da başlayan bu turda, rehberlik hizmeti dışında öğle yemeği servisi ve otelinizden alınıp tur sonunda aynı yere bırakılma hizmeti de veriliyor.Las Vegas şovları: ‘Vegas’ta olan Vegas’ta kalır.’ ve ‘Günahlar şehri Vegas’ gibi sözleri düşünerecek olursak şov ve eğlencenin boyutlarını tahayyül edebilirsiniz.

Dünya starlarının verdiği konserleri, ünlü dans ekiplerinin gösterilerini ve ilizyon şovlarını vegas.com ve vegasticket.com gibi sitelerden önceden bakıp ayarlamanızda fayda var.

Las Vegas tüyolarıIMG_8761

En büyük gelir kaynakları olan kendi kumarhanelerine ‘oyuncu’ çekme çabası, otelleri vale hizmeti gibi ücretsiz hizmetler vermeye itiyor. Las Vegas otellerinin ana kapılarından giriş yaptığınızda ücretsiz vale hizmeti ile karşılanıyorunuz.

Bu kuponlar ülkesinde girip çıktığınız her yerde özellikle kasa yanlarında bulunan ücretsiz kitapçıkları alın ve inceleyin. Hiç tahmin etmediğiniz fırsatlar yakalayabilirsiniz.

Strip üzerinde tüm gün turlayan ücretsiz servileri mevcut. Taksiye binmeyin.

Kumarhanede oyun oynamak istiyorsanız, kumarhane başvuru masalarında bulunan basit bir formu doldurarak üye olabileceğiniz Mlife sistemine muhakkak üye olun. Ücretsiz edineceğiniz üyelik kartınız ilk oyununuzda şans getirmesi için 100 dolarlık bakiyeyle geliyor. Oyuna başlamadan önce görevliye kartınızı göstererek masada geçirdiğiniz her sürenin hesaplanıp size indirim kuponu olarak geri gelmesini de sağlayabiliyorsunuz. Sadece sisteme üye olan otellerinin kumarhanesinde kullanabileceğiniz bu kart sayesinde bir sonraki Vegas tailinizde işinize yarayacak otel indirimleri hatta sezonuna göre bedava konaklama fırsatları yıl boyunca mail adresinize yollanıyor.

YEME – İÇME

Her otelin uygun fiyata çok çeşit bulmanızı mümküm kılan, tüm öğünleri içeren açık büfeleri var. Mandalay Bay Oteli Bayside Buffet ve Vegas’daki tek açık büfe deniz ürünleri lokantası olan Rio Oteli’nin Village Seafood Buffet’i deneyebilirsiniz. Istakozdan karidese, pavurya bacağından istiridyeye ve sushi ye kadar sınırsız yiyebilirsiniz. Büfelerde meşrubatlar fiyata dahil, içki fiyatları da oldukça makul. Deniz mahsülü için büfe tercih etmezseniz Rio Otel’deki Buzio’s, iyi yemekleri çok çeşitli şarap seçenekleri ile tatmak isterseniz de Mandalay Bay otelindeki Aureole mükemmel seçimler olur.

Alakart segmentinde 2200 işletme arasından seçim yapmak hem zor hem de keyif verici. Öncelikle hangi mutfağı istediğinizi seçmek işi oldukça kolaylaştırıyor. Belaggio Oteli Gölü’nün etrafındaki ve Venetian Otelinin Kanalları kenarındaki Cafe ve Restaurantları mutlaka deneyin. Belaggio Oteli göl kıyısındaki Al Fresco  muhteşem konumu ile öne çıkıyor. Hava iyi ise mutlaka dışarıda oturun. Restaurantlar için rezervasyon gerekiyor. Yola çıkmadan on-line rezervasyon da yapabilirsiniz.

Mirage Oteli içinde sadece New York’da merkezi bulunan ve Vegas dışında şubesi olmayan Carnegie Deli’de konusunda bir numara olan ve alışılmışın aksine soğuk servis edilen Hot Pastrami yi (roast beef) deneyin. Woody Allan Special’ı 2-3 kişi paylaşabilirsiniz, paylaşmak istediğinizde  servis parası olarak 3 $ ilave alıyorlar. Çilekli ve çikolatalı cheese cake ler de mükemmel.

Eğer alışveriş için Havaalanının güneyinde bulunan ve strip üzerindeki Premium Outlete giderseniz yol cephesindeki Outback’s leziz etleriyle denemeye değer.

Stripe dışındaki Lotus of Siam da yıllardır batı yakasının en iyi Uzakdoğu lokantası ünvanını elinde tutuyor.

ALIŞVERİŞ

Las Vegas’da her zevke ve bütçeye göre alışveriş olanakları var.

Ünlü markaların butiklerini Caesars Otel içindeki Forum, Venetian, Wynn, Belaggio, Encore, Planet Hollywood, Palazzo, Cosmopolitan otelleri başlıcaları olmak üzere otellerin alışveriş arkadlarında ve Wynn Otel karşısındaki Fashion Show Mall’da gezebilirsiniz.

Ünlü markalara ucuz yollu sahip olmak isterseniz Strip’in güneyinde ve kuzeyinde olmak üzere 2 adet Premium Outlet var. Kuzeydeki güneydekine oranla daha büyük ama ikisinde de farklı markalar var. İkisini de gezmelisiniz.

Bu markaları daha da ucuza almak isterseniz Las Vegas’da 6 yerde bulunan Marshall’s mağazasını ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir