Seyahat Günlüğü

Cinque Terre İtalya: Beşi Bir Yerde Cinqueterre

Cique Terre demek birbirine bitişik rengarenk evler, renk renk boyalı sıra sıra dizilmiş tekneler, tepelere oyulmuş tarım alanları, sakin ve huzurlu bir hayat, masmavi bir deniz ve lezzetli yemekler demek.

İtalya’nın orta-kuzey kıyılarında, Ligurya Bölgesi’nde, Genova ve Pisa arasındaki Liqurian denizinin engebeli sahil kıyılarında kurulmuş olan Cinque Terre, İtalyancada ‘beş toprak’ anlamına gelir. Haritada ‘Cinque Terre’ olarak göremezsiniz çünkü burası güneyden kuzeye doğru, Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza ve Monterosso al Mare adlı beş köyden oluşan bir bölgedir. Günümüzde Ulusal Park olan bölge 1997’den beri UNESCO Dünya Kültür Miras listesindedir.

Yüzyıl öncesinde tren rayları döşenene kadar köylere karayolu ile ulaşım bile yokmuş. Köylerin hepsi yamaçlara kurulmuş. Düz alanları yok ama köylüler yiyeceklerini ve geçimlerini sağlayabilmek için tepeleri ilmik ilmik işleyip tarıma uygun hale getirmişler.

Cinque Terre’ye Nasıl Gidilir? Nerede Konaklanır?

Cinque Terre’ye direkt gelecekseniz Pisa veya Cenova’ya uçabilir. Bu iki şehirden de trenle bölgenin köylerine ulaşabilirsiniz. Biz güneyden (Amalfi’den) buraya geldiğimiz için Pisa’ya daha yakınız ve sahilin güney ucunda kalan La Spezia’da konakladık. Eğer Cenova üzerinden geliyorsanız ve oradan dönecekseniz siz de sahilin kuzey başlangıcında kalan Levanto’da kalabilirsiniz. Eğer La Spezia’da kalmak isterseniz; Cenova ile La Spezia arası trenle toplam 1,5 saat sürüyor.

Köylerde konaklama da mümkün. En çok tercih edilen yerler arasında Monterosso al Mare ve Vernazza yer alıyor.

La Spezia’da tren istasyonunun hemen 100 metre ilerisinde yer alan Hotel Firenze e Continentale’de konakladık. Konum olarak çok iyiydi. Napoli’den trenle buraya geldik ve hemen odamıza yerleşip otelin misafirlerine ücretsiz sunduğu bisikletlerle tüm şehri gezdik. Çok güzel bir yer La Spezia. Sahil kısmı, kordonu, şehir merkezi büyüleyici güzellikte ve sakinlikte.

Cinque Terre Köyleri Nasıl Gezilir?

Cinque Terre köyleri arasındaki ulaşımı; trenle, yürüyerek ya da botlarla yapabilirsiniz.

Biz köylere ulaşım için La Spezia’dan trene bindik. Tren istasyonundan gün boyu kullanabileceğimiz Cinque Terre bileti aldık. Kartın içeriğinde; Levanto–Cinque Terre–La Spezia arasındaki tren hatlarına sınırsız biniş hakkı, wifi internet bağlantısı, istasyondan köylerin merkezine çıkan shuttle’lara biniş hakkı ve yürüyüş parkurlarına giriş bulunuyor. Böylece tüm köyleri bu biletle gezebildik.

Kartı Cinque Terre’nin beş köyünden, Levanto ve La Spezia istasyonlarından edinebilirsiniz. Bir günlük kişi başı bilet fiyatı 16 Euro. İtalya’da bilinmesi gereken en önemli şeylerden birini unutmayın; trene binmeden mutlaka biletinizi bilet makinasına okutmanız gerekir. Bunu hep aklınızda tutun yoksa ceza yersiniz. Köyler arası mesafe trenle beşer dakika. O yüzden en kolayı trenle gezmek.

Köyler arası ulaşımı botlarla yapmak isterseniz bilmeniz gereken şu; tekne Cornigla’ya uğramıyor, diğer 4 köye ulaşım mümkün. Birer saat aralıklarla köylerden botlar kalkıyor. Fiyat seçtiğiniz tura göre kişi başı göre 20-30 Euro arasında.

CinqueTerre’nin tüm köylerini bir günde gezmeniz mümkün.

Cinque Terre Köyleri:

Riamaggiore: 

Biz La Spezia’dan geldiğimiz için gezmeye başladığımız ilk köy Riomaggiore oldu. 13. yy’da inşa edilen bu köy bir vadi üzerine sağlı sollu olarak yapılmış olan renkli evlerden oluşuyor. Zamanında Haçlı seferleri sırasında köy korucuları Osmanlı’dan kaçmak için tepelere inşa etmişler bu evleri. Denizin solunda yer alan kayalıklarda ise güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Yemek: Riomaggorie’de Mamma Mia, ‘take away’ şeklinde lezzetli kızarmış deniz ürünleri bulunuyor.

Manarola:

Köyler arasındaki patika yollar arasında en meşhuru ola Via Dell’Amore yani Aşk Yolu’nun başında ‘’Bar e Vini a Piè de Mà’’ diye bir mekan var. Güzel bir ev şarabı, keyifli İtalyan lezzetleri ve harika bir manzara eşliğinde bu köyün tadını çıkartabilirsiniz. Daha sonra kah denizin üzerinden kah kenarından yürüdüğünüz ve müthiş manzaralara şahit olduğunuz bu 2 km’lik yoldan ikinci köy olan ve Cinque Terre’nin en güzeli olan Manorola’ya ulaşıyorsunuz. Manarola uzaktan baktığınızda özenle çizilmiş bir tablo gibi. Tren istasyonundan merdivenleri inip, sıra sıra restoranların yer aldığı sokaktan yürüyerek meydana ulaşıyorsunuz. Burada plaj yok ama kayaların üzerinden denize atlayan insanlar çok.

Manarola’nın merkezinden biraz uzaklaştığınızda falez tepesindeki meşhur renkli evleri fotoğraflayabilirsiniz.

Riomaggiore’ye göre oldukça küçük olan Manarola’da tren istasyonundan aşağı inerseniz meydana kadar inen sağlı sollu restaurantları görebilirsiniz. Cadde boyunca sıralanmış dükkanlardan Cinque Terre’ye özgü nefis limonlu dondurma ya da pesto soslu farinata (üstü pesto sosla kaplanmış kestane unundan yapılan hamur işi) satın alabilirsiniz.

Yemek:

Trattoria dal Billy (Önceden rezervasyon yapmak gerekiyor, romantik bir mekan)

Nessun Dorma Daha çok salata ve sandviçlerin ağırlıkta olduğu, kokteyllerin de yer aldığı bir bar.

Bar e Vini a Piè de Mà

Corniglia:

Corniglia oldukça yüksek bir tepeye inşa edilmiş ve denizin kenarında olmayan tek köy. Tekne turu ile geziyorsanız burayı göremezsiniz. Trenle gittiğinizde ya istasyonun oradan kalkan otobüslere biniyorsunuz yada 380 basamaklı merdiveni tırmanarak Corniglia’nın merkezine ulaşıyorsunuz.

Yemek: Dondurmacı Alberto Gelateria

Vernazza:

Dar sokaklara, rengarenk evlere sahip Vernazza meydanında bizi 1318 yılında yapılmış Santa Margherita Kilisesi karşılıyor. Burası diğer köylere kıyasla daha düz yollara sahip. Sırtınızı denize dönüp, meydanın sol tarafındaki dar merdivenlerden yukarı çıktığınız zaman Doria Kalesi’ne çıkıp, yukarıdan köyün manzarasına hakim olabilirsiniz.

Benim favori manzaram ise Monterosso–Vernezza arasındaki patika yol. Bu yolda biraz ilerleyip muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Yemek: Ristorante Belforte (rezervasyon gerekli) ve Trattoria Da Sandove dondurma için Stalin Gelateria

 

Monterosso:

Köylerin arasında en uzun sahile ve kumsala sahip olan Monterosso yer tren yolu ve tünelle ikiye bölünmüş bir köy. Sahil yolunun sonunda ise deniz tanrısı Neptün’ün Heykeli yer alıyor. İtalyanlar tarafından ‘Gigante’ olarak adlandırılan 82 m yüksekliğindeki bu heykel 1910 yılında Ferrara isimli heykeltıraş tarafından yapılmış.

Heykel yüzünüzü denize döndüğünüzde plajın en sonundaki kayalığın ucunda tüm görkemiyle duruyor. İkinci Dünya Savaşı’nda hasar görse de hala ayakta duruyor.

Yemek: Belvedere Resturant, Pizzeria la Smorfia ve Cantina

Notlar: 

Burada genelde hangi restoran giderseniz gidin güzel yemek yiyorsunuz çünkü burada organik tarım yapılıyor, deniz ürünleri de denizden taze yakalanıyor, pesto sosu meşhur, makarnaları lezzetli, limonları güzel.. Daha ne olsun?

Mutlaka görülmesi gereken köylerde ilk sırada Manarola, ikinci sırada

Riamaggiore’yi öneririm.

En meşhur köy olan Manarola’nın merkezinden biraz uzaklaştığınızda falez tepesindeki meşhur renkli evleri fotoğraflayabilirsiniz.

Riamaggiore’de en lezzetl deniz ürünlerinin tadabilirsiniz.

Vernezza ve Monterosso’daki halk plajlarından denize girebilirsiniz.

Vernazza da küçük bir köy olsa da çok güzel fotoğraflar veriyor.

Eğlence ve yeme içme adına da çok seçenek mevcut.

Vaktiniz kısıtlıysa Corniglia köyünü atlayabilirsiniz, köyde hem ulaşım

sıkıntısı var hem de gezilecek yerleri çok kısıtlı. Diğer köyleri gördükten

sonra zaman kaybı gibi gelebilir. Corniglia’da eğer Marina işaretini takip

ederseniz küçük de olsa denize girebileceğiniz cam gibi koya

gidebilirsiniz.

Cinque Terre bürosundan alacağınız haritanın yanında verilen tren

saatlerinin bulunduğu kağıdı iyi saklayın. Böylelikle bir köye ne kadar

zaman ayıracağınızı kolayca planlayabilirsiniz.

Her bir köyü gezmek, yeme-içme ve molalarınız dahil ortalama bir yada

iki saati buluyor.

Cinque Terre’ye gelirken mutlaka spor ayakkabı getirin. Bol yokuşlu

sokaklar, merdivenler, patikalar arşınlayacaksınız.

Vernazza pesto sos ile meşhur bir köy. Buradan pesto sosu alabilir ve

pesto soslu makarnalar yiyebilirsiniz.

Cinque Terre gezisini bitirdikten sonra zamanınız varsa Cenova’ya gidip dünyaca ünlü Portofino’yu da gezebilirsiniz.

Cinqueterre Vlog’umu izlemek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir