Seyahat Günlüğü

Kırklareli: Vino Dessera – Dönmez Çiftliği – Bağbozumu Festivali

 

 

Canın sıkıldı, hayat dar geldi, yere göğe sığmaz oldun ve değişik bir aktivite mi arıyorsun?
”Moralini bozma gel Bağ bozalım” dedim ve bizim kızları da peşime katarak Kırklareli Ahmetçe köyündeki Dönmez Çiftliği’ne gittim.

Processed with Snapseed.

img_9825img_9835 img_9836

Eylül ayının en güzel hafta sonunu bağcılık açısından önemli bir bölge olan Trakya’nın Kırklareli ilinde bütün yıl büyük emeklerle yetiştirilen üzümleri toplamak ve bağları bozmak için gittiğimiz Vino Dessera’da yaşadığımı söyleyebilirim. Geçen sende de Dönmez Çiftliği’ni böyle ele geçirmiştik. Bu eğlenceli festivalde yöreye ait zengin peynir çeşitlerini, Trakya’nın ünlü et ürünlerini ve yöresel tatlarını keşfederken şarapları da tek tek tattık. Üstüne de vur patlasın çal oynasın eğlenceyi kattık. Davul çaldık, darbuka çaldık, çalanlarla oynadık. Trakya’ya yakışan türde bir eğlence oldu bizim için, oradan çok mutlu ayrıldık.

 

Processed with Snapseed.

Vino Dessera Şaraplarının içimi oldukça keyifli, yumuşak ve ahenkli. Atmosfer ve ambiyans oldukça sevimli. Bir sonraki etkinlikte buluşmayı iple çekiyoruz. Bu deneyimi yaşamanızı öneriyorum. Bağ gezisi ruhsal bir detoks gibi, tüm enerjisini doğaya fışkırtası geliyor insanın.

 

Festivale ait detayların kanlı canlı halini ve Kırklareli belediye başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu ile yaptığım keyifli söyleşiyi de youtube kanalımda izleyebilirsiniz.

Processed with Snapseed.img_9827img_9723

 

Kırklareli ilimizin insanda bağımlılık yaptığını, sosyal demokrat ve cumhuriyetçi insanların burada yaşadığını, insanların birbirlerine hoşgörülü ve saygılı olduklarını, peynirlerinin, et ürünlerinin, üzümlerinin, özellikle de köftelerinin lezzetli olduğunu, kültürel ve tarihi miraslar açısından zengin, İğne Adası ile de doğal güzelliklere sahip bir bölge olduğunu öğrendik. Türkiye’nin 81 ilinden birisi olan Kırklareli Ankara’nın Kırıkkale ilçesi ile karıştırılıyor belki çoğu zaman fakat İstanbul’a sadece iki saat uzaklıkta olan bu sakin, yeşil ve huzurlu ilimiz çok daha önde olmayı hak ediyor bence.

 

Processed with Snapseed.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir